Fotó: Ilusztráció
Augusztusban 5,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az előző év nyolcadik hónapjához mérten, miután júliusban több hónap után először 4,6 százalékra mérséklődött a júniusi 5,41 százalékról – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által tegnap nyilvánosságra hozott adatsorokból. A harmonizált fogyasztóiár-indexszel számolva az éves szintű inflációs ráta 4,7 százalékos volt augusztusban.
2018. szeptember 12., 11:092018. szeptember 12., 11:09
Mint a statisztikai intézet közleményéből megtudhatjuk, idén augusztusban 6,8 százalékkal nőtt a nem élelmiszerek fogyasztói ára, az élelmiszereké 4,15 százalékkal emelkedett, a szolgáltatások ára 2,61 százalékkal nőtt. Lebontva,
A tízes toplistára felkerültek még 6,76 százalékkal a zöldségek és zöldségkonzervek, 5,66 százalékkal a villanyáram, 5,61 százalékkal az üzemanyagok, 3,98 százalékkal a marhahús, 3,68 százalékkal a cigaretta és más dohányipari termékek, valamint 3,49 százalékkal a kozmetikumok és tisztálkodási termékek.
Amint arról korábban írtunk, idén a legmagasabb éves inflációs rátát májusban jegyezték, akkor elérte az 5,41 százalékot.
Közben a Román Nemzeti Bank (BNR) augusztus elején csökkentette inflációs előrejelzését, amely szerint az idén év végén 0,1 százalékponttal alacsonyabb, 3,5 százalékos éves inflációs rátára számít, 2019 végén pedig 2,7 százalékosra, ami 0,3 százalékponttal alacsonyabb az előző becslésénél. A múlt hónap elején közzétett elemzése szerint a jegybank arra számít, hogy az év második felében a fogyasztói árak növekedése mérséklődni fog, és év végére eléri a központi bank által előrevetített 3,5 százalékot.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!