Neptun Deep: a kitermelés megkezdése 2027-re van beütemezve
Fotó: OMV Petrom
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
2025. március 25., 12:192025. március 25., 12:19
„A fúrás megkezdése fontos mérföldkő a Románia számára stratégiai jelentőségű Neptun Deep projektben” – idézte az Economedia.ro gazdasági portál Christina Verchere-t.
A fúrást a Transocean Barents nevű fúrótorony végzi a parttól 160 kilométerre. A térségben a vízmélység 120 méter, a gázmező pedig mintegy 2 kilométerrel a tengerfenék alatt helyezkedik el. A Transocean Barents tíz kutat fog fúrni, a munkálatoknak a tervek szerint 2026 utolsó negyedévében kell befejeződniük.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
A Neptun Deep gázmező tartalékait 100 milliárd köbméterre becsülik a szakemberek. A termelés csúcsidőszakában mintegy évi 8 milliárd köbméter földgázt fognak felszínre hozni.
A Neptun Deep koncessziója az OMV Petrom és a román állami gázipari vállalat, a Romgaz tulajdonában van, mindkét cég 50 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik. A kitermeléshez szükséges beruházás értéke 4 milliárd euró.
Az MTI emlékeztet, a Fekete-tenger romániai vizein már folyik gáztermelés. Az amerikai tulajdonban levő Black Sea Oil&Gas 2022-ben kezdte el a földgáz nyíltvízi kiaknázást, az éves termelés 1 milliárd köbméter körül van.
Az OMV Petrom azt tervezi, hogy a Fekete-tengerből kitermelt gáz egy részét Romániában fogja felhasználni, de a magyarországi keresletre is számítanak – derült ki a cég illetékeseinek beszámolójából.
azt követően, hogy a hágai kormány lezárta a kontinens legnagyobb, Gröningen térségében található szárazföldi gázmezőjét.
Románia tavalyi gáztermelése megközelítőleg 9 milliárd köbméter volt.
A Transocean Barents nevű fúrótornya készen áll arra, hogy a tengerre szálljon, hogy legalább 540 napig fúrjon a Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom, a projekt üzemeltetője szerződést kötött a svájci tulajdonossal.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!