Adókulcskérdés. Újra téma a progresszív adó a kiszivárgott információk szerint
Fotó: Borbély Fanni
Már idén bevezetheti a kormány a progresszív adózást a jelenlegi egykulcsos rendszer helyett a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozó politikai források szerint.
2025. január 13., 14:202025. január 13., 14:20
2025. január 13., 14:312025. január 13., 14:31
Az intézkedés elsősorban a Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatását élvezi, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) politikusai rendre elutasították nyilatkozataikban a progresszív adózást.
Technikai szempontból Románia nincs felkészülve a progresszív adózás bevezetésére – jelentette ki kedden Nicolae Ciucă exkormányfő.
A Digi 24 információi szerint viszont most a koalíció fontolgatja a bevezetését a nagy jövedelmek esetében.
Szó sincs arról, hogy a progresszív adó kivetésén dolgozna a román kormány, meg kell védeni az egységes adókulcsot, ahogyan azt most az adótörvénykönyv szabályozza – jelentette ki Marcel Boloș pénzügyminiszter.
Az idézett politikai források szerint ugyanakkor a koalíciós partnerek a fizetések kiszámításának megváltoztatását is fontolgatják, mert létezik a jövedelemadó, de van társadalombiztosítási és egészségügyi hozzájárulás is, amelyeket jelenleg másképp számolnak ki. A Digi24 szerint tárgyalnak arról, hogy ezeket együtt számítsák ki, ami azt eredményezné, hogy nagyobb összegek folyhatnak be az államkasszába.
mert a Digi24 szerint azt nem januártól fogják alkalmazni, ahogy azt a választási kampányban folyamatosan ígérték, hanem arról tárgyalnak, hogy szeptemberig ne alkalmazzák.
A nyugdíjak indexálása az egyik témája a koalíciós pártvezetők hétfőn 13 órakor elkezdődött ülésének – erősítette meg Marcel Ciolacu. A miniszterelnök a tanácskozás előtt a sajtónak elmondta, hogy az ülésen a 2025-ös állami költségvetésről egyeztetnek a koalíció társelnökeivel és a miniszterelnök-helyettesekkel.
A tervek szerint a nyugdíjakat szeptember 1-től indexálnák, egy évvel az új nyugdíjtörvény hatálybalépése után.
A koalíciós ülésen a progresszív adózásról is szó lesz, a Világbank „négy-öt évvel ezelőtt” elküldött forgatókönyveit fogják megvitatni – jelezte egyúttal a kormányfő.
De még itt is vannak különböző hangok a koalícióban, mert az értesülések szerint Tánczos Barna pénzügyminiszter azt szeretné, ha egyeztetnének a témáról, de a 2025-ös költségvetésben nem szerepelne egyértelműen, pontosan azért, hogy lássák, milyen bevételeket sikerül elérniük az év közepéig, amikor a költségvetés-kiigazításról döntenek.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!