Fotó: Jakab Mónika
Január elsejétől megszűnik az üzemanyagok literenkénti 50 banis ártámogatása – jelentette be a szerdai kormányülés kezdetén a román miniszterelnök.
2022. december 28., 14:082022. december 28., 14:08
2022. december 28., 14:222022. december 28., 14:22
Nicolae Ciucă közlése szerint a támogatást ismét bevezetik, ha az üzemanyagárak újból meredeken emelkedni fognak. A kormányfő kijelentette, az intézkedés hasznosnak bizonyult, de mostanra a bevezetése előtti szintre csökkent a benzin és gázolaj ára, így január elsejétől megszűnik a literenkénti 50 banis állami ártámogatás.
A bukaresti kormány először júniusban döntött arról, hogy literenként 0,50 lejjel kompenzálja az üzemanyagok árát. A július elsején hatályba lépett intézkedés három hónapra vonatkozott, az akkori kormányrendelet hatálya pedig október elsején lejárt volna. Nicolae Ciucă miniszterelnök azonban szeptember 29-én bejelentette: év végéig meghosszabbítják az üzemanyagok árának kompenzálását.
Az árkompenzáció felét az állami költségvetésből fedezik, másik felét a kőolajipari társaságokra terhelték. Becslések szerint az intézkedés a kompenzáció első három hónapja során mintegy 900 millió lejes költségvetési ráfordítást igényelt. A kompenzáció bevezetése előtt a romániai töltőállomásoknál a 95-ös oktánszámú benzin literenkénti ára 8,56 és 8,70 lej között mozgott, míg a standard gázolaj 9,16 és 9,30 lejbe került literenként. December 28-án, amikor a kormány bejelentette a kompenzáció megszüntetését, a Petrom kőolajipari társaság kútjainál a benzin literenkénti ára 6 lej alatt, 5,93 lejes áron kapható (ez tartalmazza az 50 banis ártámogatást), míg a standard gázolaj ára 7,11 és 7,20 lej között mozog literenként.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
Ahhoz képest, hogy milyen villanyárak voltak két-három évvel ezelőtt, a most ajánlott díjszabások nagyon barátságosnak tűnnek, jókor liberalizálják a villamosenergia-piacot – jelentette ki a Krónikának Nagy-Bege Zoltán energetikai szakértő.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.
szóljon hozzá!