Ennek értelmében az utat egy román–magyar társaság építi meg, a pályázatot közösen nyújtotta be a romániai MBS Group Kft., valamint az ALFA ROM Kft. a magyarországi Nemzetközi Betonút Rt.-vel. A megyei közgyűlés közleménye szerint ők nyújtották be a gazdasági szempontból legelőnyösebb ajánlatot. A három cég vállalta, hogy három év alatt megépíti az utat, amelyért harminc évig jótáll. A versenytárgyalásból győztesként kikerült csoport áfa nélkül 34,4 millió lejt kér a munkálatokért. A tender kiírásakor egyébként a feladatfüzetet 48 cég váltotta ki, míg végül 12 vállalkozás nyújtott be ajánlatot.
A szinte járhatatlan, kátyúkkal teli 108 C jelzésű Kolozs megyei útszakasz összesen 20,5 kilométeres. Feljavítására a Regionális Operatív Program keretében pályázott a megyei önkormányzat. A munkálatokra összesen 59,6 millió lej áll a rendelkezésükre, amelyből 15 százalék önrész, a 85 százalékra pedig az Európai Vidékfejlesztési Alapból nyertek támogatást. Az útrehabilitálás során 112 kishidat és kilenc hidat is járhatóbbá tesznek.
Bihar megyében is folyamatban van a Pádis felé vezető út megépítőjének kiválasztása. Szabó Ödön megyei tanácsos megkeresésünkre elmondta, Borbély László korábbi középítkezési miniszterrel már tavaly aláírták a támogatásról szóló szerződést, és azóta a hatástanulmány is elkészült. Januárban írták ki az első tendert, de az egyik jelentkező februárban megóvta a feladatkiíró füzetet, ezért az eljárást leállították.
Márciusban indították újra, és a jelentkezési határidőig, április végéig több mint 10 cég jelentkezett, köztük spanyol, olasz, magyar, román vállalkozások. Mint Szabó tájékoztatott a beérkezett borítékokat július 9-én bontják fel. A pályázati előírásoknak megfelelően a munkafolyamat szakmai ellenőrzésére is kiválasztottak egy céget. A tervek szerint az útépítés két évet vesz majd igénybe.
A finanszírozását szinten a Regionális Operatív Program keretében lehívható pénzösszegből finanszírozzák, ahonnan 21,5 millió eurós támogatás részesülnek. Ehhez adódik majd még hozzá a megyei tanács által felvállalt kétszázalékos önrész. A projekt keretében 28,55 kilométer utat javítanak ki, ami az országúttól Pietroasa környékén indul és a Boga völgyén keresztül felmegy egész a pádisi fennsíkig.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.