Fotó: A szerző felvétele
2012. február 29., 07:572012. február 29., 07:57
„Teljesen megfordultak az arányok, amit elsősorban az itthoni nehéz, csapadékokban gazdag télnek tudhatunk be. Másrészt úgy érzem, a hóeltakarítással megbízott romániai cégek is komolyabban felkészültek a havazásra” – értékelte a helyzetet a Krónika megkeresésére Seprődi Zoltán, a parajdi bánya igazgatója. Szerinte éppen ideje volt, hogy az Országos Útügyi Hatóság (CNADNR) megszigorítsa a feltételeket, és előre követelje a sókészlet felmutatását az utak tisztítási jogát elnyerő magáncégektől. A mérnök szerint a hazai úttisztítási technológia még így is távol áll a magyarországitól vagy a nyugat-európaitól.
„Nem kitermelőként, hanem egyszerű gépkocsivezetőként mondom: Romániában szinte teljesen elhanyagolják a preventív sózást. Nagyon ritkán látni olyasmit, hogy a közelgő havazás előtt szórni kezdenék a még száraz utat. Pedig ez olyan védettséget biztosítana, hogy a lehulló hó nem maradna meg. Másrészt míg külföldön számítógépes adagolással kerül a só az aszfaltra, mifelénk még mindig sok cég lapáttal szórja az úttesteket, és arra alapoz, hogy az autók amúgy is széthordják” – kifogásolta a technológiát Seprődi.
A parajdi bánya a három székelyföldi megyét, valamint Brassó és Szeben megyének a Sóvidékhez közelebb eső régióit látja el. Az említett térségek önkormányzatai elenyésző mennyiséget rendelnek. A kimutatások szerint a legtöbb sót Marosvásárhelyre és Szászrégenbe szállították, a legkevesebbet a Hargita és Kovászna megyei városok rendelték. Kérdésünkre, hogy utóbbiakban a só helyett nem használtak-e kalcium- vagy magnézium-kloridot, a bányamérnök határozott nemmel válaszolt. „Akinek nincs pénze sóra, az nem fog kloridokat rendelni, hisz azok ötször-hatszor drágábbak. Az idén csupán Bukarest főpolgármestere engedte meg magának, hogy kalcium-kloridot szórjon bizonyos, főbb útszakaszokra. Viszont a fővárosban is, amint nagyobb mennyiségű hó hullott le, átálltak a sóra” – magyarázta Seprődi.
A szakember szerint vitatható, hogy inkább környezetbarát-e a kalcium- vagy magnézium-klorid, mint a só, vagy sem. „Az tény, hogy az autók alvázának nem használ a só, de környezetvédelmi szempontból semmiképp nem tekinthető ártalmasnak. Vegyük csak a külföldi autópályák példáját, amelyeket csakis sóval szórnak. A sztráda szélén lévő fű sehol nem hal ki tavaszra, és az elválasztó korlátok közötti bokrok sem mennek tönkre” – jegyezte meg a bányamérnök. Seprődi Zoltán hozzátette: Magyarországon például már homokot sem szabad szórni az autópályákra.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.