Neptun Deep: a kitermelés megkezdése 2027-re van beütemezve
Fotó: OMV Petrom
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
2025. március 25., 12:192025. március 25., 12:19
„A fúrás megkezdése fontos mérföldkő a Románia számára stratégiai jelentőségű Neptun Deep projektben” – idézte az Economedia.ro gazdasági portál Christina Verchere-t.
A fúrást a Transocean Barents nevű fúrótorony végzi a parttól 160 kilométerre. A térségben a vízmélység 120 méter, a gázmező pedig mintegy 2 kilométerrel a tengerfenék alatt helyezkedik el. A Transocean Barents tíz kutat fog fúrni, a munkálatoknak a tervek szerint 2026 utolsó negyedévében kell befejeződniük.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
A Neptun Deep gázmező tartalékait 100 milliárd köbméterre becsülik a szakemberek. A termelés csúcsidőszakában mintegy évi 8 milliárd köbméter földgázt fognak felszínre hozni.
A Neptun Deep koncessziója az OMV Petrom és a román állami gázipari vállalat, a Romgaz tulajdonában van, mindkét cég 50 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik. A kitermeléshez szükséges beruházás értéke 4 milliárd euró.
Az MTI emlékeztet, a Fekete-tenger romániai vizein már folyik gáztermelés. Az amerikai tulajdonban levő Black Sea Oil&Gas 2022-ben kezdte el a földgáz nyíltvízi kiaknázást, az éves termelés 1 milliárd köbméter körül van.
Az OMV Petrom azt tervezi, hogy a Fekete-tengerből kitermelt gáz egy részét Romániában fogja felhasználni, de a magyarországi keresletre is számítanak – derült ki a cég illetékeseinek beszámolójából.
azt követően, hogy a hágai kormány lezárta a kontinens legnagyobb, Gröningen térségében található szárazföldi gázmezőjét.
Románia tavalyi gáztermelése megközelítőleg 9 milliárd köbméter volt.
A Transocean Barents nevű fúrótornya készen áll arra, hogy a tengerre szálljon, hogy legalább 540 napig fúrjon a Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom, a projekt üzemeltetője szerződést kötött a svájci tulajdonossal.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!