Negatív mérleg. A Romaero a 2024-es évre is veszteséget jelentett
Fotó: Wikipédia/Romaero
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
2025. január 04., 15:132025. január 04., 15:13
Ez a Bukaresti Értéktőzsdéhez (BVB) benyújtott jelentésből derül ki.
A dokumentum szerint
A cég a tervezett veszteséghez képest 23,21 százalékos csökkenést könyvelhetett el a költségcsökkentő intézkedések végrehajtásának köszönhetően – derül ki a jelentésből.
A fő tényezők, amelyek kedvezőtlenül befolyásolták az időszak eredményét, a jelentés szerint a következők:
A bevételek 28,08 millió lejt tettek ki, ami 39,5 százalékkal alacsonyabb, mint 2023 első félévében (46,39 millió lej). Az adósságok a 2023. december 31-i összegekhez képest 125,89 százalékkal 817,3 millió lejre nőttek a 2024. január 17-én megindított csődvédelmi eljárás következtében.
2024 első félévében a fő tevékenységek a repülőgép-építés, a repülőgép-karbantartási és -javítási munkák, valamint a repülőgép-berendezések pótalkatrészeinek szállítása voltak. 2024. január 17-én az illetékes bíróság helyt adott a Romaero azon kérelmének, hogy csődvédelmi eljárás induljon.
2024. május 23-án megválasztották a hitelezői bizottságot, amely 3 tagból állt, nevezetesen a bukaresti adóhivatal, a Román Kereskedelmi Bank (BCR) és a CEC Bank képviselőiből.
A Romaero azt követően jelentett csődöt, hogy elvesztette azt a kártérítési pert, amelyet egy román milliomos, Cristian Sindie indított ellene. A bukaresti táblabíróság 2023 decemberében 17 millió eurós kártérítés kifizetésére kötelezte a Romaero vállalatot, mivel olyan módosításokat végzett el egy Cristian Sindie tulajdonába került Boeing 737-200-as típusú repülőgépen, amelyeket a gyártó nem fogadott el, így a repülő nem kapott többé felszállási engedélyt.
A Digi24.ro szerint másfelől
2022-ben a Romaero ingatlanvagyona 180 millió eurót, míg jegyzett tőkéje 3,4 millió eurót tett ki és mintegy 8 millió eurós üzleti forgalmat bonyolított le.
A vállalat több mint 50 éves tapasztalattal rendelkezik a polgári és katonai repülőgépek alkatrészeinek és szerelvényeinek kivitelezésében, amelyet 1968 óta végez.
Ez zsinórban a hetedik év, amikor a Romaero veszteséget jelent.
A 2023-as pénzügyi év végén a Romaero 142 millió, 2022-ben pedig 53 millió lejes veszteséget könyvelt el. A 2021-es évben 62 millió, a 2020-as évben 55 millió, a 2019-es évben 51 millió, a 2018-as évben pedig 35 millió lej veszteséget jelentett.
A G4Media portál szerint ennek egyik legfőbb oka az, hogy a cég vezetését politikai alapon nevezték ki, a repüléshez nem értő pártemberekből és nyugalmazott hírszerző tisztekből áll.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!