Neptun Deep: a kitermelés megkezdése 2027-re van beütemezve
Fotó: OMV Petrom
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
2025. március 25., 12:192025. március 25., 12:19
„A fúrás megkezdése fontos mérföldkő a Románia számára stratégiai jelentőségű Neptun Deep projektben” – idézte az Economedia.ro gazdasági portál Christina Verchere-t.
A fúrást a Transocean Barents nevű fúrótorony végzi a parttól 160 kilométerre. A térségben a vízmélység 120 méter, a gázmező pedig mintegy 2 kilométerrel a tengerfenék alatt helyezkedik el. A Transocean Barents tíz kutat fog fúrni, a munkálatoknak a tervek szerint 2026 utolsó negyedévében kell befejeződniük.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
A Neptun Deep gázmező tartalékait 100 milliárd köbméterre becsülik a szakemberek. A termelés csúcsidőszakában mintegy évi 8 milliárd köbméter földgázt fognak felszínre hozni.
A Neptun Deep koncessziója az OMV Petrom és a román állami gázipari vállalat, a Romgaz tulajdonában van, mindkét cég 50 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik. A kitermeléshez szükséges beruházás értéke 4 milliárd euró.
Az MTI emlékeztet, a Fekete-tenger romániai vizein már folyik gáztermelés. Az amerikai tulajdonban levő Black Sea Oil&Gas 2022-ben kezdte el a földgáz nyíltvízi kiaknázást, az éves termelés 1 milliárd köbméter körül van.
Az OMV Petrom azt tervezi, hogy a Fekete-tengerből kitermelt gáz egy részét Romániában fogja felhasználni, de a magyarországi keresletre is számítanak – derült ki a cég illetékeseinek beszámolójából.
azt követően, hogy a hágai kormány lezárta a kontinens legnagyobb, Gröningen térségében található szárazföldi gázmezőjét.
Románia tavalyi gáztermelése megközelítőleg 9 milliárd köbméter volt.
A Transocean Barents nevű fúrótornya készen áll arra, hogy a tengerre szálljon, hogy legalább 540 napig fúrjon a Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom, a projekt üzemeltetője szerződést kötött a svájci tulajdonossal.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!