2009. április 24., 10:142009. április 24., 10:14
A sepsiszentgyörgyi sportcsarnokban 400 négyzetméteren berendezett expón építkezési anyagokat, gépkocsikat, faipari, élelmiszeripari termékeket, elektronikai cikkeket, sőt utazásokat is kínálnak. Szolgáltatócégek is jelen vannak, továbbá lovas- és búváriskolák mutatkoznak be a kiállításon. A gazdasági válság ellenére a kiállításon bemutatkozó cégek száma tízzel nőtt – emelték ki a szervezők.
Pigniczky Ferenc, a társszervező magyarországi Mac-Line kiállítás-szervező kft. igazgatója elmondta, 37 magyarországi cég vesz részt az expón, a kiállítás 17 éves története során soha nem érkeztek ennyien. „A magyarországi piacok erőteljesebben szűkülnek, mint a román és a bolgár, a magyar vállalkozók ezért a külpiacon próbálják megtalálni a menekülési utat a válság elől” – fejtette ki Pigniczky.
Az anyaországi cégek átlagon felüli jelenléte ugyanakkor azzal is magyarázható, hogy a magyar kormány közel 100 százalékos támogatást biztosít a kiállításra készülő cégeknek, fogalmazta meg Ördög Lajos, a főszervező Mediorg cég vezetője. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere kifejtette, „fából vaskarikának tűnhet a válság idején a befektetők vonzása, de a recessziónak előnyei is vannak, például csökkentek a telek- és az ingatlanárak”.
Hozzátette: a felvásárolt ingatlanokat, telkeket továbbfejlesztve, akár munkahelyek is jöhetnek létre, fogalmazta meg a polgármester. Az expó keretén belül gazdasági és beruházási konferencia és üzletember-találkozó zajlik.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.