Beugrottak. A Continental több erdélyi városban is jelen van
Fotó: Facebook/Continental Romania
Csaknem félszáz millió eurós befektetéssel épít újabb termelőegységet Erdélyben a világ egyik legnagyobb autóipari konszernje. Az első kapavágást „szülinapi” ünnepséggel is összekötötték a Continental képviselői, hiszen immár 20 éve vannak jelen a mintegy 500 munkahelyet teremtő újabb beruházás helyszínén, Nagyszebenben.
2024. június 21., 20:192024. június 21., 20:19
Az autógumik, fékrendszerek, autóbiztonsági berendezések, erőátviteli és alvázalkatrészek, tachográfok és egyéb autó- és szállítmányozásipari alkatrészek gyártására szakosodott, németországi székhelyű nagyvállalat 1999 óta van jelen Romániában. Elektronikai alkatrészeket gyártanak Temesváron és Nagyszebenben, az intelligens műszaki-ipari termékeket előállító, Contitech nevű részlegük Temesváron és Nagykárolyban működtet üzemet, de a bánsági városban gumiabroncsokat is gyártanak, illetve kutató-fejlesztőközpontot is fenntartanak, akárcsak Szebenben és Iași-ban. Bukarestben forgalmazói központtal vannak jelen.
Nagyszebenben évente mintegy 40 millió autóipari elektronikai cikket gyártanak, nagyrészt fék-, vezetőiasszisztens- és intelligens kommunikációs rendszerek alkatrészeit. A kutató-fejlesztő, illetve a termelői részlegen mintegy 4500-an dolgoznak. Azonban a cég képviselői szerint még több potenciál rejlik az erdélyi városban, ezért bővítésről döntöttek.
A héten rendezett „szülinapi” ünnepen elhangzott: az elmúlt 20 évben egyről 70-re növelték gyártósoraik, 500 ezerről 40 millióra a legyártott alkatrészek számát Szebenben, egymilliárd eurós eladást produkálva. A bővítés – amelynek egy része állami támogatásból valósul meg – tovább növeli majd a számokat.
Nagyszebenben évente mintegy 40 millió autóipari elektronikai cikket gyártanak
Fotó: Facebook/Continental Romania
A Continental jól „befészkelte magát” az erdélyi városba, ahol számos társadalmi projektet is megvalósítanak, oktatási szinten együttműködnek több szakiskolával, támogatva a duális képzés működését. Ugyanakkor egyetemi szinten is stratégiai partneri kapcsolatot építettek ki nagyszebeni, craiovai, kolozsvári, marosvásárhelyi, gyulafehérvári és pitești-i felsőoktatási intézményekkel. Amint arról beszámoltunk,
A romániai kutatóközpontokban elektronikai fejlesztéseken is dolgoznak
Fotó: Facebook/Continental Romania
A világ egyik vezető gumiabroncsgyártója idén is hasonló összegű beruházásokat tervez. A multinacionális vállalat tájékoztatása szerint 2022-ben még 19 ezer munkavállalót foglalkoztattak Romániában, 2023 égére viszont számuk 20 300-ra nőtt. Tavalyi befektetéseik új berendezések beszerzését, műszaki fejlesztéseket és munkaerőbővítést céloztak valamennyi itteni telephelyükön.
A Continental tavaly világszinten 41,4 milliárd eurós üzleti forgalmat bonyolított le az előzetes adatok szerint, 56 országban 200 ezer embert foglalkoztat. Romániában 1999 és 2023 között több mint 2,3 milliárd eurót költött. Miközben itt további fejlesztésekről, bővítésekről beszélnek, világszinten a hírek szerint több ezer fős létszámleépítést terveznek, hogy 2025-től kezdődően ezzel évente 400 millió eurót takarítsanak meg.
A Continental német autóipari konszern tavaly több mint 100 millió eurót költött romániai, nagyrészt Erdélyben található telephelyein, és 1300-zal növelte alkalmazottai számát.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!