2012. június 28., 14:022012. június 28., 14:02
Románia 2011-ben írt alá két éves időtartamú, 3,5 milliárd euró értékű elővigyázatossági hitelmegállapodást a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), amelynek értelmében vállalta, hogy több állami vállalat kisebbségi részvénycsomagját privatizálja. Románia késében van ezzel a folyamattal, hiszen a Transgaz részvényeinek 15 százalékát már áprilisban áruba kellett volna bocsátania, de ez nem történt meg.
Victor Ponta miniszterelnök korábban úgy nyilatkozott, hogy az államfő és a közte lévő éles politikai konfliktus is késlelteti a magánosítási ütemterv tartását.
Románia a hitelmegállapodás keretében vállalta, hogy 15-15 százalékos részvénycsomagot ad el a Romgazból, a Transelectricaból és a Transgazból, 10-10 százalékot a Hidroelectricaból és a Nuclearelectricaból, szintén mintegy 10 százalékot a Petrom olajvállalatból, és 20-20 százalékot a román államvasút áruszállítói részlegéből (CFR Marfa) és a Tarom légitársaságból.
Március végén sikerült értékesíteni a román villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica 15 százalékos részvénycsomagját. Ugyanakkor tavaly kudarcot vallott a Petrom 9,84 százalékos pakettjének eladása. A kormány azután állította le az olaj- és gázipari csoport kisebbségi tulajdonrészének értékesítését, hogy a jegyzési arány nem érte el a sikeres kibocsátás feltételeként kikötött 80 százalékot.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.