2011. május 03., 09:292011. május 03., 09:29
A Mediafax hírügynökség információi szerint az új kivitelezési határidőt a későbbiekben jelölik meg, a szerződésben érintett felek – a közlekedésügyi minisztérium és az országos autópálya-építő társaság, valamint a sztrádát építő amerikai Bechtel vállalat már elkezdték az ezzel kapcsolatos tárgyalásokat. „A költségvetési megszorítások, illetve a már elvégzett munkálatok ellenértékének ki nem fizetése miatt a Bechtel visszafogta az ütemet és csökkentette a munkások számát. A szaktárca és a sztrádaépítő állami társaság már tárgyalásokat kezdtek az adósság átütemezéséről, a költségstandardok betartásáról, illetve a kivitelezési határidők módosításáról. Amint ezek a gondok megoldódnak, meg lehet jelölni az új átadási időpontot” – nyilatkozták a hírügynökségnek nevük elhallgatását kérő források.
Mint ismeretes, az összesen 415 kilométeresre tervezett autópályából alig több mint 10 százalék épült meg hét év alatt, amióta zajlanak a munkálatok. Anca Boagiu szállítási tárcavezető nemrég a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak úgy nyilatkozott, hogy a nyárig – a költségvetés-kiigazításig – egyetlen banit sem tudnak átutalni a Bechtel számlájára, így nem lehet elkezdeni a munkálatokat a Berettyószéplak–Bors-szakaszon. A tavalyi év folyamán egyébként a kormány összesen 965,1 millió lejt fizetett ki az amerikai sztrádaépítőnek, amiből 867,8 millió lej a 2009-ben elvégzett munkálatok ellenértékét jelentette. A Mediafax birtokába jutott, hivatalos minisztériumi dokumentum értelmében az idei évi költségvetésből 148 millió lejt különítettek el az észak-erdélyi autópálya építésére, olyan körülmények között, hogy a tavalyi év végén az adósságállomány elérte a 600 millió lejt. A hivatalos források szerint az elmaradások most több mint 100 millió euróra rúgnak, s a késedelmi büntetőkamat is meghaladja a 2 millió lejt.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a Gândul internetes portál napokban végzett számításai szerint, amióta a demokrata-liberális többségű kabinet hatalmon van, összesen 53 kilométer autópályát sikerült átvenniük, s 630 kilométer országutat javítottak meg. Erre az országos út- és autópálya-építő szakhatóság közlése szerint 3,4 milliárd euró állt rendelkezésükre 2009–2010-ben. A portál számításai szerint Emil Boc miniszterelnöksége alatt napi 62 méter autópálya épült. Ebben az ütemben azonban – hívják fel a figyelmet – további mintegy 35 évig kellene hatalmon maradnia, hogy teljesíteni tudja az ezer kilométer autópályáról szóló kampányígéretét. A portál szerint ugyanakkor az idei év folyamán egyetlen kilométernyi sztrádaszakaszt sem fognak már átadni.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!