Beugrottak. A Continental több erdélyi városban is jelen van
Fotó: Facebook/Continental Romania
Csaknem félszáz millió eurós befektetéssel épít újabb termelőegységet Erdélyben a világ egyik legnagyobb autóipari konszernje. Az első kapavágást „szülinapi” ünnepséggel is összekötötték a Continental képviselői, hiszen immár 20 éve vannak jelen a mintegy 500 munkahelyet teremtő újabb beruházás helyszínén, Nagyszebenben.
2024. június 21., 20:192024. június 21., 20:19
Az autógumik, fékrendszerek, autóbiztonsági berendezések, erőátviteli és alvázalkatrészek, tachográfok és egyéb autó- és szállítmányozásipari alkatrészek gyártására szakosodott, németországi székhelyű nagyvállalat 1999 óta van jelen Romániában. Elektronikai alkatrészeket gyártanak Temesváron és Nagyszebenben, az intelligens műszaki-ipari termékeket előállító, Contitech nevű részlegük Temesváron és Nagykárolyban működtet üzemet, de a bánsági városban gumiabroncsokat is gyártanak, illetve kutató-fejlesztőközpontot is fenntartanak, akárcsak Szebenben és Iași-ban. Bukarestben forgalmazói központtal vannak jelen.
Nagyszebenben évente mintegy 40 millió autóipari elektronikai cikket gyártanak, nagyrészt fék-, vezetőiasszisztens- és intelligens kommunikációs rendszerek alkatrészeit. A kutató-fejlesztő, illetve a termelői részlegen mintegy 4500-an dolgoznak. Azonban a cég képviselői szerint még több potenciál rejlik az erdélyi városban, ezért bővítésről döntöttek.
A héten rendezett „szülinapi” ünnepen elhangzott: az elmúlt 20 évben egyről 70-re növelték gyártósoraik, 500 ezerről 40 millióra a legyártott alkatrészek számát Szebenben, egymilliárd eurós eladást produkálva. A bővítés – amelynek egy része állami támogatásból valósul meg – tovább növeli majd a számokat.
Nagyszebenben évente mintegy 40 millió autóipari elektronikai cikket gyártanak
Fotó: Facebook/Continental Romania
A Continental jól „befészkelte magát” az erdélyi városba, ahol számos társadalmi projektet is megvalósítanak, oktatási szinten együttműködnek több szakiskolával, támogatva a duális képzés működését. Ugyanakkor egyetemi szinten is stratégiai partneri kapcsolatot építettek ki nagyszebeni, craiovai, kolozsvári, marosvásárhelyi, gyulafehérvári és pitești-i felsőoktatási intézményekkel. Amint arról beszámoltunk,
A romániai kutatóközpontokban elektronikai fejlesztéseken is dolgoznak
Fotó: Facebook/Continental Romania
A világ egyik vezető gumiabroncsgyártója idén is hasonló összegű beruházásokat tervez. A multinacionális vállalat tájékoztatása szerint 2022-ben még 19 ezer munkavállalót foglalkoztattak Romániában, 2023 égére viszont számuk 20 300-ra nőtt. Tavalyi befektetéseik új berendezések beszerzését, műszaki fejlesztéseket és munkaerőbővítést céloztak valamennyi itteni telephelyükön.
A Continental tavaly világszinten 41,4 milliárd eurós üzleti forgalmat bonyolított le az előzetes adatok szerint, 56 országban 200 ezer embert foglalkoztat. Romániában 1999 és 2023 között több mint 2,3 milliárd eurót költött. Miközben itt további fejlesztésekről, bővítésekről beszélnek, világszinten a hírek szerint több ezer fős létszámleépítést terveznek, hogy 2025-től kezdődően ezzel évente 400 millió eurót takarítsanak meg.
A Continental német autóipari konszern tavaly több mint 100 millió eurót költött romániai, nagyrészt Erdélyben található telephelyein, és 1300-zal növelte alkalmazottai számát.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!