A közép- és kelet-európai országok gazdaságát jobban megviselte az ukrajnai háború, mint a nyugat-európaiakét
Fotó: Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Az ukrajnai háború 2022-ben 1,6 százalékponttal fogta vissza a román gazdaság növekedését, és közel 1 százalékponttal növelte az inflációt – állapította meg a Román Nemzeti Bank (BNR) honlapján hétfőn közzétett tanulmány.
2025. január 20., 20:102025. január 20., 20:10
2025. január 20., 20:162025. január 20., 20:16
Az elemzés az vizsgálja, hogyan hatott háború a közép- és kelet-európai régió, különösen Bulgária, Csehország, Magyarország, Lengyelország és Románia gazdaságára.
A tanulmány szerzői szerint általánosságban pedig elmondható, hogy a régió országaiban az ukrajnai háborút követő energiadrágulás aránytalanul nagy hatással volt a fogyasztókra és a vállalkozásokra. Az árnövekedések az alacsony jövedelmű háztartásokat érintették a legsúlyosabban, mivel jelentősen kevesebbet tudtak fogyasztásra fordítani.
Ezek közé tartozik a korábban Ukrajnában vagy Oroszországban működő nyugati vállalatok áttelepülése a régióba, a védelmi ipari beruházások növekedése, ami rövid távon fellendítheti a gazdasági növekedést, valamint a NATO-n belüli együttműködés keretében megvalósuló stratégiai beruházások támogatása.
Az infrastruktúra, a zöldenergia és a digitalizáció terén végrehajtott beruházások nemcsak a gazdasági növekedést ösztönzik, hanem a hosszú távú ellenálló képességet is erősítik – állapították meg az elemzésben.
A tanulmányból kiderül az is, hogy a közép- és kelet-európai országok gazdaságát jobban megviselte a háború, mint a nyugat-európaiakét. Ez részben az előbbi gazdaságok strukturális gyengeségeivel, részben a konfliktusövezethez való földrajzi közelségükkel tulajdonítható, ami a makrogazdasági mutatóik nagyobb ingadozásához vezetett.
és növelték a védelmi kiadásaikat – magyarázzák a szerzők.
A tavalyi év első 11 hónapjában a nyers adatok szerint 5 százalékkal, a szezonálisan kiigazított adatok szerint 3,9 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Ismét drágították a benzint és a gázolajat a romániai kőolajipari társaságok, idén immár hatodjára. Az üzemanyag ára az év eleje óta több mint 30 banival emelkedett.
A tavalyi évben hasított a Temu kínai webáruház Romániában, a többnyire ruházati cikkeket, kiegészítőket kínáló Sheinnel egyetemben napi nagyjából negyedmillió, Kínából érkezett csomagot szállítottak ki a futárszolgálatok.
A kormány folytatja az agrár-élelmiszeripari termékek célzott támogatását, hogy csökkentse a kereskedelmi mérleg hiányát és növelje a romániaiak hozzáférését minél több Romániában előállított és feldolgozott román termékhez.
Csak mítosz az az állítás, hogy Románia jelentős energiatermelő – ismerte be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Meglett a hatása a védelmi, közrendvédelmi és nemzetbiztonsági alkalmazottak által a kormányra gyakorolt nyomásnak.
A Világbank a 2024. júniusi 3,8 százalékról 2,1 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a csütörtökön közétett Globális gazdasági kilátások (Global Economic Prospects) elnevezésű jelentésében.
Szánalmasnak minősítette Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a román energiaügyi minisztérium szerdai közleményét, amelyben jelezte, hogy ellenőrző hatósághoz fordul, miután a német E.ON romániai érdekeltségeit a&
Rekordokat döntött 2024-ben az online árurendelés: a legnagyobb forgalmat az élelmiszerüzletek és a szexshopok bonyolították le. A Tazz platform felmérése szerint egy online-vásárlásra átlagosan 127 lejt költöttek.
Európa-szerte riadóztatták az állategészségügyi hatóságokat, miután Németországban 37 év után ismét megjelent a ragadós száj- és körömfájás.
szóljon hozzá!