Fotó: MTI
A tojás ára néhány nap alatt 50 százalékkal drágult meg, mivel az egyik legnagyobb tojásexportőr, Lengyelország csökkentette a szállítmányokat, a lengyel tenyésztők ugyanis továbbra sem tudtak felzárkózni az új szabványok szerinti állattartáshoz. Az eddigi átlag 50 banis ár helyett a kolozsvári, szatmári vagy sepsiszentgyörgyi boltokban tegnap 1,20 lejt is elkértek egy tojásért. Stelian Fuia mezőgazdasági miniszter tegnap úgy nyilatkozott, a tojás piacának normalizálódása március közepe után várható.
Toró János, az egyetlen háromszéki tyúkfarm társtulajdonosa a Krónikának úgy nyilatkozott, nem a valós állapotokat tükrözi, hogy egy hét alatt így megemelkedett a tojás ára, viszont az sem volt reális, hogy az elmúlt években mindössze 10-20 banit fizettek a termelőknek a tojásért. A vállalkozó hangsúlyozta, az elmúlt években 200-300 százalékos árrést tettek a tojásra a keresekedők, a termelők pedig sok esetben veszeteséggel dolgoztak. „Ez most visszaütött, a termelőknek nem volt amiből beruházni, nem tudták teljesíteni az EU-s elvárásokat. Így most sokkal nagyobb a kereslet, mint a kínálat, és ez vezetett az árrobbanáshoz” – magyarázta az üzletember.
Balogh Erika, a sepsiszentgyörgyi Bem-Balogh üzletlánc és lerakat tulajdonosa elmondta, a tojásimport csökkent, hiszen a lengyel és bolgár farmok egy része sem tudta teljesíteni az EU-s követelményeket, a hazai termelők pedig nem tudják lefedni a piacot. Az üzletasszony szerint egyelőre jelentős csökkenés nem észlelhető az eladásban. Balogh Erika abban bízik, március közepe után valamenynyire helyreáll a kereslet és kínálat közötti egyensúly, az pedig az árban is tükröződik majd.
Sikó Barabási Sándor Kovászna megyei főállatorvos kifejtette, Kovászna megyében már csak a rétyi tyúkfarm működik, ott megfelelő körülményeket biztosítanak a baromfinak. A baromfiiparban kötelező ketrecváltás alaposan felborította az európai tojáspiac amúgy is kényes egyensúlyát, jelenleg ugyanis 11 tagállamban 51 millió tyúkot még ma is hagyományos ketrecben nevelnek, így ott minden bizonnyal késnek majd a teljes átállással.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.