Fotó: Gov.ro
Azokon a gazdasági területeken, ahol újrakezdik a munkát, a kényszerszabadságot új intézkedés váltja fel, amelynek értelmében megtérítik valamennyi, munkahelyére visszatérő alkalmazott bruttó fizetésének a 41,5 százalékát – jelentette be szerda este Ludovic Orban miniszterelnök.
2020. május 20., 21:512020. május 20., 21:51
2020. május 21., 07:442020. május 21., 07:44
Orban azt mondta, azokon a területeken, amelyek tevékenységét továbbra is gátolják az óvintézkedések, június elseje után is biztosítani fogják a kényszerszabadságon lévő alkalmazottak állami támogatását. A kormányfő elmondta, ott, ahol újrakezdik a munkát, a bruttó fizetés 41,5 százalékát téríti meg az állam minden alkalmazott esetében, aki visszatér korábbi munkahelyére.
Ludovic Orban a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján közölte, a bruttó fizetés 30 százalékáig terjedő támogatást fognak biztosítani legalább három hónapon keresztül azoknak a vállalatoknak, amelyek munkát kereső román állampolgárokat alkalmaznak. Ugyanakkor azoknak a foglalkoztatását, akik nehezen találnak munkahelyet – például a frissen végzettek vagy a nyugdíjkorhatárhoz közeledők –, szintén támogatni fogják a bruttó fizetésük jelentős hányadának hosszabb időtartamú biztosításával. Orban hozzátette, a támogatás feltétele az lesz, hogy a vállalat a támogatás időszakának lejártával is egy ideig még foglalkoztassa a kedvezményezett alkalmazottat.
Orban szerint közel 600 ezer román állampolgár részesült a kényszerszabadság miatt állami támogatásban, és a következő időszakban a munkát kereső románok száma meg fogja közelíteni a 700 ezret. A miniszterelnök azt is elmondta: 350 ezer munkaszerződést bontottak fel, és 300-350 ezerre tehető azoknak a román állampolgároknak a száma, akik külföldről tértek haza, és rövidesen munkát fognak keresni.
A kormányfő bejelentette: Románia 3 és 5 milliárd euró közötti összegben fog részesülni uniós alapokból, miután az EU Tanácsa jóváhagyta a munkahelyek és munkavállalók védelmét szolgáló programot (SURE) gyakorlatba ültető előírást. Ludovic Orban szerint az EU munkahelyvédelmi programjának elfogadása azt jelenti, hogy Románia „garantáltan” fog kapni finanszírozást az EU-tól, hogy gyakorlatba ültesse a kormány által a munkaügy területén kigondolt intézkedéseket, amelyek mind az alkalmazottakat, mind a munkáltatókat támogatják. „Ami Romániát illeti, számításaink szerint egy legtöbb 400 millió eurós garancia fejében 3 és 5 milliárd euró közötti összeget fog kapni, ez természetesen függ az elosztási mechanizmustól is” – jelentette ki Orban a Victoria-palotában tartott szerda esti nyilatkozatában.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
szóljon hozzá!