Fotó: Veres Nándor
Háromhavi csúcsra hágott az üzemanyagok ára szerdán Romániában: miután az elmúlt hónapban viszonylagos stabilitást láthattunk, a napokban újfent drágulásnak indult mind a benzin, mind a gázolaj, s ma már számos töltőállomáson meghaladja a literenként ár a 7 lejt, és máshol is épp csak alulról súrolja a lélektani határt.
2023. augusztus 02., 18:552023. augusztus 02., 18:55
A ritmust az OMV Petrom adta meg, a keddi literenként 8 banis emelés immár az ötödik drágítás volt egy hét leforgása alatt a piacvezető cégnél.
Mint a Profit.ro gazdasági és pénzügyi portál friss elemzése rávilágít: a keddi és szerdai emeléseket követően 37 bukaresti töltőállomáson (17 OMV, 11 Rompetrol és 9 Mol) 7 banival nőtt a standard benzin ára, 17 töltőállomáson (12 OMV és 5 Rompetrol) pedig a standard gázolajé. A sofőrök legutóbb idén áprilisban fizettek több mint 7 lejt az üzemanyagért, amit követően árcsökkenés, majd stabilitás követett.
Fotó: Barabás Ákos
Ha a Peco-online.ro ármonitor szerda délutáni adatait vizsgáljuk, láthatjuk, hogy a legolcsóbban a Dâmbovița megyei Lungulețu RST töltőállomásán tankolhatnánk, ahol egy liter standard benzinért 6,84 lejt, a legolcsóbb gázolajért pedig 6,81 lejt kell lepengetni.
Elemzők szerint a drágulási hullám mögött elsősorban a kőolajárak világpiaci alakulása, a Fekete-tengeren kialakult feszült helyzet, amely növeli a szállítási és biztosítási költségeket, a kereslet szezonális növekedése és a romániai finomítók termelésének csökkenése áll.
Második egymást követő napon, 9 centtel csökkentette péntek reggel a standard benzin és gázolaj literenkénti árát a Petrom. A korábbi trendekkel ellentétben, ma már gyakorlatilag nincs különbség a benzin és a gázolaj ára között.
Nem változott az üzemanyagok ára a romániai piacon az elmúlt két hét leforgása alatt, július 10-e óta mind a benzin, mind pedig a gázolaj literenkénti átlagára egyaránt 6,7 lej környékén maradt a Peco-online ármonitor által gyűjtött adatok szerint.
Negatív kampány zajlik a nyugdíjtörvényről, figyelmen kívül hagyva annak pozitív elemeit – jelentette ki Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke hétfőn.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) felügyelői úgy döntöttek, hogy több mint 1,8 millió palack Ciuc márkájú sört vonnak ki a forgalomból amiatt, hogy a kupakjukon vagy az üveg nyakán rozsda található.
A Tarom október 27-től nem indít több járatot a londoni Heathrow repülőtérre, mivel a résidőket a Qatar Airwaysnek adták el.
A CFA Románia szerint júliusban az előző hónaphoz képest 0,2 ponttal csökkent és jelenleg 52 ponton áll a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Megnyitják hétfőn a környezetkímélő járművek vásárlását támogató Roncsautó Plusz program újabb szakaszát.
A koronavírus-világjárvány óta először tavaly csökkent a romániai éttermek nyeresége, történt mindez az aktív vendéglők számának éves szinten a legkisebb növekedése mellett, és miközben az éttermekben dolgozók száma rekordot döntött.
2024 első négy hónapjában Románia 195,8 millió euró értékben exportált élő állatokat és 205,3 millió euró értékben húst és húskészítményeket, ugyanakkor 83,1 millió euró értékben importált élő állatokat és 599 millió euró értékben húst és húské
Több mint félmillió nyugdíj-újraszámítási végzést kézbesített ki a Román Posta pénteken, a szétosztás első napján – közölte az állami vállalat.
A mezőgazdasági minisztérium augusztus 19-éig hosszabbította meg az aszálykár miatti kártérítés igénylésének határidejét. A gazdák a helyi polgármesteri hivatalokhoz fordulhatnak kártérítési igényükkel.
Az idei év első hat hónapjában 3382 külföldi tulajdonú vállalatot hoztak létre Romániában, 3,2 százalékkal kevesebbet, mint 2023 hasonló időszakában – derül ki a cégbíróság (ONRC) pénteken közzétett adataiból.
szóljon hozzá!