A romániai foglalkoztatottak 11,9 százaléka a mezőgazdaságban dolgozott tavaly
Fotó: Pinti Attila
A romániai foglalkoztatottak létszáma 7,697 milliót tett ki tavaly, közülük 11,9 százalék a mezőgazdaságban dolgozott – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. július 12., 14:292024. július 12., 14:29
Az adatok szerint 2023-ban 110 000-rel csökkent a foglalkoztatottak száma 2022-hez képest. A 7,697 millió foglalkoztatott 98,9 százaléka munkaképes korú, azaz 15 és 64 év közötti volt.
A foglalkoztatottak 85,7 százaléka fizetett munkavállaló volt, az önfoglalkoztatók és a nem fizetett családi-háztartási dolgozók a foglalkoztatottak 13 százalékát tették ki. Utóbbiak 82,4 százaléka falun élt.
A fizetett alkalmazottak 60,8 százaléka a szolgáltatói ágazatban, 35,9 százalék az iparban és az építési ágazatban, 3,3 százalék a mezőgazdaságban dolgozott.
Az összes foglalkoztatottból 4,412 millió férfi volt – akiknek 9,7 százaléka mezőgazdasági, erdészeti és halászati szakmunkás –, 3,284 millió nő, akiknek 6,5 százaléka dolgozott ezen a területen. Lakóhely szerinti bontásban 0,8 százalékuk városon, 18,1 százalék falun élt.
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorokból az is kiderül, hogy a foglalkoztatottak 0,6 százalékának (43 300 fő) a főállása mellett valamilyen mellékfoglalkozása is volt.
A mellékfoglalkozással is rendelkezők aránya a középfokú végzettségűek (0,6 százalék) és a falun élők (1,1 százalék) körében volt magasabb. Utóbbiak 90,7 százalékának a mezőgazdasághoz kötődött a mellékfoglalkozása.
Áprilisban 1 292 549 betöltött álláshelyet tartottak számon a romániai közintézményekben és állami hatóságoknál, 3009-cel többet, mint egy hónappal korábban.
A bukaresti munkaügyi minisztérium által vitára bocsátott határozattervezet szerint jövőre 100 ezerről 140 ezerre emelik a Romániába hozható, harmadik országbeli külföldi munkavállalók számát.
A romániai lakosság gyakrabban jár étterembe, ám összességében jóval kevesebb pénzt hagy a vendéglőkben, mint a szomszédos európai országokban élők.
A Bolojan-kormány programja három pillérre épül: az államháztartás rendbetételére, a jó kormányzásra, valamint a polgárok iránti tiszteletre – derül ki a hétfőn közzétett dokumentumból.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
szóljon hozzá!