2011. augusztus 26., 06:202011. augusztus 26., 06:20
Első ízben tekinthette meg csütörtökön a nagyközönség a német Siemens és az aradi vasútikocsi-gyár közreműködésével megépített, korszerű villamosszerelvényt. Az Imperio típusnévre keresztelt tuja az aradi városnapok keretében gördült végig a partiumi településen. A szerelvény a városháza előtt is megállt, itt mutatták be a létrehozásában közreműködő szakemberek az érdeklődőknek a villamos műszaki jellemzőit. A bemutatón a helybéliek mellett több romániai és magyarországi város képviselői is jelen voltak – olyan településekről van szó, amelyek akár potenciális vásárlóként is bejelentkezhetnek majd a villamos gyártóinál.
Valer Blidar, a gyártó aradi Astra Vagoane Călători főrészvényese a bemutatón arról beszélt: nem csupán egy új villamost tárnak a nagyközönség elé, hanem az aradi ipar egyik új ágazatát, a kötöttpályás városi tömegközlekedési eszközök gyártását is. „Az ultramodern villamos újdonságnak számít Romániában, ilyesmivel a világ legfejlettebb országaiban találkozhatunk. Válságos időkben arra kényszerülünk, hogy új termékekben és új piacokban gondolkodjunk” – fejtette ki Blidar.
Az aradi gyártóval együttműködő Siemens képviselői szerint az Imperio új minőségi mércét teremt a romániai iparban. „A villamos az egyik legkörnyezetbarátabb közlekedési eszköz. Technológiánk az aradi szakemberek kezében olyan versenyképes terméket hozott létre, amelyre mindannyian büszkék vagyunk, és amely jó eséllyel pályázik arra, hogy az összes nagyvárosban közlekedjen majd” – jelentette ki Cristian Secoşan, a Siemens romániai igazgatója.
Gheorghe Falcă, a partiumi város polgármestere közölte, az önkormányzatnak szándékában áll Imperiókat vásárolni. „Ez a villamos máris nemzeti büszkeségre ad okot. Reméljük, a beruházás első haszonélvezői között lehetünk, hogy kényelmesebbé tegyük a közlekedést” – mondta az elöljáró.
Az aradi cég képviselői szerint az Imperio a világpiac legkorszerűbb villamosszerelvénye, és a világ leggazdaságosabb villamosa. Az alacsony padlós villamos 168 vagy 240 utas szállítására alkalmas, annak függvényében, hogy három vagy négy modulból áll. Valer Blidar korábban azt mondta, a szerelvény azonnal forgalomba állhat, amint a helyi önkormányzatok a villamosbeszerzési pályázatok kiírása után leadják az első megrendeléseket. Szerinte az Imperio 30 százalékkal olcsóbb, mint a hasonló, külföldön gyártott villamosok, ami azt jelenti, hogy darabjuk mintegy 1,7 millió euróba kerül majd. Az országban jelenleg Nagyváradon futnak a legkorszerűbb villamosok, a Siemens ausztriai üzemében gyártott tíz ULF típusú szerelvény darabja 2,7 millió euróba került.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.