Fotó: OMV
Második egymást követő napon, 9 centtel csökkentette péntek reggel a standard benzin és gázolaj literenkénti árát a romániai üzemanyagpiacon vezető Petrom társaság. A korábbi trendekkel ellentétben, ma már gyakorlatilag nincs különbség a benzin és a gázolaj ára között.
2023. május 05., 15:302023. május 05., 15:30
Az általunk felkeresett nagyváradi Petrom-töltőállomáson csütörtök reggel mind a benzin, mind a gázolaj literenként 6,43 lejbe került.
Ha a Peco-online ármonitort nézzük, akkor pénteken a Petrolium szászrégeni töltőállomásán tankolhatunk a legolcsóbban, ott egy liter benzin 6,28 ejbe, egy liter gázolaj pedig 6,33 lejbe kerül.
Ami az ország nagyvárosait illeti, Bukarestben 6,36, illetve 6,40 lej, Kolozsváron 6,39, illetve 6,43 lej, Temesváron pedig 6,37, illetve 6,43 lej egy liter benzin, illetve gázolaj legalacsonyabb ára.
Épp ezért a gázolaj esetében látványosabb az árcsökkenés, hiszen ez az üzemanyagtípus 7,57 lejes árszinten kezdte a 2023-as évet, és a 7,74 lejes január végi csúcs után indult csökkenésnek az ára.
A pénteki amúgy már a harmadik egymást követő árcsökkentés a Petrom részéről, az előzőre csütörtökön került sor, szintén 9 centtel literenként mind a benzin, mind a gázolaj esetében. Ezt megelőzően április 29-én volt árcsökkentés, akkor 9 centtel csökkentette a gázolaj literenkénti árát, a benzinét viszont szinten tartotta. Az árcsökkentések két egymást követő, de kisebb áprilisi áremelés után következtek.
Talán paradox módon ezek az olcsó árak akkor jönnek, amikor a Petrom brazíliai finomítója hat hónapra leáll karbantartási munkálatok miatt – jegyzi meg az Economica.net gazdasági portál.
A nemzetközi üzemanyagárak pedig csökkennek a kőolaj árának visszaesése miatt. Péntek reggel az európai irányadó Brent nyersolajjal hordónként 73 dolláron, míg az amerikai irányadó WTI hordónként 69 dolláron kereskedtek, ami enyhe emelkedés, de csökkenés a múlt héthez képest.
Ugyanakkor a régióban az ukrán fogyasztás relatív csökkenését tapasztaljuk, de azt is, hogy – legalábbis egyelőre – úgy tűnik, elegendő üzemanyagkészlet áll rendelkezésre. Emellett a Bloomberg április 20-i cikke szerint minden jel arra utal, hogy a világ számos nagy gazdaságában csökken a kereslet a gázolaj iránt.
Romániában az átlagos éves fogyasztás mintegy 7,3 millió tonna üzemanyag, ebből 5,9 millió tonna gázolaj, amelynek csak mintegy kétharmadát állítják elő az ország három finomítójában, a többit importálják. Az üzemanyag-fogyasztás tavaly enyhén, mintegy 3 százalékkal nőtt.
Újra alulról súrolja a 7 lejes lélektani határt a legolcsóbb benzin literenkénti ára, így a sofőröknek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk minden egyes tankolásnál.
A napokban is folytatta a drágulást a benzin a romániai töltőállomásokon, így zavaly óta felére csökkent az árkülönbség a gázolajhoz képest.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!