A romániai foglalkoztatottak 11,9 százaléka a mezőgazdaságban dolgozott tavaly
Fotó: Pinti Attila
A romániai foglalkoztatottak létszáma 7,697 milliót tett ki tavaly, közülük 11,9 százalék a mezőgazdaságban dolgozott – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. július 12., 14:292024. július 12., 14:29
Az adatok szerint 2023-ban 110 000-rel csökkent a foglalkoztatottak száma 2022-hez képest. A 7,697 millió foglalkoztatott 98,9 százaléka munkaképes korú, azaz 15 és 64 év közötti volt.
A foglalkoztatottak 85,7 százaléka fizetett munkavállaló volt, az önfoglalkoztatók és a nem fizetett családi-háztartási dolgozók a foglalkoztatottak 13 százalékát tették ki. Utóbbiak 82,4 százaléka falun élt.
A fizetett alkalmazottak 60,8 százaléka a szolgáltatói ágazatban, 35,9 százalék az iparban és az építési ágazatban, 3,3 százalék a mezőgazdaságban dolgozott.
Az összes foglalkoztatottból 4,412 millió férfi volt – akiknek 9,7 százaléka mezőgazdasági, erdészeti és halászati szakmunkás –, 3,284 millió nő, akiknek 6,5 százaléka dolgozott ezen a területen. Lakóhely szerinti bontásban 0,8 százalékuk városon, 18,1 százalék falun élt.
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorokból az is kiderül, hogy a foglalkoztatottak 0,6 százalékának (43 300 fő) a főállása mellett valamilyen mellékfoglalkozása is volt.
A mellékfoglalkozással is rendelkezők aránya a középfokú végzettségűek (0,6 százalék) és a falun élők (1,1 százalék) körében volt magasabb. Utóbbiak 90,7 százalékának a mezőgazdasághoz kötődött a mellékfoglalkozása.
Áprilisban 1 292 549 betöltött álláshelyet tartottak számon a romániai közintézményekben és állami hatóságoknál, 3009-cel többet, mint egy hónappal korábban.
A bukaresti munkaügyi minisztérium által vitára bocsátott határozattervezet szerint jövőre 100 ezerről 140 ezerre emelik a Romániába hozható, harmadik országbeli külföldi munkavállalók számát.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!