Fotó: Mediafax
2010. november 24., 08:432010. november 24., 08:43
„Megoszlottak a vélemények a kezdeményezés kapcsán, ezért mindenki saját belátása szerint szavazhatott. Annak kapcsán azonban egyetértés volt a frakcióban, hogy az adókulcs 10 százalékra történő csökkentése jó lépés lenne a vállalkozói szféra irányába, hiszen fellendítené a vállalkozói kedvet. Ugyanakkor azt is el lehetne érni ezzel a lépéssel, hogy a romániai vállalkozók ne telepítsék át cégeiket Bulgáriába vagy Magyarországra, ahol jóval kedvezőbb az adórendszer” – fejtette ki lapunknak Gyerkó László, a szenátus gazdasági szakbizottságának tagja. Azonban hozzátette: jelen pillanatban nem lehet meghozni egy ilyen döntést.
Szerinte ennek két oka is van: egyrészt a jelenlegi gazdasági helyzet nem teszi ezt lehetővé, s a Nemzetközi Valutaalap (IMF) sem bólintana rá olyan adócsökkentésre, ami a következő fél évben mindenképp csökkentené a költségvetési bevételeket, s csak utána fejtené ki a várt pozitív hatásokat. Éppen ebből kiindulva Gyerkó úgy látja, hogy sem most, sem a jövő év első felében nem lehet ezt meglépni, leghamarabb 2011 második felében lehet majd tárgyalni egy ilyen javaslatról. Kérdésünkre, hogy lát-e esélyt arra, hogy a kérdésben döntéshozó alsóház is megszavazza a 10 százalékos adókulcsot, a Hargita megyei szenátor egyértelmű nemmel válaszolt.
„Nem, mert ez így és most nem jó. Ugyanakkor emellé más intézkedésekre is szükség van, amelyekkel együtt lehet ezt hatályba léptetni” – mondta. További kérdésünkre elmondta, a 10 százalékos egységes adókulcs mellé 750 lejes minimálbért kell bevezetni, s a társadalombiztosítási hozzájárulást is a jelenlegi több mint 44 százalékról 40 százalékra kell csökkenteni. Szintén nem lát esélyt arra, hogy a képviselőház elfogadja az adócsökkentést Lakatos Péter, az alsóház költségvetési és pénzügyi bizottságának RMDSZ-es tagja. Mint lapunknak leszögezte, a kormánykoalíció valamennyi tagja a jogszabályjavaslat ellen fog szavazni, még a kezdeményező demokrata-liberálisok is.
Hasonlóképpen látja egyébként a helyzetet Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter is. A szenátusi döntést követően a szaktárcavezető úgy nyilatkozott, a kormány a 2011-es évi költségvetés kidolgozásakor 16 százalékos egységes adókulccsal számol. „Mi nem támogatjuk az adócsökkentést” – közölte Ialomiţianu.
Arra az újságírói kérdésre, miszerint a jelenlegi Boc-kormány két minisztere is szerepel a törvénytervezet kezdeményezői között, a pénzügyminiszter mindössze annyit jegyzett meg, hogy türelmesen ki kell várni a végső képviselőházi döntést. „Meggyőződésem, hogy a képviselőház elutasítja ezt a kezdeményezést” – szögezte le a szaktárcavezető. Gheorghe Gherghina pénzügyminisztériumi államtitkár azzal érvelt a 10 százalékos adókulcs ellen, hogy ennek bevezetésével a bruttó hazai termék mintegy 1 százalékával csökkennének a költségvetési bevételek.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a kormányban is felmerült korábban az adókulcs csökkentésének ötlete. Adriean Videanu volt gazdasági miniszter egy olyan javaslatcsomagot mutatott be legutóbbi romániai vizsgálódásukkor az IMF képviselőinek, amely értelmében 12 százalékra csökkenne az egységes adókulcs, a társadalombiztosítási hozzájárulás 3 százalékkal lenne alacsonyabb, miközben a minimálbér 600 lejről 700 lejre nőne 2011 januárjától. Ezt azonban a Valutaalap küldöttei elutasították.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.