Fúrásra készen. A Transocean Barents nevű fúrótornya áprilisban kezdhet el „dolgozni” a Neptun Deep gázmezőn
Fotó: OMV Petrom
A Transocean Barents nevű fúrótornya készen áll arra, hogy a tengerre szálljon, hogy legalább 540 napig fúrjon a Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom, a projekt üzemeltetője szerződést kötött a svájci tulajdonossal – számol be az Offshore Energy.
2025. február 07., 21:132025. február 07., 21:13
A félig merülő fúrótorony 2024 novemberében érkezett Kostancára, a fúrás pedig 2025 áprilisában kezdődik. A projektet az OMV Petrom és a Romgaz üzemelteti, mindkét vállalat 50 százalékos részesedéssel bír. „A Neptun Deep projekt elindult! A Transocean Barents, a romániai Konstancában dokkoló mobil tengeri fúróegység készen áll arra, hogy 160 kilométerre kihajózzon a nyílt tengerre és megkezdje a termelő kutak fúrását” – hangsúlyozta az üzemeltető.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint elutasította a törvényszék a Greenpeace keresetét, amelyben a fekete-tengeri földgázkitermelés felfüggesztését kérte a környezetvédő szervezet a Neptun Deep lelőhelyen.
A beruházásról 2023 júniusában született meg a végső döntés, az akkori becslések szerint a projekt fejlesztési szakaszához akár 4 milliárd eurós beruházásra is szükség lesz. A tényleges kitermelés a tervek szerint 2027-ben kezdődik, a teljes kitermelhető mennyiséget mintegy 100 milliárd köbméterre becsülik.
A kitermelő platform építése 2024 negyedik negyedévében fejeződött be a Saipem indonéziai és olaszországi építőtelepein egy 1,6 milliárd eurós szerződés nyomán.
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről.
Az üzemeltető több céggel is megállapodást kötött, a Halliburtonnel az integrált fúrási szolgáltatásokról, a Corinth Pipeworksszel pedig a gyártásról és a csővezetékek szállításáról a fekete-tengeri projekthez.
Becslések szerint a területen mintegy 100 milliárd köbméternyi gázkészlet található. A román államnak elővásárlási joga van a kitermelt gáz megvásárlására.
Mint arról beszámoltunk, néhány hete előszerződést kötöttek a kitermelendő gáz egy részének Németországba szállításáról, miközben Magyarország is lekötött már egy mennyiséget.
Az osztrák OMV megállapodást kötött arról, hogy 2027-től gázt szállít a német Unipernek a fekete-tengeri projektjéből – közölte a Reutersszel három, az ügyet ismerő személy, miközben Európa új utakat keres az energiabiztonság növelés&
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!