Ködbe vész?Távozása előtt még ígért egy autópályát Răzvan Cuc
Fotó: Pixabay.com
Nem olyan szegény, hogy ne tudjon ígérni: Răzvan Cuc volt közlekedésügyi miniszter a hétvégén azt ígérte, hogy meghirdetik a versenytárgyalást a Szatmár és Suceava megyét összekötő autópályára, erre azonban lapunk értesülései szerint nem került sor.
2019. november 06., 08:442019. november 06., 08:44
2019. november 06., 09:222019. november 06., 09:22
Szatmár megyét kötné össze Suceava megyével az északi autópálya – Răzvan Cuc volt közlekedésügyi miniszter a hétvégén még tárcavezetőként konkrét lépések foganatosítását ígérte az ügyben. Mint mondta, Sorin Scarlat, az Országos Közútkezelő Vállalat (CNAIR) igazgatója őt arról tájékoztatta, hétfőn megjelenik a Közbeszerzések Elektronikus Rendszerében (SEAP) a dokumentáció és a hirdetés, ami alapján az érdeklődő cégek 2020 januárjáig jelentkezhetnek a sztráda megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére. Lapunk információi szerint azonban
Amúgy hétfői és keddi hirdetések is szerepeltek, amelyeket a CNAIR tett közzé, ám autópályával kapcsolatos csak egy, és az is a Szászváros és a Nagyszeben közötti sztráda munkálataira vonatkozott.
Cuc a hétvégén azt hangsúlyozta: az autópálya megtervezése szerepelt a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányprogramjában, és azért gyorsították fel az ütemet, hogy az azóta már hivatalba lépett Orban-kormány „véghez vigye, ne kifogásokat keressen, hanem biztosítsa a finanszírozást”.
„Öreg vagyok én már ahhoz, hogy higgyek a mesékben, mert ez a téma amúgy is minden kampányban előkerült. Örülünk, hogy elindult valami, de Cuc mondott már nagyokat az idén” – fogalmazott tegnap a Krónika kérdésére Pataki Csaba, a Szatmár megyei önkormányzat elnöke, aki szerint természetesen jó lenne, ha történnének előrelépések, és megvalósulna ez az általuk is oly régóta várt beruházás. Felhívta a figyelmünket ugyanakkor arra is, hogy
Ezt a dokumentumot még akkor odaadták az éppen hivatalban levő közlekedésügyi miniszternek, az akkori kormány meg is megígérte, hogy „dübörögve haladnak vele”, de azóta sem történt semmiféle előrelépés. Tizenkét év elteltével most újra napirendre került ugyan a téma, ám a PSD-kormány részéről semmiféle megkeresés nem érkezett mostanában a szatmári hatóságokhoz, a tervezett nyomvonalról sincsenek információik, és engedélyeket sem kértek tőlük. „Nyilván ez kampányfogás volt” – kommentálta Cuc bejelentését Pataki Csaba, aki szerint viszont „az is több mint semmi”, ha valóban meghirdetik a versenytárgyalást a tervekre.
Ő maga amúgy szkeptikus. Mint felidézte, még 2004-ben szerveztek Nyíregyházán egy olyan nemzetközi fórumot, amelyen magyarországi, romániai, moldovai köztársasági, valamint ukrajnai helyi önkormányzatok képviselői közös nyilatkozatot írtak alá, amelyben kérték az érintett négy ország kormányát, hogy támogassák ezt a közlekedési folyosót, hiszen van létjogosultsága. Elég csak azt megnézni, hogy a petei határátkelőnél tavaly több mint 2,5 millió ember haladt át. „Nem kell ahhoz forgalmi tanulmányt készíteni, hogy lássuk, mekkora a forgalom” – jegyezte meg Pataki Csaba.
Kitért ugyanakkor arra is, hogy Magyarország kormánya tervezi az M3-as meghosszabbítását gyorsforgalmi útként egészen a határig, ez szerepel is a költségvetésükben, így jó eséllyel hamarosan meg is valósul. Közben épül Szatmárnémeti körgyűrűje – nagyjából 35 százaléka készült el. Pataki szerint pedig
– szögezte le a partiumi elöljáró.
Pataki azt mondja, jelenleg annak is örülne, ha az újonnan beiktatott kormány annyit megtenne, hogy kormányközi megállapodással elérné, hogy megnyissák a magyar–román határon már megépült, ám a schengeni csatlakozás késlekedése miatt használhatatlan határátkelőket, mivel már ezzel is megoszlana a forgalom a határátlépési pontoknál. „Ez nem kerül pénzbe, sem időbe” – szögezte le a Szatmár megyei közgyűlés elnöke.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!