Fotó: OMV
Második egymást követő napon, 9 centtel csökkentette péntek reggel a standard benzin és gázolaj literenkénti árát a romániai üzemanyagpiacon vezető Petrom társaság. A korábbi trendekkel ellentétben, ma már gyakorlatilag nincs különbség a benzin és a gázolaj ára között.
2023. május 05., 15:302023. május 05., 15:30
Az általunk felkeresett nagyváradi Petrom-töltőállomáson csütörtök reggel mind a benzin, mind a gázolaj literenként 6,43 lejbe került.
Ha a Peco-online ármonitort nézzük, akkor pénteken a Petrolium szászrégeni töltőállomásán tankolhatunk a legolcsóbban, ott egy liter benzin 6,28 ejbe, egy liter gázolaj pedig 6,33 lejbe kerül.
Ami az ország nagyvárosait illeti, Bukarestben 6,36, illetve 6,40 lej, Kolozsváron 6,39, illetve 6,43 lej, Temesváron pedig 6,37, illetve 6,43 lej egy liter benzin, illetve gázolaj legalacsonyabb ára.
Épp ezért a gázolaj esetében látványosabb az árcsökkenés, hiszen ez az üzemanyagtípus 7,57 lejes árszinten kezdte a 2023-as évet, és a 7,74 lejes január végi csúcs után indult csökkenésnek az ára.
A pénteki amúgy már a harmadik egymást követő árcsökkentés a Petrom részéről, az előzőre csütörtökön került sor, szintén 9 centtel literenként mind a benzin, mind a gázolaj esetében. Ezt megelőzően április 29-én volt árcsökkentés, akkor 9 centtel csökkentette a gázolaj literenkénti árát, a benzinét viszont szinten tartotta. Az árcsökkentések két egymást követő, de kisebb áprilisi áremelés után következtek.
Talán paradox módon ezek az olcsó árak akkor jönnek, amikor a Petrom brazíliai finomítója hat hónapra leáll karbantartási munkálatok miatt – jegyzi meg az Economica.net gazdasági portál.
A nemzetközi üzemanyagárak pedig csökkennek a kőolaj árának visszaesése miatt. Péntek reggel az európai irányadó Brent nyersolajjal hordónként 73 dolláron, míg az amerikai irányadó WTI hordónként 69 dolláron kereskedtek, ami enyhe emelkedés, de csökkenés a múlt héthez képest.
Ugyanakkor a régióban az ukrán fogyasztás relatív csökkenését tapasztaljuk, de azt is, hogy – legalábbis egyelőre – úgy tűnik, elegendő üzemanyagkészlet áll rendelkezésre. Emellett a Bloomberg április 20-i cikke szerint minden jel arra utal, hogy a világ számos nagy gazdaságában csökken a kereslet a gázolaj iránt.
Romániában az átlagos éves fogyasztás mintegy 7,3 millió tonna üzemanyag, ebből 5,9 millió tonna gázolaj, amelynek csak mintegy kétharmadát állítják elő az ország három finomítójában, a többit importálják. Az üzemanyag-fogyasztás tavaly enyhén, mintegy 3 százalékkal nőtt.
Újra alulról súrolja a 7 lejes lélektani határt a legolcsóbb benzin literenkénti ára, így a sofőröknek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk minden egyes tankolásnál.
A napokban is folytatta a drágulást a benzin a romániai töltőállomásokon, így zavaly óta felére csökkent az árkülönbség a gázolajhoz képest.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!