Messze még a lazítás. Egyhamar nem népesül be turistákkal a brassói Tanácstér sem
Fotó: Pixabay
Nem számítanak arra a lapunk által megszólaltatott szakemberek, hogy május 15. után berobban a turizmus, egyelőre a jelek sem erre utalnak. Meglátásuk szerint leghamarabb július elejétől indulhat újra az idegenforgalom, és akkor is teljesen új szabályok mentén.
2020. április 30., 15:022020. április 30., 15:02
2020. április 30., 15:112020. április 30., 15:11
A kijárási korlátozások enyhítésének hírére igazi lazításon kezdett járni számos romániai család esze, sokan pedig már a tettek mezejére is léptek, és felvették a kapcsolatot egy utazási irodával vagy egy kiválasztott szállásadóval, és foglaltak is maguknak. Az illetékesek elmondása szerint nem ritka az sem, hogy már a szigorítások várható részleges feloldását követő május 15–17-ei hétvégére is foglaltak, abból kiindulva, hogy a szállodákat tulajdonképpen soha nem záratták be katonai rendelettel, így első perctől az utazni vágyók rendelkezésére állhatnak, az étkeztetés meg megoldható a szobában, rendeléssel, szobaszervizzel.
Az ő elképzeléseiket viszont keresztbe húzhatja Ludovic Orban kormányfő hétfő esti bejelentése, miszerint a településen belül valóban szabad lesz a mozgás, de lehetnek korlátozások az utazások esetében.
A hotelek mindenesetre készülnek arra, hogy a két hónapos szobafogság után sokan fognak útra kelni. Az már biztos, hogy szeretnének a lehető leginkább odafigyelni arra, hogy a vendégeik ne betegedjenek meg. Corina Martin, a Romániai Turisztikai Népszerűsítő Egyesületek Szövetségének elnöke a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta:
Jelezte egyúttal, a héten véglegesítik majd annak a részleteit, hogy milyen ütemben nyílhatnak meg a vendéglők és bárok is, elsőként a teraszokkal indítanának. „Május 16-a után elrajtol az idény, lassan-lassan kijutunk a tengerpartra is, valószínűleg távolságot kell tartani a napágyak között. Ezek az intézkedések még folyamatban vannak” – jelentette ki a szakember. Kitért ugyanakkor arra is, hogy egy felmérés szerint az utazni vágyók 95 százaléka nyilatkozott úgy, hogy idén belföldön fog utazni, és óvatosabbak lesznek a külföldi utakkal.
Közben Dragoş Răducan, a Romániai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének első ügyvezető alelnöke a News.ro hírügynökségnek már arról beszélt, hogy
Reméli ugyanakkor, hogy addigra már megnyílhatnak a vendéglők is, de ha nem, akkor ott a szobaszerviz – jegyezte meg. Hozzátette: keresik még a megoldást a turisták körében rendkívül népszerű all inclusive típusú ellátásra is – ebben is, mint más, a turizmust érintő kérdésekben figyelik azt is, hogy mit lépnek más országok.
Kevés a valószínűsége annak, hogy május 15. után nagy számban útra kelnek az emberek, újraindul a turizmus – jelentette ki a Krónika megkeresésére László Endre, a székelyföldi Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) klaszter elnöke. Ennek – tette hozzá – a technikai feltételei sem adottak, hiszen ha meg is nyílnak a szálláshelyek, a wellnessközpontok, az éttermek továbbra is zárva maradnak, ami nagyon korlátozza a turista lehetőségeit.
– véli László Endre. A szakértő szerint nem várható „robbanás”, az első hetekben még a tapogatózás lesz jellemző, elsősorban a kisebb szálláshelyek – panziók, kulcsosházak, menedékházak – számíthatnak forgalomra.
Meglátása szerint az új helyzet nyertesei azok a vállalkozások lesznek, akik rugalmasan át tudnak állni, alkalmazkodnak a megváltozott körülményekhez, hiszen a következő időszakban a biztonságra, a fertőzés megelőzésére kerül a hangsúly. „A turistának éreznie kell, hogy biztonságban van, már belépéskor fertőtlenítőszőnyeg fogadja, a konyha fokozott higiéniai körülmények között működik, folyamatosan fertőtlenítenek, figyelik a többi vendéget is, hogy ők is tartsák be a szabályokat” – részletezte László Endre. Leszögezte,
A klaszter arra törekszik, hogy az átállásban segítse a turisztikai vállalkozásokat, tájékoztatókat küldenek, hogy honnan lehet megbízható ipari fertőtlenítőt, kézfertőtlenítőt, szőnyeget vásárolni, miként lehet a matracokat fertőtleníteni. Azzal szembesülnek, hogy a vállalkozók egy része pánikol, a csődtől retteg, nekik is próbálnak segíteni, hogy áthidalják ezt a nehéz időszakot, biztatják őket, hogy kérjék a rendelkezésre álló állami támogatásokat.
„Nincs helye a siránkozásnak. Fel kell készülni az ágazat újraindulására, alkalmazkodni kell a megváltozott körülményekhez” – szögezte le László Endre. Az utazási irodát működtető vállalkozó ugyanakkor elmondta, a turisták részéről is megváltozott igényekkel, szokásokkal találkoznak. Az utazni vágyók egy része nagyon racionálisan kezeli a helyzetet, pontosan tudja, hogy az augusztus–szeptember időszakban mit szeretne, hova utazna, viszont előfordul, hogy teljesen elbizonytalanodnak, megrettennek a járványhelyzettől. Megtörténik, hogy átütemezik a kirándulást szeptemberre, majd még későbbi időpontot kérnek, nem akarnak repülővel utazni, mert ódzkodnak a zsúfolt repülőterektől, visszautasítják a nagy szállodát, inkább kisebb panzióban laknának. „Egyértelműen nagy változások lesznek az utazási trendekben” – összegezte László Endre.
Néhányan már kértek ajánlatot, de nem jellemző, hogy a következő időszakra már foglalnának kirándulást – jelentette ki hasonlóképpen kérdésünkre Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Hangsúlyozta, túl sok még a kérdőjel, a következő időszakban tisztázni kell, hogy miként lehet betartani a társadalmi távolságtartás szabályait, hány vendéget lehet elszállásolni egy hotelben. A vállalkozó szerint valószínűleg beindulnak a foglalások, hiszen a bezártság után lesz igény a kirándulásokra, ám meglátása szerint erre csak június végétől lehet számítani.
Joós szerint ki kell várni, hogy a különböző országokban miként lazítanak a járványügyi korlátozásokon. A kéréseket elfogadják, ám azt tanácsolják az érdeklődőknek, hogy májusra, június elejére még ne foglaljanak. Becsléseik szerint június második felétől beindulhatnak az utazások, de ezeket sem lehet teljesen biztosra venni, akkor is lehetnek még megszorítások. Azoknak a foglalásait, akik eredetileg június 15-ig indultak volna, átütemezték, abban bíznak, hogy az újabb időpontok tarthatók, és nem lesz szükség további halasztásra.
Joós Ștefan rámutatott, „az új normalitás” szerint indulhat újra az ágazat a nyár közepétől. Egyeztetett a törökországi partnerükkel, ott már egyértelmű, hogy megváltoznak a szabályok, minden szállodában kevesebb vendéget fogadnak, hogy be tudják tartani az ajánlott távolságot, a vendéglőkben is átrendezik az asztalokat, a svédasztalos rendszert megszüntetik. Még nem tisztázott, hogy a légitársaságok bevezetnek-e új szabályokat. Ha egy repülőjárattal kevesebben utazhatnak, a szállodák kevesebb vendégeket fogadnak, átmenetileg kisebb lesz a kapacitás. A vállalkozó abban bízik, hogy jövő évtől visszaáll a turizmus a rendes kerékvágásba, bár szerinte most bonyolultabb a helyzet, mint a 2008-as gazdasági válság után, hiszen nemcsak a pénzhiány csökkenti a forgalmat, hanem a járványtól való félelem is.
Európai turistafolyosókról zajlik az egyeztetés
Az idegenforgalom egyike a koronavírus-járvány által leginkább sújtott ágazatoknak, ezért azt célzott intézkedésekkel kell támogatni – állapították meg az uniós tagállamok turizmusért felelős miniszterei hétfőn. A tanács soros horvát elnökségének nevében Gari Cappelli turizmusért felelős miniszter kijelentette: közös terv szükséges arra, hogy miként lehet a turizmust egészségügyi szempontokból biztonságosan újraindítani. Véleménye szerint jó megoldás lenne az ágazat megmentése érdekében, ha az európai tagállamok közötti forgalomban „turistafolyosók” nyílnának. „Az idegenforgalom az EU össztermelésének 10 százalékát teszi ki, és az állampolgárok 12 százalékának biztosít megélhetést. A múlt héten uniós szinten elfogadott helyreállítási alap egyik kedvezményezettje a turizmus lesz” – hangsúlyozta Cappelli. Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős biztosa úgy fogalmazott: „új Marshall-tervre van szükségünk, ami egy ambiciózus uniós költségvetésen alapszik”. Ebből tudnák szerinte úgy támogatni az ágazatot, hogy az minél gyorsabban és hatékonyabban épüljön fel.
Külföldi példák
Európa több országából is érkeznek a hírek a turizmus újraindításáról. Elisabeth Köstinger turizmusért is felelős osztrák miniszter tegnap bejelentette, hogy Ausztriában május 15-én kinyithatnak az éttermek, május 29-én pedig a szállodák, az uszodák és a szabadidős létesítmények (állatkertek, turisztikai látnivalók). A görögök közben új számolnak, hogy június 29-étől kezdődhet meg a szabad mozgás a turisták körében oly népszerű szigeteken, a számos romániai turistát csábító bolgár tengerparton pedig a legfrissebb hírek szerint július elsejétől indulhat a szezon.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!