2012. december 04., 08:132012. december 04., 08:13
Az év első tíz hónapjában így összesen 6,65 millió személyt szállásoltak el: az érintettek 78 százaléka romániai, míg a többi 22 százalék külföldi turista volt, az arányok nagyjából megegyeznek a tavalyi adatokkal. A vendégéjszakák esetében is növekedést regisztráltak. A vizsgált időszakban mintegy 16,7 milliót tett ki a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégéjszakák száma, ami 7,6 százalékos növekedés 2011 első tíz hónapjához képest.
Egyébként legtöbben, a turisták 75 százaléka továbbra is a szállodákat részesíti előnyben. Ehhez képest enyhén, mintegy 0,4 százalékkal visszaesett a vendéglátóegységek kihasználtsága, amely az említett időszakban 26,7 százalékos volt, szállodák esetében pedig a rendelkezésre álló helyek 33 százalékát foglalták el a vendégek.
Január és október között 6,89 millió külföldi állampolgár érkezett Romániába, 5,3 százalékkal több személy, mint az előző év azonos időszakában. Többségük, 58,2 százalékuk az Európai Unió valamely tagállamából érkezett, elsősorban Magyarországról, Bulgáriából, Németországból, Olaszországból és Lengyelországból.
A határátkelőhelyeken ugyanakkor 9,6 millió romániai állampolgár utazott ki az országból, mindössze 2 százalékkal több, mint tavaly. Októberben 2011 azonos hónapjához képest szintén emelkedést jegyeztek mind a beérkező turisták (0,3 százalék), mind a külföldre utazó (5,8 százalék) lakosok tekintetében. Ebben a hónapban 642 ezer turista szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, ez 9,6 százalékkal több, mint az előző év őszi hónapjában.
Az elszállásolt személyek 75 százaléka romániai, míg 25 százalékuk külföldi állampolgár. A vendégéjszakák száma október folyamán elérte 1,56 milliót, ez 5,4 százalékos növekedést jelent. Visszaesés figyelhető meg ugyanakkor a kihasználtság tekintetében: a turisták a szálláshelyek 27 százalékát foglalták le, ez 1,1 százalékkal kevesebb a tavalyi év azonos időszakához képest. Az említett hónap alatt 629 ezer külföldi polgár érkezett Romániába, míg a kiutazók száma meghaladta a 900 ezret. A statisztikai intézet adatai szerint jelentősen, 12,7 százalékkal emelkedett az autóbusszal, illetve vonattal külföldre utazó romániai állampolgárok száma.
Turisztikai célú, településközi fejlesztési társulást hoznak létre a Szatmár megyei önkormányzatok, valamint a megyei tanács. Az alakulatba elsőként a megye és Szatmárnémeti városa szállt be. Amint a társulás alapszabályából kiderül, a szervezet nyitva áll minden olyan település számára, amely lehetőséget lát a közös fejlesztésekben. Az alakulat célja Szatmár megye turisztikai potenciáljának fejlesztése, illetve a meglévő idegenforgalmi látványosságok népszerűsítése, valamint a turistáknak nyújtandó ellátás fejlesztése. A kezdeményezők szerint utóbbira igen nagy szükség van, mivel a szálláslehetőségek terén nem áll túl jól a megye. Az alakulóban levő településközi fejlesztési társulás európai uniós programokra is kíván pályázni. Mindemellett segíti majd az idegenforgalmi befektetéseket többek között tájékoztatói központok létrehozása révén, továbbá kutatásokat is szerveznek majd a terveik szerint annak érdekében, hogy a lehető leghatékonyabban tudják majd felhasználni az elérhető forrásokat. A pihenni vágyók mellett hangsúlyt kívánnak fektetni az úgynevezett üzleti turizmusra is, azaz igyekszenek megteremteni az optimális körülményeket ahhoz, hogy például a vállalatok a régióban tartsanak továbbképzőket és különböző csoportos foglalkozásokat a munkatársaik számára. Mint megtudtuk, a népszerűsítés terén különösen nagy hangsúlyt kívánnak fektetni a megye két legnagyobb idegenforgalmi érdekeltségű létesítményére, a készülőben levő Luna forrási sípályára, valamint a krasznabélteki fürdőre. |
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.