2011. május 13., 10:122011. május 13., 10:12
A román államfő elégedettségének adott hangot, hogy Türkmenisztán hajlandó részt venni az Európai Unió energiapolitikájában az energiaügyet szolgáló déli folyosó fejlesztése révén. Ugyanakkor korrektnek ítélte Türkmenisztánnak azt a határozott kérését, hogy az együttműködés egyrészt az EU és Türkmenisztán közötti politikai egyezményen alapuljon, másrészt egy konzorcium létesüljön, amely megépíti a Kaszpi-tenger alatt a Türkmenisztánt és Azerbajdzsánt összekötő gázvezetéket.
Traian Băsescu szerint a konzorcium létrehozása előtt azonban egy politikai és jogi természetű megállapodást kell aláírni. Mint hangsúlyozta: Románia teljes mértékben egyetért azzal a türkmén állásponttal, miszerint egy ilyen magas szintű politikai megállapodásnak kell szavatolnia, hogy a beruházás megvalósulása esetén legyen majd vásárlója a türkmén gáznak. A Nabucco gázvezeték számára az lenne az ideális, ha 2-3 forrást is bevonnának a gázellátásába, így Azerbajdzsán mellett Türkmenisztánra is szükség van szállítóként.
Berdimukhammedov rámutatott, hogy Románia összekötő hidat, az Európai Unió kapuját jelenti Türkmenisztán számára, és aláhúzta, hogy országa és az Európai Unió egésze között dinamikus együttműködési kapcsolat létezik. Az államfő köszönetet mondott román kollégájának, hogy Bukarest támogatta országa álláspontját a nemzetközi színtéren, így például az energiabiztonság és a szénhidrogén-erőforrások biztonságának kérdésében. Mint ismeretes, a Nabucco-terv lényege, hogy csökkenjen Nyugat-Európa függése az orosz gáztól. A Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az Európai Unióval Törökországon és Dél-Európán keresztül összekötő Nabucco-vezeték összesen 3300 kilométer hosszú lesz, a beruházás költsége 7,9 milliárd euró.
A vezeték áthalad Magyarországon, de kikerüli Ukrajnát. A Nabucco-vezeték építésében a Mol mellett az osztrák OMV, a román Transgaz, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, valamint a német RWE vesz részt.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!