Fotó: Boda L. Gergely
A fejlődést biztosító infrastrukturális, kulturális és gazdasági pályázatok nyílhatnak meg újabb tucatnyi romániai – köztük nyolc erdélyi – település előtt annak köszönhetően, hogy fürdőhely minősítést kapnak. Erről hamarosan egy kormányhatározat rendelkezik majd. A listán találjuk Erdélyből Kolibicát, Majszint, Avasfelsőfalut, Szilágybagost, Désaknát, Maroshévíz Bánffy-telepét, Borszéket, illetve Marosszentgyörgyöt.
2016. november 05., 15:152016. november 05., 15:15
A fejlődést biztosító infrastrukturális, kulturális és gazdasági pályázatok nyílhatnak meg újabb tucatnyi romániai – köztük nyolc erdélyi – település előtt annak köszönhetően, hogy fürdőhely minősítést kapnak. Erről hamarosan egy kormányhatározat rendelkezik. A hivatalos tájékoztatás szerint Románia tizenkét települését tartotta érdemesnek az Országos Turisztikai Hatóság arra, hogy üdülőteleppé minősítse, ezt hamarosan kormányhatározatban rögzítik.
Az üdülőtelep titulust a Suceava megyei Suceviţa és Pojorâta községek, a Bákó megyei Mojnest város, a Beszterce-Naszód megyei Kolibica település, a Gorj megyei Baia de Fier község, a Máramaros megyei Majszin, a Szatmár megyei Avasfelsőfalu, a Szilágy megyei Szilágybagos, a Kolozs megyei Désakna fürdőtelep, a Hargita megyei Maroshévíz Bánffy-telepe, illetve Borszék város és a Maros megyei Marosszentgyörgy község. Nem mindenhol felhőtlen azonban az öröm.
Borszék visszakapja régi rangját
Helyi érdekeltségűből újra országos érdekeltségű turisztikai településsé válik Borszék, és megkapja a balneoklimaterikus település címet is. Az állami fürdővállalat megszűnésekor elvesztett besorolások visszaszerzése újabb fejlesztési lehetőségeket nyit meg az üdülőváros előtt.
„A támogatások igénylése, illetve az országos fejlesztési programok esetében van nagy jelentősége annak, hogy nem helyi, hanem nemzeti érdekeltségű besorolása van egy turisztikai településnek\" – magyarázta érdeklődésünkre Borszék polgármestere. Mik József kifejtette, a fürdőváros vezetése 2014 decemberében kérvényezte az illetékes hatóságtól az országos érdekeltségű fürdőváros cím visszaszolgáltatását, ekkora teljesítette ugyanis azokat a feltételeket, amelyek hiánya 2001-ben, az állami fürdővállalat megszűnésekor a besorolás elvesztését eredményezte.
Turisztikai fejlődésben az előrelépést a Reménység síközpont üzembe helyezése jelentette, a három különböző nehézségi fokú pálya folyamatosan nagy létszámú látogatót vonz a településre. A turistaforgalom megnövekedését az Ó-Sáros fürdő, a Tündérkert állomásainak felújítása, a városközpont, a parkok, sétányok, borvízkutak rendbetétele is fokozta. A vendégek számának gyarapodásával panziók épültek, egyre bővült a szálláshelyek száma a településen. Ez fontos feltétele az országos érdekeltségű besorolásnak. Míg 2008-ban 168 akkreditált szálláshely volt Borszéken, ma ez a szám 700 fölötti – tudtuk meg a polgármestertől.
Az említett besorolás mellett egy másik rangot is visszaszerezhet ugyanakkor a fürdőváros – ha elkészül a kezelő és wellnessközpont, a balneoklimaterikus üdülőtelep címet is megkaphatja. „Másképp lehet majd a nyugdíjpénztárakkal, az egészségbiztosítókkal tárgyalni az üdülési- és kezelési beutalók tekintetében. Ez hatalmas előnyt jelent majd\" – mondta Mik József.
Marosszentgyörgyön két éve erre várnak
„Két évvel ezelőtt mi, a marosszentgyörgyi önkormányzat kezdeményeztük a turisztikai minisztériumnál, hogy kapjuk meg a fürdővárosi titulust, igaz, itt a helyi érdekeltségű turisztikai településsé válás volt a cél\" – avatott be Marosszentgyörgy polgármestere, Sófalvi Szabolcs. A településvezető elmondta, azért tartották jónak, hogy helyi érdekeltségű turisztikai településsé váljanak, mert ez növeli a pályázási lehetőségeiket.
„Azt várjuk attól, hogy felkerültünk erre a jegyzékre: nőjön a turisták száma is, hiszen bekerülünk a Romániát ismertető katalógusokba, amelyek alapján sok külföldi látogató dönti el, melyik régiót, települést keresi fel. Az Apolló sós fürdőbe évente több tízezren látogatnak el, és azt szeretnénk, ha ezeknek a vendégeknek más szórakozási, kikapcsolódási lehetőségeket is kínálhatnánk. Ha már eljönnek Marosszentgyörgyre, akkor ebédeljenek egy helyi vendéglőben, vásároljanak a helyi boltokban, vegyék igénybe például egy játszóház szolgáltatásait, kiránduljanak az erdőben vagy a kerékpárutakon, lovagoljanak. Arra törekszünk, hogy a megnyíló lehetőségekkel tegyük vonzóvá a környéket, s aki Marosszentgyörgyre jön, az mind kapjon még valamit a fürdőzés mellett\" – fogalmazott az elöljáró.
Maroshévízen is fejlesztenének
Maroshévízen a panziórendszer további bővítését remélik attól, hogy a településhez tartozó Bánffy-fürdő megkapta az üdülőtelep státust. Bodor Attila önkormányzati képviselő elmondta, több helybeli kemény munkájának köszönhető, hogy sikerült kilobbizni a minősítést. Az elmúlt években rengeteg korszerűsítés zajlott Maroshévízen, a magánbefektetők és az önkormányzat is több fejlesztést eszközölt, korszerűsítették például a Bánffy-fürdőt, és felújították a helyi örmény család tulajdonában levő Urmánczy-fürdőt is.
Az önkormányzat tavaly több mint egymillió euró értékű wellnessközpontot építtetett helyi alapokból, amely megfelel a legmagasabb szabványoknak. A központban 28 Celsius-fokos vizű fedett medence, padlófűtés, korszerű vízszűrő berendezés, 132 szekrénnyel ellátott öltöző, masszázsszoba, szauna, pezsgőfürdő, só- és fitneszterem várja az érdeklődőket. Bodor Attila hangsúlyozta, abban bíznak, hogy a helyi kis- és közepes vállalkozók kihasználják a minősítés által megnyíló lehetőségeket, és fejlesztésekre pályáznak. Másrészt meglátása szerint a térség népszerűsítésére, turistacsalogatónak is alkalmas lesz a fürdővárosstátus.
Kolibicát viszont féltik
Az üdülőteleppé nyilvánítás nem minden esetben arat osztatlan sikert, a Besztercétől mintegy 40 kilométerre található Kolibicát például féltik a turistáktól az ott lakók. A Kelemen-havasokban található mesterséges gyűjtőtó jelenleg is kedvelt célpont, a beszterceiek „házi telepének\" számít, de a szomszédos Kolozs, Maros, Suceava megyékből, illetve távolabbról is érkeznek ide látogatók. Ráadásul az elmúlt évtizedekben jelentősen beépült a környék, a külföldön dolgozó beszterceiek például előszeretettel építenek itt hétvégi házat, teljesen megváltoztatva a hegyi település arculatát.
Az akkori kommunista vezetés azonban nem kimondottan turisztikai céllal épített gátat 1977–81 között a Beszterce folyón, az ily módon létrejött mesterséges tó nemcsak a közeli Borgóbeszterce községnek – amelyhez közigazgatásilag a telep és az annak nevet adó falu is tartozik – biztosít ivóvizet, hanem az egész Borgó-vidéknek és a megyeszékhelynek is.
Emiatt a tóban tilos a fürdés és a motoros vízi járművek használata, de a betelepülőkkel és az egyre növekvő számú turistával együtt ezek is feltűntek a környéken. Igaz, a jobb infrastruktúra miatt csupán a tó egyik felét látogatják előszeretettel, a tengelytörő úton nehezen megközelíthető másik oldal szinte érintetlen –, de a helyiek attól tartanak, az üdülőteleppé nyilvánítás és a könnyebben elérhető uniós források miatt hamarosan megszűnik ez a védettség. „Most alig hallatszik át a másik oldalon található szállodák, strandok, a hétvégi bulik zaja. Attól félünk, az üdülőteleppé nyilvánítással ez az oldal is épp olyan hangos lesz, mint a másik\" – nyilatkozta lapunknak egy, a „csendes oldalon\" található hétvégi ház tulajdonosa. Elmondta, Kolibica számukra a hétvégi pihenést jelenti, ezért számos szomszédjukhoz és a teljes évben ott lakó helyiekhez hasonlóan ők sem örülnének, ha a hegyvidéki nyugalom helyett turisták hada fogadná őket.
Tusnádfürdő példája optimizmusra ad okot
Elsősorban a pályázatok szempontjából nyílnak nagyobb lehetőségek egy település előtt, ha megkapja a fürdőváros minősítést – mutatott rá a Krónika megkeresésére Albert Tibor. A gyógyfürdővárosi ranggal rendelkező Tusnádfürdő polgármestere hangsúlyozta, az új európai uniós költségvetési ciklusban is figyelembe veszik, ha a pályázó olyan településen lakik, amely megszerezte a fürdővárosi vagy gyógyfürdővárosi státust. A minősítés birtokában ugyanis a helység mindenképpen nagyobb eséllyel pályázhat, hiszen az Európai Unióban is egyre többet költenek a betegségmegelőzésre, ezért a pályázati dokumentációk elbírálásakor pluszpontot jelenthet, ha a városnak balneológiai adottságai vannak, és ezt az ország kormánya is szavatolja.
Az elöljáró ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy Tusnádfürdő három évvel ezelőtt az országos jelentőségű gyógyfürdőhelyek listájára került fel a balneológiai adottságai elismeréseként, ez pedig megkönnyíti számukra, hogy a kezelőközpontjaik megfeleljenek az európai minősítési rendszer feltételeinek. A polgármester egyúttal arról is beszámolt lapunknak, hogy a wellnessközpont bővítését tervezik: a munkálatokat saját erőforrásból is elkezdik, de pályázati forrásokat is keresnek a beruházásra.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!