Új országstratégiával készül előrukkolni a román kormány a Brexitet követően – jelentette be kedden Costin Borc gazdasági miniszter. Mint mondta, kielemezték a döntés várható hatásait, az új terveket pedig július 5-én hozzák majd nyilvánosságra. „A stratégia kidolgozásakor egyeztetettünk a Román Nemzeti Bankkal (BNR) és a Román Akadémiával” – hangsúlyozta a tárcavezető, konkrétumokat azonban egyelőre nem árult el.
2016. június 28., 17:062016. június 28., 17:06
Egy gazdasági konferencián Bogdan Olteanu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke eközben úgy vélekedett, hogy Európának hosszú távon újra meg kell határoznia magát, mivel a britek döntése nyomán elvesztette gazdasági ereje jó részét. Ez azonban szerinte csak korlátozott hatással lesz Romániára. „Evidens, hogy a lépésnek világszerte lesznek gazdasági következményei. Ma még nem látszik meg közvetlenül, hogy két fokozattal leminősítették Nagy-Britanniát. Nem látszik meg, mivel a piacokat elárasztották. Ebből a szempontból Romániára korlátozott hatással lesz a döntés” – vallja a jegybanki alelnök.
Bogdan Olteanu arra utalt, hogy a Standard & Poor\'s megvonta Nagy-Britanniától a hosszú futamidejű államadós-kötelezettségek lehetséges legjobb, AAA besorolását. A lépést azzal indokolta, hogy a brit EU-tagságról tartott népszavazás után – amelyen a többség a kilépésre voksolt – romlani fog a brit gazdaságpolitika kiszámíthatósága, stabilitása és hatékonysága.
A nemzetközi hitelminősítő hétfő este Londonban bejelentette, hogy az eddigi AAA-ról két fokozattal AA-ra rontotta a hosszú távú szuverén brit adósbesorolást, és az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. A brit államadósságot egyébként a három nagy hitelminősítő közül már csak a Standard & Poor\'s tartotta nyilván AAA osztályzattal, a Fitch Ratings és a Moody\'s Investors Service már korábban megvonta Nagy-Britanniától az elit besorolást. A Moody\'s a múlt héten negatívra rontotta a brit adósosztályzat kilátását, szintén a népszavazási eredményből eredő kockázatokra hivatkozva.
Közben pedig kiderült, hogy a Brexit utáni gazdasági kihívásokra adóemeléssel és más megszorító intézkedésekkel válaszol a brit kormány. Ezt kedden jelentette be George Osborne brit pénzügyminiszter. Mint részletezte, az Európai Unió elhagyásának megszavazása után Nagy-Britanniának bizonyítania kell, hogy önállóan is tud boldogulni – írta a Reuters. „Biztosítanunk kell állampolgáraink pénzügyi stabilitását, emellett meg kell mutatnunk a világnak, hogy a brit kormány képes saját költségvetéséből gazdálkodni” – jelentette ki kedden. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a tervben természetesen szerepel az adóemelés és az államháztartás kiadásainak csökkentése is.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!