Fúrásra készen. A Transocean Barents nevű fúrótornya áprilisban kezdhet el „dolgozni” a Neptun Deep gázmezőn
Fotó: OMV Petrom
A Transocean Barents nevű fúrótornya készen áll arra, hogy a tengerre szálljon, hogy legalább 540 napig fúrjon a Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom, a projekt üzemeltetője szerződést kötött a svájci tulajdonossal – számol be az Offshore Energy.
2025. február 07., 21:132025. február 07., 21:13
A félig merülő fúrótorony 2024 novemberében érkezett Kostancára, a fúrás pedig 2025 áprilisában kezdődik. A projektet az OMV Petrom és a Romgaz üzemelteti, mindkét vállalat 50 százalékos részesedéssel bír. „A Neptun Deep projekt elindult! A Transocean Barents, a romániai Konstancában dokkoló mobil tengeri fúróegység készen áll arra, hogy 160 kilométerre kihajózzon a nyílt tengerre és megkezdje a termelő kutak fúrását” – hangsúlyozta az üzemeltető.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint elutasította a törvényszék a Greenpeace keresetét, amelyben a fekete-tengeri földgázkitermelés felfüggesztését kérte a környezetvédő szervezet a Neptun Deep lelőhelyen.
A beruházásról 2023 júniusában született meg a végső döntés, az akkori becslések szerint a projekt fejlesztési szakaszához akár 4 milliárd eurós beruházásra is szükség lesz. A tényleges kitermelés a tervek szerint 2027-ben kezdődik, a teljes kitermelhető mennyiséget mintegy 100 milliárd köbméterre becsülik.
A kitermelő platform építése 2024 negyedik negyedévében fejeződött be a Saipem indonéziai és olaszországi építőtelepein egy 1,6 milliárd eurós szerződés nyomán.
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről.
Az üzemeltető több céggel is megállapodást kötött, a Halliburtonnel az integrált fúrási szolgáltatásokról, a Corinth Pipeworksszel pedig a gyártásról és a csővezetékek szállításáról a fekete-tengeri projekthez.
Becslések szerint a területen mintegy 100 milliárd köbméternyi gázkészlet található. A román államnak elővásárlási joga van a kitermelt gáz megvásárlására.
Mint arról beszámoltunk, néhány hete előszerződést kötöttek a kitermelendő gáz egy részének Németországba szállításáról, miközben Magyarország is lekötött már egy mennyiséget.
Az osztrák OMV megállapodást kötött arról, hogy 2027-től gázt szállít a német Unipernek a fekete-tengeri projektjéből – közölte a Reutersszel három, az ügyet ismerő személy, miközben Európa új utakat keres az energiabiztonság növelés&
Az országos helyreállítási terv (PNRR) Románia eddigi legambiciózusabb reformcsomagja, de a végrehajtása rendkívül lassan halad, és a mérföldkövek teljesítése nélkül az eurómilliárdok nem fognak megérkezni – írja véleménycikkében Cristian Popa.
Egyre csökkennek a romániai gáztárolókban levő készletek a hideg időjárás miatt, ezt pedig a zsebünkön is meg fogjuk érezni.
Mostantól havi rendszerességgel jegyezhetők az állampapírok a FIDELIS-program keretében, amelynek idei első kiadása pénteken indul – jelentette be csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Várhatóan a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) asztalára kerül az E.ON Energie Románia MVM általi felvásárlása – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) péntekig Romániában tartózkodó küldöttségével találkozott csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany csütörtökön 441,8557 lejt ér, 1,5799 lejjel (0,35 százalékkal) többet, mint szerdán (440,2758 lej). Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Optimális esetben már idén nyáron lezárulhat a tranzakció a magyar MVM és az E.ON romániai leányvállalata között – adott hangot derűlátásának Mátrai Károly, az MVM Csoport vezérigazgatója.
Újra árat emelt csütörtökön töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez volt a februári hónap első drágítása, miután januárban hét áremelést és két árcsökkentést hajtott végre.
Tavaly a nyers adatok szerint 8,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023-hoz képest – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Elfogadta a kétkamarás bukaresti parlament együttes ülése szerdán a 2025. évi állami költségvetést, amely 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számol.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)