A digitalizáció jelenlegi szintje nem tenné lehetővé a progresszív adózás bevezetését Nicolae Ciucă szerint
Fotó: Veres Nándor
Technikai szempontból Románia nincs felkészülve a progresszív adózás bevezetésére – jelentette ki kedden Nicolae Ciucă exkormányfő.
2024. június 05., 08:302024. június 05., 08:30
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökét egyebek mellett arról faggatták az újságírók Aradon, hogy folytatják-e a tárgyalásokat a progresszív adózás bevezetéséről. Ciucă szerint egyelőre nehéz erről a témáról tárgyalni.
„A PNL az egykulcsos adórendszert támogatja és fogja támogatni a továbbiakban is, mert ez már bizonyította gazdasági hatékonyságát” – idézte nyilatkozatát az Agerpres. Ciucă hozzátette, egyeztetni kell az üzleti szféra képviselőivel, hogy ők mondják el, melyek az egykulcsos adó főbb előnyei, illetve hogy megfelelőnek tartják-e ezt a rendszert a továbbiakban is.
Mint ismeretes, a progresszív személyi jövedelemadó bevezetése egy ideje közbeszéd témája. Bevezetését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői is javasolták más intézkedések mellett a bukaresti döntéshozóknak az államháztartási hiány fenntartható szintre való csökkentése érdekében.
Egyebek mellett progresszív személyi jövedelemadó (szja) bevezetését, az áfabevételek növelését, a közlekedési és az építőipari ágazatban szén-dioxid-kibocsátási díj (karbonadó) kivetését javasolta a román döntéshozóknak az IMF küldöttsége.
amiről viszont szakértők azt mondják, már régen nem egykulcsos, hiszen egyes ágazatokra más szabályok érvényesek.
A miniszterelnök jelezte egyúttal, ő maga a progresszív adózás híve ugyan, de ezt az intézkedést nem a fizetésekre kellene alkalmazni, mert Romániában nagyok a munkabér adóterhei, inkább a több forrásból származó jövedelmeket kellene célozni.
Nem kell jövőre a bérek progresszív adózására számítani – szögezte le Marcel Ciolacu kormányfő egy hétfő esti televíziós interjúban.
Egészen biztos, hogy a 2024-es választási szuperév után adóemelések jönnek – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint tavaly decemberben 964,345 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 936,995 milliárd lejről.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb.
A tavalyi negyedik negyedévben az előzőhöz viszonyítva 12,2 százalékkal 2898 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A margarin, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, valamint a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben februárban a múlt év első második hónapjához képest.
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is.
szóljon hozzá!