2011. augusztus 12., 08:282011. augusztus 12., 08:28
A szakértők 2012-re 2,0 százalékos inflációt várnak 1,9 helyett, 2013-ra pedig szintén 1,9 százalékosat. A hosszabb távra, 2016-ig jelzett inflációs előrejelzés nem változott, 2,0 százalék. Az elemzők az inflációs előrejelzés megemelését az energia- és nyersanyagárak növekedésével és a közvetett adókkal indokolják. Az EKB továbbra is „2 százalék alatt, vagy annak közelében” jelöli meg inflációs célját. A kockázatok azonban középtávon továbbra is áremelkedésre utalnak. Az EKB elengedhetetlenül fontosnak tartja, hogy a harmonizált fogyasztói árindexben (HICP) bekövetkezett növekedés ne csapódjék le második körben ár- és béremelésekben, és ne gerjesszen további inflációs nyomást.
Egyes közgazdászok a megszorító monetáris politika lazítását, esetleg kamatcsökkentést is vártak az EKB-tól még az idén, a megemelt inflációs előrejelzés azonban kételyeket támaszt ennek megvalósíthatóságával kapcsolatban. A szakértők az előző 1,7 százalékról 1,9 százalékra növelték idei GDP-növekedési előrejelzésüket, köszönhetően az év elején tapasztalt növekedésnek, miután az euróövezet az első negyedévben 0,8 százalékos GDP-növekedést ért el az előző negyedévhez képest. A növekedési ütem azonban az év hátra lévő részében gyengülni fog a globális kereslet növekedési ütemének lassulása, a költségvetési megszorítások negatív hatása és az emelkedő nyersanyagárak miatt. A 2012-es GDP-növekedési előrejelzést csökkentették a szakértők, 1,7 százalékról 1,6 százalékra. Az előrejelzés szerint 2013-ban 1,8 százalékos, hosszabb távon, 2016-ig pedig 1,9 százalékos GDP-növekedésre lehet számítani.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!