Fotó: Pixabay.com
Románia számos pontján „megrohamozták” a valutaváltókat, bankokat az eurót, dollárt vásárolni kívánó ügyfelek, emiatt pedig több helyen kimerítették a készleteket a másfél hete kirobbant ukrajnai háború okozta félelmek miatt.
2022. március 05., 10:482022. március 05., 10:48
2022. március 05., 12:192022. március 05., 12:19
Miközben a Román Nemzeti Bank (BNR) hivatalos árfolyama szerint pénteken 4,9491 lejért lehetett egy eurót vásárolni, a valutaváltóknál már 5,1 lejt is kértek az európai pénznemért.
A Hotnews.ro hírportál által közölt összeállítás szerint az emberek általában azért szeretnék euróban tudni félretett pénzüket, mert fel akarnak készülni arra, ha el kell hagyniuk az országot. Egyesek attól tartanak, hogy orosz hackerek lenullázzák bankszámlájukat, mások pedig az infláció drasztikus növekedésétől félnek, amelyet például jelentős élelmiszer- vagy energiahiány idézhet elő.
Bukaresti valutaváltók képviselői megerősítették a portálnak, hogy jelentősen megnőtt az igény az euró iránt: miközben régebben átlagosan 10 ügyfélből öt vásárolt, öt pedig eladott, most az eladók aránya csupán 1 a 10-hez. Egyes váltóknál valóban nem lehetett eurót vásárolni, mert kifogyott a készlet.
Szakemberek szerint „természetes”, hogy válsághelyzetben megnő a külföldi pénznem iránti kereslet, most pedig jobb helyzetben vagyunk, mint például a pandémia kitörésének idején. Ugyanis a romániai pénzintézetek bármikor készpénzt igényelhetnek külföldi partnereiktől, a szállítmányok pedig repülővel érkeznek, miközben a légi közlekedés zavartalan Európában – nem úgy, mint a járvány kitörésének idején.
Az is várható volt, hogy Románia keleti és északi részén, az ukrán határ közelében jelentősen megnő a készpénz iránti igény a menekültek érkezése miatt. Mivel a romániai bankok jelentős előrelépéseket tettek a digitalizáció terén, kevesebb bankfiókot, automatát működtetnek, emiatt valóban hiány alakulhat ki a hirtelen megnőtt igények miatt. Ezért
Nincs ok az aggodalomra Bogdan Neacșu, a Romániai Bankszövetség (ARB) elnöke szerint sem. Amint a CEC Bank vezérigazgatója az Economica.net hírportálnak elmondta, rövid időn belül megfelelő mennyiségű euró készpénz lesz az országban, ugyanis ezt könnyen az igényekhez igazítják: ugyanúgy, mint egy szupermarketben, ahol ha kiürítenek egy polcot, a raktárból érkezik az utánpótlás.
Miközben a román jegybank 4,949 lej/euró árfolyamot jegyzett pénteken, szombaton 1 euróért már 5,3 lejt kértek kolozsvári váltóirodáknál
Fotó: Krónika
Neacșu szerint a hitelkamatlábak folyamatos növekedése (a ROBOR már 4 százalék felett jár) természetes velejárója az inflációnak, amely a háború kitörése előtt is növekvő tendenciát mutatott. A piac jelenleg „várakozó álláspontra” helyezkedett, ugyanakkor a szakember szerint nem kell félteni a romániai bankrendszert, mert rendelkezik a szükséges tartalékokkal.
Ugyanakkor világviszonylatban az euró sem „vitézkedik”: az 1,1 dolláros lélektani határ alá csúszott, miközben a tavalyi év elején még egy eurót 1,23 dolláron jegyeztek. Az okok természetesen az ukrajnai invázióban keresendők: a háború közelsége, illetve az Oroszországra kivetett szankciók a teljes európai gazdaságra kihatnak, emiatt a befektetők biztonságosabbnak érzik a dollárt az euróhoz képest.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!