Fotó: Veres Nándor
Háromhavi csúcsra hágott az üzemanyagok ára szerdán Romániában: miután az elmúlt hónapban viszonylagos stabilitást láthattunk, a napokban újfent drágulásnak indult mind a benzin, mind a gázolaj, s ma már számos töltőállomáson meghaladja a literenként ár a 7 lejt, és máshol is épp csak alulról súrolja a lélektani határt.
2023. augusztus 02., 18:552023. augusztus 02., 18:55
A ritmust az OMV Petrom adta meg, a keddi literenként 8 banis emelés immár az ötödik drágítás volt egy hét leforgása alatt a piacvezető cégnél.
Mint a Profit.ro gazdasági és pénzügyi portál friss elemzése rávilágít: a keddi és szerdai emeléseket követően 37 bukaresti töltőállomáson (17 OMV, 11 Rompetrol és 9 Mol) 7 banival nőtt a standard benzin ára, 17 töltőállomáson (12 OMV és 5 Rompetrol) pedig a standard gázolajé. A sofőrök legutóbb idén áprilisban fizettek több mint 7 lejt az üzemanyagért, amit követően árcsökkenés, majd stabilitás követett.
Fotó: Barabás Ákos
Ha a Peco-online.ro ármonitor szerda délutáni adatait vizsgáljuk, láthatjuk, hogy a legolcsóbban a Dâmbovița megyei Lungulețu RST töltőállomásán tankolhatnánk, ahol egy liter standard benzinért 6,84 lejt, a legolcsóbb gázolajért pedig 6,81 lejt kell lepengetni.
Elemzők szerint a drágulási hullám mögött elsősorban a kőolajárak világpiaci alakulása, a Fekete-tengeren kialakult feszült helyzet, amely növeli a szállítási és biztosítási költségeket, a kereslet szezonális növekedése és a romániai finomítók termelésének csökkenése áll.
Második egymást követő napon, 9 centtel csökkentette péntek reggel a standard benzin és gázolaj literenkénti árát a Petrom. A korábbi trendekkel ellentétben, ma már gyakorlatilag nincs különbség a benzin és a gázolaj ára között.
Nem változott az üzemanyagok ára a romániai piacon az elmúlt két hét leforgása alatt, július 10-e óta mind a benzin, mind pedig a gázolaj literenkénti átlagára egyaránt 6,7 lej környékén maradt a Peco-online ármonitor által gyűjtött adatok szerint.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
szóljon hozzá!