Fotó: Jakab Mónika
Január elsejétől megszűnik az üzemanyagok literenkénti 50 banis ártámogatása – jelentette be a szerdai kormányülés kezdetén a román miniszterelnök.
2022. december 28., 14:082022. december 28., 14:08
2022. december 28., 14:222022. december 28., 14:22
Nicolae Ciucă közlése szerint a támogatást ismét bevezetik, ha az üzemanyagárak újból meredeken emelkedni fognak. A kormányfő kijelentette, az intézkedés hasznosnak bizonyult, de mostanra a bevezetése előtti szintre csökkent a benzin és gázolaj ára, így január elsejétől megszűnik a literenkénti 50 banis állami ártámogatás.
A bukaresti kormány először júniusban döntött arról, hogy literenként 0,50 lejjel kompenzálja az üzemanyagok árát. A július elsején hatályba lépett intézkedés három hónapra vonatkozott, az akkori kormányrendelet hatálya pedig október elsején lejárt volna. Nicolae Ciucă miniszterelnök azonban szeptember 29-én bejelentette: év végéig meghosszabbítják az üzemanyagok árának kompenzálását.
Az árkompenzáció felét az állami költségvetésből fedezik, másik felét a kőolajipari társaságokra terhelték. Becslések szerint az intézkedés a kompenzáció első három hónapja során mintegy 900 millió lejes költségvetési ráfordítást igényelt. A kompenzáció bevezetése előtt a romániai töltőállomásoknál a 95-ös oktánszámú benzin literenkénti ára 8,56 és 8,70 lej között mozgott, míg a standard gázolaj 9,16 és 9,30 lejbe került literenként. December 28-án, amikor a kormány bejelentette a kompenzáció megszüntetését, a Petrom kőolajipari társaság kútjainál a benzin literenkénti ára 6 lej alatt, 5,93 lejes áron kapható (ez tartalmazza az 50 banis ártámogatást), míg a standard gázolaj ára 7,11 és 7,20 lej között mozog literenként.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!