2009. május 08., 10:292009. május 08., 10:29
Amint arról beszámoltunk, februárban és márciusban a Boc-kabinet hat minisztere ígért a Székelyföldnek hathatós állami támogatást. A tárcavezetők Csíkszeredában, majd Sepsiszentgyörgyön is bőkezű segítséget ajánlottak a helyi projektek kivitelezésére. Borboly Csaba szerint a Vasile Blaga által vezetett fejlesztési minisztérium tartotta be leginkább az ígéreteket, a Monica Iacob Ridzi által irányított sport- és ifjúsági tárcával is folyamatosan egyeztetnek, van kilátás sportcsarnokok átadására, és a turizmus terén is bíznak az elhangzott ígéretek megtartásában.
Hargita megye a fejlesztési minisztériumtól kap több pénzt, mint az ország többi térsége, így a községi és megyei utak felújítására és a községi vízvezetékrendszerek kiépítésére fordíthatnak nagyobb összeget. Az ezeket a fejlesztéseket szabályozó 7-es és 577-es kormányrendelet alapján Hargita megye összesen közel 8 millió lejt kap. „Az egészségügy, az oktatás és a közlekedés terén azonban semmi előrelépés nem történt” – összegzett lapunknak Borboly. A székelyföldi önkormányzati elöljárók ezért az államelnök segítségét kérik, nézzen utána és sürgesse az elhangzott ígéretek betartását.
Tamás Sándor, a Kovászna megyei közgyűlés elnöke hasonlóképpen fogalmazott, mint mondta, az ígéretek egy részét sikerült csak behajtani. A Vasile Blaga által kilátásba helyezett pénzek nagy része megérkezett vagy útban van. A községi utak javítására 16,2 millió lejes keretet különítettek el, ebből 7,5 millió már lehívható. Vízbevezetésre és csatornázásra öszszesen 9 millió lejt kapott Háromszék. Blaga hat sportterem építésére ígért pénzt, de egyelőre csak a kommandói és a szentkatolnai valósul meg, ezeket, igaz, még Borbély László korábbi tárcavezető hagyta jóvá. A kézdivásárhelyi jégkorongpálya befödéséről még tárgyalnak, és ANL-s lakások építésére sem kötöttek ebben az évben szerződést.
Az oktatási tárca márciusban kifizette az elvégzett munkálatokért felhalmozott tartozásokat, de újabb beruházásokra nem adott pénzt. A turisztikai minisztérium több millió lejt ígért, majd Kovászna városának 750 ezer lejt utalt egy turisztikai információs központ létrehozására. Az egészségügyi miniszter összesen 3 millió eurót ígért, egyet a sepsiszentgyörgyi kórház, kettőt a kovásznai szívkórház korszerűsítésére. Ebből eddig 200 ezer eurót kaptak, hogy Sepsiszentgyörgyön folytassák az évek óta megkezdett munkálatokat. „Radu Berceanu közlekedési miniszter ígéreteiből semmi sem valósult meg” – tájékoztatott Tamás Sándor.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is a közlekedési minisztériumnál érdeklődött, hogy mikorra ütemezik be az országutak megígért felújítását, hogy azokhoz az időpontokhoz tudják igazítani a helyi javításokat is. A polgármester ezen a héten kapta meg a minisztérium válaszát, e szerint a 12-es számú, Brassó–Sepsiszentgyörgy–Csíkszereda–Maroshévíz út javítását május végén elkezdik.
Elküldték a kivitelező elérhetőségeit, hogy a polgármester vele egyeztessen az úthoz tartozó, a városban levő Olt híd felújításáról. A 13E Előpatak felé vezető útra csak 500 ezer lej van, ebből idén csak a megvalósíthatósági tanulmányt készítik el. A beígért terelőút terveire a minisztérium is pályázni fog. A polgármester elégedetlen, de abban bízik, hogy a sportminiszter betartja az ígéretét, és a hónap végén átadja a városnak a sportcsarnokot és a hozzá tartozó bázist.
Antal Árpád kifejtette: „Ez a kormány folyamatosan a decentralizációról beszél, de eddig még semmi nem valósult meg, az önkormányzatok nem kapták meg a kórházakat, a sporttelepeket, a rendőrséget és az ANL-lakásokat”. Az elöljáró szerint a decentralizációt olyan minisztériumi alkalmazottaknak kellene végrehajtaniuk, akik ezzel saját állásukat számolnák fel, ezért késleltetik a folyamatot.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.