Aranyba, részvénybe érdemes fektetni válság idején

Az arany az egyik legjobb befektetés. Rudakra nem sokunknak van pénze, de kisebb „adagokban” is vásárolható nemesfém •  Fotó: Pixabay

Az arany az egyik legjobb befektetés. Rudakra nem sokunknak van pénze, de kisebb „adagokban” is vásárolható nemesfém

Fotó: Pixabay

A koronavírus-világjárvány miatt kialakult válság miatt minden bizonnyal gyengülni fog a lej, ezért a Krónika által megkeresett pénzügyi szakember azt tanácsolja, megtakarításainkat fektessük aranyba, részvénybe, akinek pedig sok van, ingatlanba. Bitai László szerint ugyanakkor nem árt, ha mindenki képez magának vésztartalékot, ami jól jön a hasonló válságos időkben.

Bíró Blanka

2020. május 04., 08:142020. május 04., 08:14

2020. május 04., 09:182020. május 04., 09:18

A koronavírus-járvány időszakában felértékelődött a vésztartalék szerepe, aki az elmúlt években félretett a nehezebb napokra, most hálás lehet önmagának – jelentette ki a Krónikának Bitai László, az Iránytű mindennapi pénzügyeidhez kötet szerzője, a Magyar Mágnás Egyesület elnöke.

Mint hangsúlyozta: az elmúlt három-négy „bőséges” esztendőben annyit kellett volna félretenni, ami legalább hathavi megélhetést fedez. Most sokan elveszítették vagy elveszíthetik a munkahelyüket,  nagy megkönnyebbülés, ha van tartalék, ami átlendít a nehéz időszakon. A szakértő azt mondja, alapvetően nem változott semmi,

a mindennapi pénzügyek kezelésére vonatkozó általános fogalmak továbbra is érvényesek: tartalékolni kell, figyelni kell a vésztartalék megépítésére.

„Nehéz időszakok, mint amilyen a jelenlegi, mindig voltak és lesznek. Tizenkét évvel ezelőtt volt gazdasági válság, a recesszió a járványhelyzettől függetlenül a jövőben is bekövetkezhet. Mindig történhet valami előre nem látható, olyan, ami tömegeket érint, de egyéni-családi gondok is előfordulhatnak: a munkahely elveszítése, egészségügyi probléma, egy lakástűz. Egy esetleges sokkot nem lehet kizárni, ezért szükséges a vésztartalék” – részletezte Bitai László.

Hozzátette, a járványhelyzetben, és az abból adódó gazdasági válságban már nehezebb félretenni, de akinek még mindig van erre lehetősége, megvan a munkahelye, a biztos bevétele, most is folytathatja a megtakarítási programját, vagy leteheti a vésztartalék alapjait.

Csapdahelyzetben

Bitai László megosztotta velünk saját megtakarítási receptjét is: amint megkapja a fizetését, azonnal félretesz belőle egy összeget befektetési célra vagy a vésztartalékba.

Idézet
Ahogy bejön a fizetés, azonnal félre kell tenni, azzal az összeggel a hónap folyamán már ne is számoljunk. Ne a teljes bért táblázzuk be, mint elköltendő összeget, hanem csak annak egy részét. Például ha kapunk ezer lejt, abból százat félreteszünk, és a maradék kilencszáz lejből gazdálkodunk, abból élünk, fizetjük a számlákat”

– ismertette a módszerét. Rámutatott, sokan arra hivatkoznak, hogy a havi bevételünk a mindennapi megélhetésre, a számlák törlesztésére is alig elég, ilyen körülmények között nehéz félretenni. „Ez egy ellentmondásos, valójában csapdahelyzet, hiszen a megtakarításokra éppen a kis jövedelműeknek van a legnagyobb szükségük. Akinek kevés a jövedelme, csak átgondolt tervvel, megtakarítással tudja növelni az életszínvonalát, megvalósítani a céljait, például gépkocsit, kerékpárt vásárolni, és a vésztartalékra is nekik kell gondolniuk, hogy ha bármi gond adódik, ne kelljen hitelhez folyamodniuk” – mondta a pénzügyi elemző.

Szerinte nem kell nagy összeget félretenni, a fokozatosság és rendszeresség a fontos. „Első lépésben félretehetünk havi 50 lejt, ha úgy érezzük, anélkül is boldogulunk a mindennapokban, fokozatosan növelni lehet az összeget 60–80–100 lejre. A kis lépések előre visznek, a rendszeresség és fokozatosság belső lelkierőt is ad, hogy képesek vagyunk ezen az úton haladni” – tanácsolja Bitai László. Rámutatott: a vésztartalék felépítése általában nem egy rövid projekt, hanem két-három év alatt valósítható meg.

Nem árt a jövőre is gondolni. Válságos időkben igazán jól jön a megtakarítás •  Fotó: Pixabay Galéria

Nem árt a jövőre is gondolni. Válságos időkben igazán jól jön a megtakarítás

Fotó: Pixabay

Nem kell lemondani
a befektetésekről

Akinek van tartaléka, félretett pénze, érdemes azt befektetni – válaszolta a szakember, amikor arról kérdeztük, hogy ilyen válságos időkben mi a jobb, a dunyha alatt vagy bankban tartani kis megtakarított pénzecskénket, milyen devizában őrizgessük az összeget, esetleg fektessük be részvénybe, aranyba. Bitai szerint a részvények,

az arany és az ingatlan továbbra is jó befektetésnek számítanak, hiszen várhatóan infláció lesz, a készpénz veszít az értékéből.

Ezért azt tanácsolja, hogy nézzünk körül a piacon, ebben az időszakban viszonylag olcsón lehet részvényeket vásárolni, a tőzsdén jegyzett, erős cégek kisebb valószínűséggel mennek csődbe, ezek részvényeit érdemes választani. Az arany továbbra is biztos befektetésnek számít, bár az ára már most történelmi csúcsokat döntöget. Mivel az elmúlt válság óta rengeteg készpénzt kinyomtak a piacra világszerte, Bitai László becslései szerint ez odavezet, hogy az arany ára a következő években tovább növekszik. Az ékszeraranyat ugyanakkor nem tartja jó befektetésnek, az drágább, mint a befektetési arany, hiszen a munkadíjat is meg kell fizetni, ami nem feltétlenül tartja az értékét, nem annyira időtálló. Az elemző hangsúlyozta, nem kell feltétlenül egy kilogrammos aranyrudakat vásárolni, hiszen annyi pénze kevés embernek van, a piacon kisebb mennyiségű befektetési arany is elérhető.

Véleménye szerint a megtakarítást érdemes felosztani: a befektetési portfólió egy része lehet részvény, a másik része arany. Akinek több megtakarított pénze van, az ingatlan is jó befektetésnek számíthat, a jövő esztendőben érdekes átalakulások várhatók az ingatlanpiacon, valószínűleg lesznek lehetőségek a befektetésre.

Aki mégis a készpénz mellett dönt, ajánlott az euró, az amerikai dollár, a svájci frank, hiszen ezekhez képest a román lej várhatóan gyengülni fog.

Bitai László ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a vésztartalékot ne költsük el befektetésre, tartsuk meg annak, a megtakarításokban ajánlott különválasztani a vésztartalékot és a befektetésre szánt összeget.

A bajba került hitelesek
kérjenek átütemezést

Azoknak pedig, akiknek bankhitelük van, és a válság miatt bajba kerülnek, azt tanácsolja, azonnal kérjék az átütemezést, a halasztást a banktól. Erre most törvényi keret is van, élni kell a lehetőséggel – mondta. „Aki elveszítette a munkahelyét, látja, hogy a havi részlet törlesztése nehézséget okoz, azonnal kérjen halasztást, nem szabad bekerülni a késésspirálba, megvárni, amíg beindul a felszámolás, a végrehajtás” – jelentette ki a pénzügyi elemző. Meglátása szerint ezt akkor is meg kell lépni, ha ezzel növekszik a hitel futamideje, esetleg nagyobb lesz valamivel a későbbi részlet. „Az átütemezést a bankok nagy eséllyel jóváhagyják, hiszen a pénzintézeteknek sem érdekük a végrehajtás, ezt hagyják általában végső opciónak” – szögezte le Bitai László.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 04., péntek

A belföldön utazók tartják életben a romániai turizmust

Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.

A belföldön utazók tartják életben a romániai turizmust
2025. április 04., péntek

Meghaladja a 3000 lejt az átlagnyugdíj a teljes öregségi juttatásban részesülők körében

Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.

Meghaladja a 3000 lejt az átlagnyugdíj a teljes öregségi juttatásban részesülők körében
2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég