Fúrásra készen. A Transocean Barents nevű fúrótornya áprilisban kezdhet el „dolgozni” a Neptun Deep gázmezőn
Fotó: OMV Petrom
A Transocean Barents nevű fúrótornya készen áll arra, hogy a tengerre szálljon, hogy legalább 540 napig fúrjon a Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom, a projekt üzemeltetője szerződést kötött a svájci tulajdonossal – számol be az Offshore Energy.
2025. február 07., 21:132025. február 07., 21:13
A félig merülő fúrótorony 2024 novemberében érkezett Kostancára, a fúrás pedig 2025 áprilisában kezdődik. A projektet az OMV Petrom és a Romgaz üzemelteti, mindkét vállalat 50 százalékos részesedéssel bír. „A Neptun Deep projekt elindult! A Transocean Barents, a romániai Konstancában dokkoló mobil tengeri fúróegység készen áll arra, hogy 160 kilométerre kihajózzon a nyílt tengerre és megkezdje a termelő kutak fúrását” – hangsúlyozta az üzemeltető.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint elutasította a törvényszék a Greenpeace keresetét, amelyben a fekete-tengeri földgázkitermelés felfüggesztését kérte a környezetvédő szervezet a Neptun Deep lelőhelyen.
A beruházásról 2023 júniusában született meg a végső döntés, az akkori becslések szerint a projekt fejlesztési szakaszához akár 4 milliárd eurós beruházásra is szükség lesz. A tényleges kitermelés a tervek szerint 2027-ben kezdődik, a teljes kitermelhető mennyiséget mintegy 100 milliárd köbméterre becsülik.
A kitermelő platform építése 2024 negyedik negyedévében fejeződött be a Saipem indonéziai és olaszországi építőtelepein egy 1,6 milliárd eurós szerződés nyomán.
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről.
Az üzemeltető több céggel is megállapodást kötött, a Halliburtonnel az integrált fúrási szolgáltatásokról, a Corinth Pipeworksszel pedig a gyártásról és a csővezetékek szállításáról a fekete-tengeri projekthez.
Becslések szerint a területen mintegy 100 milliárd köbméternyi gázkészlet található. A román államnak elővásárlási joga van a kitermelt gáz megvásárlására.
Mint arról beszámoltunk, néhány hete előszerződést kötöttek a kitermelendő gáz egy részének Németországba szállításáról, miközben Magyarország is lekötött már egy mennyiséget.
Az osztrák OMV megállapodást kötött arról, hogy 2027-től gázt szállít a német Unipernek a fekete-tengeri projektjéből – közölte a Reutersszel három, az ügyet ismerő személy, miközben Európa új utakat keres az energiabiztonság növelés&
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
szóljon hozzá!