A digitalizáció jelenlegi szintje nem tenné lehetővé a progresszív adózás bevezetését Nicolae Ciucă szerint
Fotó: Veres Nándor
Technikai szempontból Románia nincs felkészülve a progresszív adózás bevezetésére – jelentette ki kedden Nicolae Ciucă exkormányfő.
2024. június 05., 08:302024. június 05., 08:30
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökét egyebek mellett arról faggatták az újságírók Aradon, hogy folytatják-e a tárgyalásokat a progresszív adózás bevezetéséről. Ciucă szerint egyelőre nehéz erről a témáról tárgyalni.
„A PNL az egykulcsos adórendszert támogatja és fogja támogatni a továbbiakban is, mert ez már bizonyította gazdasági hatékonyságát” – idézte nyilatkozatát az Agerpres. Ciucă hozzátette, egyeztetni kell az üzleti szféra képviselőivel, hogy ők mondják el, melyek az egykulcsos adó főbb előnyei, illetve hogy megfelelőnek tartják-e ezt a rendszert a továbbiakban is.
Mint ismeretes, a progresszív személyi jövedelemadó bevezetése egy ideje közbeszéd témája. Bevezetését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői is javasolták más intézkedések mellett a bukaresti döntéshozóknak az államháztartási hiány fenntartható szintre való csökkentése érdekében.
Egyebek mellett progresszív személyi jövedelemadó (szja) bevezetését, az áfabevételek növelését, a közlekedési és az építőipari ágazatban szén-dioxid-kibocsátási díj (karbonadó) kivetését javasolta a román döntéshozóknak az IMF küldöttsége.
amiről viszont szakértők azt mondják, már régen nem egykulcsos, hiszen egyes ágazatokra más szabályok érvényesek.
A miniszterelnök jelezte egyúttal, ő maga a progresszív adózás híve ugyan, de ezt az intézkedést nem a fizetésekre kellene alkalmazni, mert Romániában nagyok a munkabér adóterhei, inkább a több forrásból származó jövedelmeket kellene célozni.
Nem kell jövőre a bérek progresszív adózására számítani – szögezte le Marcel Ciolacu kormányfő egy hétfő esti televíziós interjúban.
Egészen biztos, hogy a 2024-es választási szuperév után adóemelések jönnek – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!