Fejtörést okoz a szállodákat és éttermeket működtető cégeknek az új adórendszer alkalmazása. Ezeknek a vállalkozásoknak március végéig kellett nyilatkozniuk, hogy milyen rendszerben adóznak, ám előfordul, hogy egy cégnek, amelynek többféle tevékenysége van, átalányadót és profitadót is kell fizetnie egyszerre, ám olyan is akad, amelyik a mikrovállalkozásokra érvényes 1 százalékos forgalmi adót fizeti.
2017. április 06., 16:472017. április 06., 16:47
A székelyföldi könyvelők Sepsiszentgyörgyön tartott múlt heti találkozóján is a szállodai és éttermi tevékenységre kivetett átalányadó volt a legvitatottabb téma. Georgeta Toma, a pénzügyminisztérium adózási igazgatóságának vezetője rámutatott, a legegyszerűbb azoknak a vállalkozásoknak, amelyek éves forgalma tavaly 100 ezer euró alatt volt, így mikrovállalkozásoknak minősülnek, ezek továbbra is a forgalmuk egy százalékát fizetik adóba.
Sokkal bonyolultabb a helyzet, ha a tavalyi forgalom 100 és 500 ezer euró között alakult, mert ezeket a cégeket februártól mikrovállalkozásnak minősítették, ám ha a szálloda- vagy a vendéglátóiparban tevékenykednek, idén még kötelesek átalányadót fizetni, és nem választhatják a mikroadó opciót. Emiatt sok panasz futott be a minisztériumhoz, mert több esetben a mikroadó, vagyis a forgalom utáni egy százalék előnyösebb lenne a vállalkozónak, mondta Georgeta Toma.
Az igazgató rámutatott, tovább bonyolódik a helyzet, ha egy cég szálláshelyet és vendéglőt egyaránt működtet, vagy ezenkívül még egy harmadik tevékenysége is van. Ahol a szálláshelyek és éttermi helyek száma megegyezik, csak szálláshelyre számolnak átalányadót, függetlenül attól, hogy a vendéglőben nemcsak a megszálló vendégek étkeznek. Ám ha az étterem befogadóképessége nagyobb, mint a szálláshelyé, akkor a különbségre már éttermi adót is kell fizetni. Az étteremben egy vendégre 1,4 négyzetmétert számolnak, a nyári teraszokra, kertekre csak a működés időszakára kell adózni, ha a működési engedélyből kiderül, ez csak időszakos jellegű.
A másik csavar az, hogy ha egy szállodában van wellness, kirándulásokat szerveznek és parkolót is működtetnek, az ágyak száma alapján fizetik az átalányadót, amennyiben ezeket a szolgáltatásokat csomagban kínálják, és csak a megszálló vendégek veszik igénybe, ám ha mások is, akkor már profitadó-köteles lesz. Debreczeni László sepsiszentgyörgyi adószakértő elmondta, van példa olyanra is, hogy a vendéglőt működtető cégnek hentesüzlete is van, így két külön adórendszer érvényes rá, és fejtörést okoz a közös költségek meghatározása. Gyakran előfordul, hogy egy cégnek több tevékenysége is van, ilyenkor a számlák alapján döntik el, melyik adórendszerbe számolják el.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.