A támogatás megszerzéséhez ugyanúgy, az 1990/31-es törvény szerint kell bejegyeztetni a céget, mint bármely más esetben. A pályakezdőknek a Kis- és Közepes Vállalkozások Pályázatait Menedzselő Országos Hatósághoz kell fordulniuk. Az OTIMMC február 22-étől fogadja a pályázatokat, de a megyeszékhelyeken működő területi irodákhoz már most lehet fordulni bővebb felvilágosításért. Az operativitás azért is fontos, mert a támogatásra szánt anyagi forrás véges – a kormány az idén 21 millió lejt különített el erre a célra.
A pályázatokat elbíráló hatóságok 50 és 100 pont között értékelik a kérvényeket. Az az újonc cég, amely legkevesebb 60 pontot gyűjt, számíthat a vissza nem térítendő kölcsönre. A pontrendszer kritériumok alapján működik, a termelésben gondolkodóknak több pont jár, mint azoknak, akik valamiféle szolgáltatást nyújtanának vagy kereskedelembe kezdenének. Előnyt jelent a több, azaz legfeljebb kilenc munkatárs alkalmazása is. Aki négy személyt alkalmaz, az további kedvezményt kap, felmentést nyerve a társadalombiztosítás fizetése alól is. Több pontot érdemel továbbá az is, ha a pályázó vidéken indítja el a vállalkozását.
A tízezer eurós állami támogatáshoz a fiatal vállalkozónak minimum 50 százalékos önrészt kell hozzátennie. Amennyiben nem rendelkezik a kért összeggel, banki hitelért fordulhat. „A megítélt összeg nagysága nincs összefüggésben az elért pontszámmal. Aki elérte a 60 pontot, az nyertesnek mondhatja magát. Az összegről az üzleti tervbe foglaltak alapján döntünk” – magyarázta el a Krónikának a támogatás megítélésének mechanizmusát Török Csaba, a Kis- és Közepes Vállalkozások Pályázatait Menedzselő Országos Hatóság Maros megyei kirendeltségének vezetője. A szakember ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni, hogy a kormányrendelet bizonyos megszorításokat is tartalmaz. Az újonnan létrehozott cég nem foglalkozhat például pénzügyi szaktanácsadással, biztosítással, szerencsejátékokkal, szeszesital- vagy dohányárukereskedelemmel. Amennyiben a kft. 45 napos adótörlesztési késedelmet halmozott fel, elveszíti a kormányrendelet biztosította előjogokat. Ugyanez a megszorítás érvényesül abban az esetben is, ha a cég éves forgalma elérte az 500 ezer eurónak megfelelő összeget. Kérdésünkre, hogy az állami hatóság tart-e attól, hogy gyermekeik felhasználásával bizonyos vállalkozó szülők cselhez folyamodnak, megpróbálva a 2011/6-os sürgősségi kormányrendelet által több ezer eurós „tőkeinfúziót” táplálni cégükbe, Török Csaba elismerte, hogy a szabályszerűen összeállított pályázatok esetében a szakhatóságnak nincs mit tennie. „Amennyiben a vállalkozó szülők gyermeke nem volt sem cég-, sem társtulajdonos, mi kénytelenek vagyunk kérését jóhiszeműen kezelni” – fejtette ki Török, aki arra ösztönözte a cégalapítás gondolatával kacérkodó ifjakat, hogy mielőbb tájékozódjanak a www.aippimm.ro weboldalon.
Máris meglepő érdeklődés övezi a cégindítás-támogatási programot országszerte. Cristian Raţiu, az OTIMMC szatmárnémeti területi hivatalának programfelelőse lapunknak elmondta, a múlt hét vége óta rengetegen érdeklődtek a program iránt, és egy, a program előírásainak megfelelő üzleti tervet már be is jegyeztek a megyei kereskedelmi kamaránál. „Hamarosan az interneten is megjelenik az a kitöltési útmutató, amely szerint február 22-étől az indítandó vállalkozás részletes tervének egyes pontjait fel kell tölteni a világhálóra. Természetesen a végleges iratcsomót fizikai valójában is le kell adni, ám a fiatalok mentesülnek a cégbejegyzési illetékek kifizetése alól” – részletezte Raţiu. Hozzátette: a programban partnerként részt vevő bankok listája hamarosan az interneten is elérhető lesz – ezek fognak majd a szakember tájékoztatása szerint önrésztámogatást nyújtani azoknak, akik nem rendelkeznek a szükséges kezdőtőkével. Raţiu is arra hívta fel a figyelmet, hogy azok a cégek, amelyek termelnek, pozitívabb elbírálásban részesülnek, mint azok, amelyek szolgáltatnak vagy kereskednek, továbbá a vidéken működő cégek több kedvezményt kapnak a városi székhelyűeknél.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.