2012. január 10., 09:252012. január 10., 09:25
Anghel Stere Farmachét váltja, aki a román pénzügyi világ emblematikus figurájaként 2008 óta állt a tőzsde élén, annak nyomán, hogy négy évvel ezelőtt, Septimiu Stoica visszavonulása után összevonták a tőzsde elnöki és vezérigazgatói tisztségét. Egy évvel később azonban Farmache visszavonult a vezérigazgatói tisztségből, és csupán az elnöki funkciót tartotta meg.
A részvényesek eltérően értékelik a tegnapi váltást. Van, aki szerint a brókerek, akik annak idején létrehozták a tőzsdét, elvesztették azt a bankok javára. Az Anghelt bírálók emlékeztettek, hogy a BCR nem nagyon támogatta a tőkepiacot, anyabankja, az osztrák Erste pedig előzetes ígérete ellenére sem vezette be a tőzsdére a BCR-t. Mások viszont azt vallják, hogy a román börze most végre zavartalnul fejlődhet.
A tőzsde igazgatótanácsában Anghel és az ebben a funkciójában megtartott Farmache mellett Dan Paul, a brókerszövetség elnöke, Schroll Matjaz, a Proprietatea Alapot igazgató Fraklin Templeton képviselője, Valerian Ionescu, a BCR képviselője, Adrian Lupşan, az Intercapital Invest vezérigazgató-helyettese, Narcisa Oprea, a Schoenherr és Társai képviselője, Robert Cosmin Pană, a Swiss Capital brókercég tanácsadója és Octavian Molnar, az IFB Finwest képviselője kapott még helyet. A most leváltott igazgatótanács 2010 februárja óta volt hivatalban, menesztésére még novemberben tett javaslatot a részvényesek egy, a tőzsdében 9,41 százalékos tulajdonrészt birtokló csoportja.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.