2011. július 27., 08:162011. július 27., 08:16
„A múltban természetes volt, hogy a magyar féllel folytatott tárgyalásokon a tokaji bortermelők és földtulajdonosok képviselői is részt vettek. A tavalyi kormányváltás óta Simon Zsolt földművelésügyi miniszter rólunk, de nélkülünk tárgyal” – jelentette ki Pavel Eftimov, a Tokaj-szövetség elnöke. Simon Zsolt a bírálatra nem válaszolt. Szóvivője útján megüzente, hogy a Magyarországgal és az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások lezárása előtt bármiféle információ nyilvánosságra hozatala káros lehetne. A szóvivő szerint a szlovákiai tokaji termelők és földtulajdonosok követelései rövidlátóak és Szlovákia számára kedvezőtlenek.
„A tárgyalások folyamatban vannak és folytatódni fognak, mert erre az egész régió fejlődése érdekében szükség van” – mondta Szabó Mónika szóvivő újságíróknak. Magyarországon a Tokaj borvidék kiterjedése mintegy 12 ezer hektár, szlovák oldalon pedig jelenleg összesen 980 hektár. A Sme című pozsonyi liberális lap értesülése szerint Simon Zsolt hajlandónak mutatkozik, hogy meghátráljon a magyar követelések előtt, és 565,2 hektárra csökkentse a szlovákiai Tokaj borvidék területét. „Felhívásunk nem irányul senki ellen, nem akarunk újabb konfliktust gerjeszteni. Csak azt szeretnénk elérni, hogy a szlovákiai jogi helyzet ugyanolyan legyen, mint Magyarországon, ahol Tokaj borvidék határai nem változnak” – hangoztatta Magda Haburdová, a tokaji kis bortermelők szövetségének elnöke. Budapest és Pozsony között régóta húzódik a Kelet-Szlovákiába átnyúló tokaji borvidék határaihoz és nevéhez fűződő vita.
Magyarország korábban az Európai Bírósághoz fordult a Tokaji név használatával kapcsolatosan, miután a két ország 2004-ben kötött megállapodását – hogy milyen feltételekkel használhatja Szlovákia a Tokaji nevet – Pozsony felrúgta. Ugyanis a szlovák parlament által tavaly jóváhagyott bortörvény alapján az Európai Bizottság bejegyezte és így lehetővé tette Szlovákia részére a Tokaj név használatát. Budapest álláspontja szerint a pozsonyi döntés jogszerűtlen, mert a szlovákiai termelők csak akkor írhatnák a térség boraira a Tokaj megnevezést, ha előtte felállítanák a hegyközségi és az ellenőrzési rendszert, és megegyeznek a magyar kormánnyal a terület méreteiről. Különben a magyar termelők komoly engedményeket tettek 2004-ben, többek között elfogadták, hogy 170 hektár helyett 565 hektár legyen a határon túli borvidék, de Szlovákia később már 900 hektárra tartott igényt.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!