2011. augusztus 12., 09:282011. augusztus 12., 09:28
„A legutóbbi, júliusi ellenőrzés során az EB szakemberei arról tájékoztattak, hogy szükség lesz egy újabb felülvizsgálatra, amelyre várhatóan szeptemberben kerül sor” – tájékoztatott Roatiş. Elmondása szerint erre leginkább azért van szükség, mivel Románia több olyan állammal is határos, ahol sertéspestis veszélyezteti az állományt, így a hazai farmokon vérvétel útján fogják megállapítani az állatok egészségi állapotát. Hozzátette: a szerb határ mellett már elvégezték a megfelelő vizsgálatokat, a továbbiakban az északi és a Moldva Köztársasághoz közeli területek következnek. „A szakemberek félelme jogos, hiszen a vírus állandóan változik, egyre ellenállóbbá válik, azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy Romániában már nincs jelen a betegség. Folyamatos ellenőrzéseket tartunk, és sokat fejlődtünk az elmúlt három évben. Úgy gondolom, még ebben az évben megkapjuk az EB engedélyezését az exportra” – részletezte az állategészségügyi hatóság elnöke, aki szerint a szakembereknek már eddig is lett volna alkalmuk visszautasító választ adni, ezt azonban nem tették meg.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a romániai cégektől származó sertéshús exportálását 2003-ban tiltotta be az Európai Bizottság. 2009-től csupán olyan Romániából származó élelmiszer kerülhet a közösségi piacra, amelynek összetevői valamely hivatalosan is vírusmentesnek nyilvánított EU-s térségből származnak.
Valeriu Tabără mezőgazdasági miniszter elmondása szerint az export hiánya közel tíz év alatt több mint 2 millióval csökkentette a sertésfélék számát. Jelenleg Romániában valamivel több, mint 5 millió sertés található. Az országos éves fogyasztás a 11 millió sertést is elérheti, ennek a mennyiségnek a 60 százalékát az importtermékek teszik ki.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!