Fotó: Facebook/Continental Romania
A Continental német autóipari konszern tavaly több mint 100 millió eurót költött romániai, nagyrészt Erdélyben található telephelyein, és 1300-zal növelte alkalmazottai számát. A világ egyik vezető gumiabroncsgyártója idén is hasonló összegű beruházásokat tervez.
2024. március 16., 13:172024. március 16., 13:17
A multinacionális vállalat tájékoztatása szerint 2022-ben még 19 ezer munkavállalót foglalkoztattak Romániában, 2023 égére viszont számuk 20 300-ra nőtt. Tavalyi befektetéseik új berendezések beszerzését, műszaki fejlesztéseket és munkaerőbővítést céloztak valamennyi itteni telephelyükön.
„A Continental továbbra is fejlett innovatív technológiát kínál az ipar számára romániai telephelyein, és olyan alkatrészeket gyárt, amelyek mozgásba hozzák a jövőt. Egy több mint 20 300 tagból, gépkezelőkből, programozókból, mérnökökből álló multidiszciplináris csapat formázza az autóipar jövőjét” – nyilatkozta az Economedia.ro portál által idézett Christian von Albrichsfeld, a vállalat romániai vezérigazgatója.
A cég tájékoztatása szerint a Iași-ban, Szebenben és Temesváron működő központokban a kutatók többek között hardver-szoftver, dizájn és mechanikai vonalon fejlesztenek, míg a nagykárolyi, szebeni és temesvári üzemekben abroncsokat, elektronikai berendezéseket, vezérműszíjakat, hőkezelő elemeket és vezetékeket gyártanak a legkorszerűbb gépkocsik számára.
Von Albrichsfeld szerint romániai jelenlétük „erősen hozzájárult” mintegy 400 millió euró megszerzéséhez, amelyet Románia hívhat le az országos helyreállítási alapból (PNRR), fontos szerepet vállalt a félvezetők iparágának megalapozásában. Az idei tervek szerint folytatják az új munkások alkalmazását, a beruházások mértéke a tavalyihoz hasonló lesz, azaz 100 millió euró körül mozog majd.
A Continental tavaly világszinten 41,4 milliárd eurós üzleti forgalmat bonyolított le az előzetes adatok szerint, 56 országban 200 ezer embert foglalkoztat. Romániában 1999 és 2023 között több mint 2,3 milliárd eurót költött. Miközben itt további fejlesztésekről, bővítésekről beszélnek, világszinten a hírek szerint több ezer fős létszámleépítést terveznek, hogy 2025-től kezdődően ezzel évente 400 millió eurót takarítsanak meg.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!