2011. szeptember 12., 09:302011. szeptember 12., 09:30
A három nyertes projektet Borboly Csaba tanácselnök, Horváth Alpár turisztikai szakértő, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi tagozatának tanára és Gászpor István projektmenedzser mutatta be a hétvégén Csíkszeredában. Elhangzott, a megyei közgyűlés kiemelt szerepet tulajdonít az idegenforgalom fejlesztésének és népszerűsítésének, ennek érdekében 2009-ben elkészült a Hargita megyei turizmus fejlesztési stratégiája. Ennek megvalósítása érdekében a megyei tanács sikeresen pályázott az Európai Unió és a román kormány Regionális Operatív Programja kiírásán, ahol összesen hét projekt nyert támogatást mintegy 1,6 millió euró összköltségvetéssel.
Borboly Csaba kiemelte: Hargita megye nagyon sok adottsággal rendelkezik, amelyeket meg kell mutatni a turistáknak, fel kell tárni az idegenforgalmi célpontokat, bővíteni a lehetőségeket, hogy a turisták ne csak átutazóba érkezzenek a Székelyföldre.
„A turizmus jövedelmet, lehetőségeket jelenthet az itt élők számára. Ezek a projektek valamennyi, a turizmusban érdekelt szereplő érdekeit szolgálják, hozzájárulva ezáltal a turisztikai forgalom és az ebből származó bevételek növekedéséhez, ami újabb munkahelyek megjelenését teszi lehetővé, tehát hozzájárulnak a helyi lakosság életszínvonalának növekedéséhez is” – fejtette ki a tanácselnök. Horváth Alpár, a hargitai turisztikai stratégia egyik kialakítója úgy vélekedett: a megyének az idegenforgalom tekintetében az első tíz megye közé kell bekerülnie, de nem önmagában Hargita megyét, hanem a Székelyföldet kell népszerűsíteni, hiszen szerinte a régiónak identitása van. Különben a hétvégén ismertetett három projekt közül a borvizek népszerűsítését célzó terv általános célja Hargita és Kovászna megye turisztikai vonzerejének növelése, és az ásványvizek gyógyerejének népszerűsítése. Ennek összköltségvetése több mint egymillió lej, amelyből az ásványvizek népszerűsítését szeretnék megvalósítani turisztikai kiállításokon, az elektronikus sajtóban, kiadványok segítségével és a borvízforrások kijelölésével.
Az egyensúly és az egyediség megőrzése a természetvédelmi területeken és ezek integrálása a turizmusban elnevezésű projekt összköltségvetése közel 800 ezer lej, célja a Hargita megyei turizmus fejlesztése ökoturisztikai útvonalak kiépítésével elektronikus formában és a helyszíneken. Specifikus célokként a projektben a Hargita megyébe látogató turisták számának növelését, a turisztikai főszezon kiterjesztését, a helyi gazdasági szereplők jövedelmének növelését, a megyei turisztikai termékskála szélesítését és a turisztikai kínálat minőségének javítását jelölték meg. A projektben 35 természetvédelmi területet vonnak be. Ugyanakkor a Székely kapuk útja elnevezésű, egymillió lejt nyert pályázat célja a Hargita megyei turizmus fejlesztése kulturális és történelmi útvonal kiépítésével, és ennek népszerűsítése különböző célcsoportok körében.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.