2012. január 25., 09:312012. január 25., 09:31
Az Alfa Kartell szakszervezeti tömörülés kérvényét jóváhagyta a szatmárnémeti polgármesteri hivatal, így csütörtökön, pénteken, hétfőn és kedden engedélyezett számukra a felvonulás 15 és 17 óra között a városközpontban.
A munkások lényegében kisebb kerülővel a gyár kapujától a prefektúráig vonulnak. Sorin Faur, a Samus szakszervezet vezetője szerint kormányellenes jelszavakat skandálnak majd, mivel az a véleményük, hogy a kabinet a gyár vezetőivel összejátszva módosította úgy a munkatörvénykönyvet, hogy hátrányos helyzetbe kerüljenek a beosztottak. Mint elmondta, az elkövetkező három napban a tárgyalások szünetelnek, a cég vezérigazgatója ugyanis külföldre utazott, nélküle pedig érdemi megbeszéléseket nem tudnak folytatni. Az Electrolux munkatársai hetek óta elégedetlenkednek, január 19-én és 20-án pedig figyelmeztető sztrájkot tartottak.
A vezetőség és az alkalmazottak közötti konfliktus oka az, hogy nem sikerült egyezségre jutniuk az új, kollektív munkaszerződést illetően. A szakszervezet százlejes béremelést kért január 1-jétől, illetve szeptember 1-jétől, a gyár vezetői azonban visszautasították kérésüket. Sorin Faur szerint a dolgozók túlnyomó többsége egyetért a sztrájkkal, és azt tervezik, hogy kitartanak a követeléseik mellett.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.