2011. november 25., 10:052011. november 25., 10:05
Az európai bankok „óriási profitot” értek el Romániában, ezért a fair play hiányát jelentené, ha arra készülnének, hogy finanszírozás nélkül hagyják az országot a válság idején – jelentette ki Traian Băsescu államfő csütörtökön Bukarestben. Az elnök aggodalmának adott hangot egyes bankok lehetséges viselkedése kapcsán.
„Szeretném azt hinni, hogy az osztrák központi bank bejelentése, miszerint csökkentenék a tőkeáramlást az eurózónán kívüli államokba, csupán tévedés volt” – hangoztatta Băsescu. „Nem szeretném, ha olyan helyzet állna elő, hogy emlékeztetnünk kelljen európai barátainkat: Románia EU-csatlakozásához a bankrendszer privatizációját szabták feltételként. Szeretném azt hinni, hogy ez nem következik be, hogy nem velünk, később érkezett országokkal fizettetik meg a bankrendszer falánkságát, azon időszak falánkságát, óvatlanságát és felelőtlenségét, amikor csupán személyi igazolvány felmutatásával biztosítottak hitelt. Létrejöttek a bankok feltőkésítését szolgáló európai mechanizmusok, ezért azt kérem, forduljanak ezekhez, ahelyett hogy megfojtanák a román gazdaságot az államkassza és a magánszféra működéséhez szükséges tőke csökkentése helyett” – hangsúlyozta az államfő.
Băsescu mindezt arra reagálva mondta, hogy a hét elején az osztrák jegybank olyan intézkedéstervezettel állt elő, amelynek értelmében az osztrák pénzintézetek – az UniCredit Bank Austria, az Erste és a Raiffeisen Bank International – kelet-európai leánybankjai számára csak akkor biztosítják a hitelkeret növelését, ha adott a fenntartható helyi refinanszírozás lehetősége.
Az államfő az Economist Conferences Bucharest Summit nevű gazdasági konferencián felszólalva más gazdasági térmákról is beszélt. Megismételte korábbi kijelentését, miszerint Románia 2015-ben szeretne az eurózónához csatlakozni, és megjegyezte, hogy „senkinek sem árt, ha ambiciózus célokat tűz ki maga elé”. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a maastrichti kritériumok teljesítése – a 3 százalék alatti deficit és infláció, illetve a GDP 60 százaléka alatti küladósság – önmagában mit sem ér a versenyképes gazdaság nélkül. Ezért jelent prioritást az állami cégek szerkezetének átalakítása, közülük számos vállalat élére a magánszférából érkező menedzsment kinevezése, valamint egyes cégek magánkézbe adása.
A további célok kapcsán elmondta: 2012 végéig 1,1 millióra csökkentik a közalkalmazottak létszámát a jelenlegi 1,3 millióról. Emellett még egy ambiciózus célról szólt: mint elmondta, 2012-ben hatmilliárd eurónyi strukturális alapot szeretne lehívni az ország az Európai Uniótól. Ezt a költségvetésben is rögzítenék. Emellett csökkentenék az állam működési költségeit, többek között a szavazatszerzési megfontolásból biztosított indokolatlan szociális juttatások csökkentése révén. Emellett növelni szeretnék az államilag finanszírozott beruházások arányát.
A szociális juttatások csökkentése kapcsán elmondta: a héten elfogadott szociális törvény révén az eddigi, 19 milliárd lejbe kerülő 54 állami szociális program helyett csak kilenc marad, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a valóban rászorulók számára biztosítsák a szociális juttatásokat. (Az ellenzék egyébként épp csütörtökön jelezte, hogy alkotmánybíróságon támadja meg a jogszabályt.) Băsescu ennek kapcsán úgy vélekedett: Románia csupán az utóbbi öt évben fedezte fel, hogy a választópolgárok megvesztegetése érdekében újabb és újabb szociális juttatásokat biztosítson, miközben Európa más részein ez már régóta dívik.
Az államfő a turizmus gazdasági fontosságát is hangsúlyozta, köszönetet mondva Károly brit trónörökösnek, amiért az az elmúlt években személyesen is népszerűsítette Románia idegenforgalmi értékeit. Băsescu egyébként a konferencia végén még egyszer bizonyságot adott töretlen derűlátásáról: arra a kérdésre, hogyan látja Romániát 2030-ban, úgy válaszolt: mezőgazdasági potenciálja nyomán rengeteg élelmiszert exportál, és virágzani fog az idegenforgalom. A társadalom addigra prognosztizált elöregedését a gyermekvállalási kedv növelésével szeretné ellensúlyozni, az ország infrastrukturális fejlettsége kapcsán pedig azt vetítette előre, hogy akkor már Konstancából is el lehet majd jutni Londonba a francia TGV gyorsvasúttal.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.