Fúrásra készen. A Transocean Barents nevű fúrótornya áprilisban kezdhet el „dolgozni” a Neptun Deep gázmezőn
Fotó: OMV Petrom
A Transocean Barents nevű fúrótornya készen áll arra, hogy a tengerre szálljon, hogy legalább 540 napig fúrjon a Neptun Deep gázmezőn, miután az OMV Petrom, a projekt üzemeltetője szerződést kötött a svájci tulajdonossal – számol be az Offshore Energy.
2025. február 07., 21:132025. február 07., 21:13
A félig merülő fúrótorony 2024 novemberében érkezett Kostancára, a fúrás pedig 2025 áprilisában kezdődik. A projektet az OMV Petrom és a Romgaz üzemelteti, mindkét vállalat 50 százalékos részesedéssel bír. „A Neptun Deep projekt elindult! A Transocean Barents, a romániai Konstancában dokkoló mobil tengeri fúróegység készen áll arra, hogy 160 kilométerre kihajózzon a nyílt tengerre és megkezdje a termelő kutak fúrását” – hangsúlyozta az üzemeltető.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint elutasította a törvényszék a Greenpeace keresetét, amelyben a fekete-tengeri földgázkitermelés felfüggesztését kérte a környezetvédő szervezet a Neptun Deep lelőhelyen.
A beruházásról 2023 júniusában született meg a végső döntés, az akkori becslések szerint a projekt fejlesztési szakaszához akár 4 milliárd eurós beruházásra is szükség lesz. A tényleges kitermelés a tervek szerint 2027-ben kezdődik, a teljes kitermelhető mennyiséget mintegy 100 milliárd köbméterre becsülik.
A kitermelő platform építése 2024 negyedik negyedévében fejeződött be a Saipem indonéziai és olaszországi építőtelepein egy 1,6 milliárd eurós szerződés nyomán.
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről.
Az üzemeltető több céggel is megállapodást kötött, a Halliburtonnel az integrált fúrási szolgáltatásokról, a Corinth Pipeworksszel pedig a gyártásról és a csővezetékek szállításáról a fekete-tengeri projekthez.
Becslések szerint a területen mintegy 100 milliárd köbméternyi gázkészlet található. A román államnak elővásárlási joga van a kitermelt gáz megvásárlására.
Mint arról beszámoltunk, néhány hete előszerződést kötöttek a kitermelendő gáz egy részének Németországba szállításáról, miközben Magyarország is lekötött már egy mennyiséget.
Az osztrák OMV megállapodást kötött arról, hogy 2027-től gázt szállít a német Unipernek a fekete-tengeri projektjéből – közölte a Reutersszel három, az ügyet ismerő személy, miközben Európa új utakat keres az energiabiztonság növelés&
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!