2009. november 11., 09:462009. november 11., 09:46
Több tagállamban, köztük Romániában mindazonáltal csak 2018-tól kell bevezetni az új adószintet. A magyar biztos hangoztatta, hogy a megállapodás nem pusztán adóügyi szempontból fontos, hanem kiemelt közegészségügyi jelentősége is van. Jelenleg a jövedéki adó 64 euró/ezer szál körül van az uniós tagországokban.
Az új tagállamok azért kapnak lehetőséget átmeneti időszakra, mert a csatlakozás után többször is kénytelenek voltak emelni a náluk korábban jóval alacsonyabb jövedéki adó mértékét. A miniszterek ezzel együtt hozzájárultak ahhoz, hogy az átmeneti időszak alatt azokban az országokban mennyiségi korlátozásokat vezessenek be a bevitelben, ahol a minimáladó emelése már megtörtént.
A brüsszeli bizottság javasolta azt is, hogy emeljék meg az úgynevezett súlyozott kiskereskedelmi átlagárban a jelenleg mintegy 57 százalékos adómértéket. A megszületett kompromisszum szerint az arány 60 százalékra nő. Emelkedik a vágott dohányra vonatkozó minimáladó is.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a román kormány márciusban határozott arról, hogy az idei év folyamán összesen 14 euróval nő a dohányipari termékekre kivetett jövedéki adó. Első ízben április elsején emelték 7 euróval az adó szintjét, ezer szál cigarettánként 57 euróra, majd szeptember elsején újabb 7 euróval emelkedett az adó szintje.
A kormány által kidolgozott menetrend szerint 2010-ben ezerszálanként 10 euróval nő ismét a jövedéki adó, ami a főbb gyártók egybehangzó véleménye szerint dobozonkénti egylejes átlagos áremelkedéshez vezet majd a jövő év folyamán. A szakértők szerint a legolcsóbb cigaretta dobozonkénti ára a jelenlegi 6,4 lejről 2010-ben 7,1 lejre emelkedik a jövedéki adó növekedése miatt, 2016-ra pedig eléri a 12,4 lejt.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.