2009. november 24., 09:532009. november 24., 09:53
A felmérés során megkérdezett háziasszonyok kétharmada nyilatkozott úgy, hogy kevesebb zöldséget, gyümölcsöt tudtak eltenni vagy fognak befőzni, mint az előző években, valamennyien pénzhiányra hivatkoztak. Minden tíz megkérdezettből mindössze egy válaszadó mondta azt, hogy több savanyúság, lekvár, befőtt kerül idén az éléskamrába.
Ha már az anyagiak hiányában meg kell fontolniuk a háziasszonyoknak, hogy mit tesznek el, akkor többségük (80 százalék) a különböző savanyúságok mellett tart ki, inkább a lekvárokról, befőttekről készek lemondani. Más években is többen tettek el zöldséget, mint gyümölcsöket, az ez irányú preferencián sem változtatott a válság. Egyébként a falun élők azok, akik nagyobb arányban tesznek el zöldségeket, gyümölcsöket télire.
Ritkaságnak számít azonban egyelőre még Romániában a zöldségek, gyümölcsök fagyasztása, a lakosság túlnyomó többsége még mindig a hagyományos, befőttesüveges eltevést gyakorolja. Ezt a megoldást főként a felsőfokú végzettséggel rendelkezők alkalmazzák, területi lebontásban pedig a Bánságban élők választják a leggyakrabban a fagyasztást.
A befőzési gyakorlatot befolyásolja ugyanakkor a háziasszony kora is. Az 50 és 59 év közötti családos nők azok, akiknek a túlnyomó többsége egyetlen évet sem hagy ki, miközben a fiatal, 20 és 29 év közötti háziaszszonyoknak csak elenyésző százaléka konzervál télire különféle élelmiszereket.
Ugyanakkor a családtagok száma is nagyban számít: azokban a háztartásokban, ahol többen élnek, vagy ahol kettőnél több gyermek van, nagyobb valószínűséggel főznek be télire lekvárt, készítenek savanyúságot. Eközben igen kicsi az esélye annak, hogy egy egyedülálló vagy elvált nő télire bármit is befőzne magának, azonban kisebb menynyiségben ők is fagyasztanak le zöldséget, gyümölcsöt.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.