Tánczos Barna a Krónikának az „elhalasztott” nyugdíjemelésről, a közös teherviselés szükségességéről

Tánczos Barna

Tánczos Barna: az RMDSZ a lehető legnehezebb periódusban nem véletlenül kapta a pénzügyminisztériumot

Fotó: Facebook/Tánczos Barna

A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő. Szavai szerint az RMDSZ célja kivezetni az országot a 2024-es túlköltekezés okozta nehéz helyzetből, közben biztosítani a tavaly megemelt nyugdíjak és közalkalmazotti bérek kifizetését, illetve a beruházások finanszírozását. A tárcavezetőtől megkérdeztük azt is, miért éppen a pénzügyminisztérium irányítását kérte az RMDSZ, továbbá hogy mikor várható nyugdíjemelés, mikor szabadulhatunk a megszorításoktól.

Bálint Eszter

2025. január 07., 18:252025. január 07., 18:25

– Sokakat ért meglepetésként, hogy az RMDSZ kapta a pénzügyi tárcát, Tánczos Barna pedig nem a régi-új környezetvédelmi miniszter lett, hanem pénzügyminiszter, ráadásul egy cseppet sem könnyű időszakban. Be tudná avatni olvasóinkat, miként került végül a pénzügyi tárca az RMDSZ-hez, Ön pedig a minisztérium élére?

– Volt már egyszer szó erről, pontosan négy évvel ezelőtt. Én közgazdaságtudományi egyetemet végeztem, és négy évvel ezelőtt néhány percig felmerült annak a lehetősége, hogy az RMDSZ vezesse a pénzügyminisztériumot. Végül akkor a tárgyalások másképp fejeződtek be. Most, amikor láttuk az első makrogazdasági számokat, a költségvetés makromutatóit, akkor másokkal ellentétben nem felálltunk az asztaltól, és nem elmenekültünk, megijedve attól, hogy milyen nehéz idők következnek, hanem az RMDSZ felelősen biztosította azt a támogatást a parlamentben, amelynek köszönhetően ma Romániának van egy többségi kormánya, még akkor is, ha ez egy elég kis többség. Romániának ma olyan stabil a politikai helyzete, hogy lehet tárgyalni akár a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel, akár az Európai Bizottsággal, akár külföldi befektetőkkel.

Az RMDSZ a lehető legnehezebb periódusban nem véletlenül kapta a pénzügyminisztériumot, hanem azért, mert Kelemen Hunor elnök úr ezt kérte.

Idézet
Nem átvert valaki, nem véletlenül került hozzánk, hanem az volt Kelemen Hunor elnök úr kérése, hogy a két minisztérium, amelyet az RMDSZ vezessen, az a pénzügyi és a fejlesztési minisztérium legyen.

Természetesen ez óriási kihívás, óriási felelősség. Tudatában vagyunk annak, hogy mit vállaltunk, de bízunk is abban, hogy egy más hozzáállással, felelős gazdálkodással ki lehet hozni az országot ebből a nehéz helyzetből.

– Sokan tartanak attól, hogy majd a román pártok, az egyszerű polgárok az RMDSZ-t, a magyarokat okolják majd a népszerűtlen intézkedésekért. Erről mi a véleménye?

– Látnia kell mindenkinek, hogyan zárja Románia a 2024-es évet. És mi ehhez gyakorlatilag nem tettünk semmi rosszat hozzá. Az, hogy több mint 8,5 százalékos deficittel zárjuk az évet, nem az RMDSZ miatt van. 70 milliárd lejjel nőttek a kiadások az eredeti költségvetéshez képest, és Románia a teljes különbséget úgy finanszírozta hitelből 2024 folyamán, hogy a kormánynak tudnia kellett: hónapról hónapra nő a költségvetési deficit. Az, hogy az utolsó pillanatra halasztottak olyan döntéseket, amelyekről megegyeztek az Európai Bizottsággal, amikor a hétéves stabilitási tervet bemutatták, nem az RMDSZ hibája.

Idézet
Én bízom abban, hogy mind a magyar, mind a nem magyar anyanyelvű román állampolgárok látják és értik: mi azért jöttünk, hogy rendet teremtsünk, és megpróbáljuk kivezetni az országot ebből a nehéz helyzetből. Annak ellenére, hogy nem a mi hibánk, hogy az ország ide került.

Másfél évvel ezelőtt, amikor az RMDSZ-t kiszorították a kormányból, akkor a józan észt szorították ki a kormányból, és ennek sajnos meg is látszik ma az eredménye. Bízom abban, hogy a nemzeti bankkal közösen, a romániai vállalkozók segítségével, stabil, előrelátható gazdasági klíma kialakításával, az állami apparátus költségeinek a csökkentésével, egy olyan állami apparátus kiépítésével, amely jobb szolgáltatásokat nyújt és kevesebbet költ, ki lehet az országot hozni ebből a helyzetből.

korábban írtuk

Kiszámíthatóságot ígér Tánczos Barna, a pénzügyminiszteri tárca várományosa
Kiszámíthatóságot ígér Tánczos Barna, a pénzügyminiszteri tárca várományosa

Kiszámíthatóságot és tervezhetőséget ígér Tánczos Barna leendő pénzügyminiszter az új koalíciós kormány felállását követően.

– Ismerve a költségvetési hiány szintjét, illetve az aggasztó államadósságot, elárulná nekünk, hogyan látott munkához? Mi volt az első dolog, amit pénzügyminiszterként tett?

– Természetesen az első dolgunk az volt, hogy a felelőtlen költekezést visszametsszük. Az első sürgősségi kormányrendelettel egy multiszektoriális intézkedésrendszert vezettünk be, több mint 120 milliárd lejes költségbefagyasztást vagy költségeltörlést értünk el, ezzel megteremtve a feltételeit annak, hogy 2025-re nehezen, de össze tudjunk rakni egy fenntartható költségvetést.

Tánczos Barna Galéria

Tánczos Barna szerint minden szempontból le kell zárni a 2024-es évet

Fotó: Erdély Bálint Előd

Idézet
A fenntartható költségvetésnek a legfontosabb eleme, hogy azokat a fizetéseket az állami szektorban, azokat a nyugdíjakat, amelyeket 2024-ben megemeltek, ki tudjuk fizetni a tavalyi szinten. Ez a legfontosabb 2025-ben: az előreláthatóság és a stabilitás.

A következő intézkedés sajnos érintette a vállalkozókat. Itt rengeteget vitáztunk azon, hogy mikor kell ezt a döntést meghozni. Románia megígérte az Európai Uniónak, hogy néhány területen adószámítási, adókivetési módosításokat vezet be. Az egyik ilyen ígéret sajnos a mikrovállalkozásokat érinti, és itt nehéz döntést kellett meghoznunk néhány nap, néhány óra alatt, amikor el kellett dönteni, hogy ezt kell-e már 2025-ben alkalmazni. Sajnálom, hogy ezt nem lehetett jobban előkészíteni, sajnálom, hogy senki nem készítette ezt megfelelőképpen elő, de sajnos tartani kellett egy ilyen vállalást az Unió felé.

Idézet
Ugyancsak a költségek visszaszorítása a cél akkor, amikor a 2025-ös költségvetést előkészítjük.

Az a célunk, hogy az önkormányzati finanszírozást biztos alapokra helyezzük, hogy bevezessünk egy szolidaritási alapot és elvet az önkormányzati finanszírozásban, amelyhez mindenki hozzájárul, kivétel nélkül, Bukaresttől kezdve Temesvár, Kolozsvár, azok a megyék, azok a nagyvárosok, ahol az egy személyre jutó személyi jövedelemadó-bevétel a többszöröse más településekhez, megyékhez képest.

korábban írtuk

Megszorítások: megjelent a hivatalos közlönyben a kormányrendelet
Megszorítások: megjelent a hivatalos közlönyben a kormányrendelet

Nem várták meg az újévet a bukaresti hatóságok a pénzügyi-gazdasági megszorításokat tartalmazó sürgősségi kormányrendelet hivatalossá tételével, a jogszabály szilveszter estéjén megjelent a hivatalos közlönyben.

És ennek a szolidaritásnak 2025-ben abban kell segítenie, hogy biztosítani tudjuk a kistelepülések működési költségeit, és ugyanakkor abból a 6 százalékból, amit a személyi jövedelemadóból visszatartanak országos szinten, beruházásokat tudjunk finanszírozni. A beruházások szinten tartása a második feladat a költségek visszavágása mellett, hiszen Románia legtöbbször elkövette azt a hibát, hogy amikor költségvetési deficittel nézett szembe, azonnal visszavágta a beruházásokat, és ezzel tudta gyakorlatilag mindenki felé azt mutatni, hogy tartani tudja a célszámokat. Mi nem szeretnénk visszavágni a beruházásokat, nem fogjuk visszametszeni azokat az összegeket, amelyekkel autópályákat, víz- és csatornahálózatokat, önkormányzati beruházásokat támogatunk, ezeket a beruházásokat arra kell használni, hogy biztos motorjai legyenek a gazdasági növekedésnek.

Idézet
A harmadik tétel pedig a kiszámíthatóság, hogy úgy tervezzük a következő éveket, hogy hihető és kivitelezhető költségvetéseink legyenek, hogy év közben ne nyúljunk bele. Ne ígérjen senki – se miniszterelnök, se más – úgy fizetés- vagy nyugdíjemelést, hogy tudja, az csak pillanatnyi intézkedés, és nem fenntartható.

Zárjuk le 2024-et minden szempontból, mentalitás, hozzáállás és költségnövelés szempontjából is, és a 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve.

– Említette a költségvetést: hogyan halad a 2025-ös büdzsé kidolgozása?

– Január 27-éig elkészítjük a költségvetés-tervezetet, amelyet bemutatunk a koalíciónak és a kormánynak, utána pedig indulhat az elfogadás parlamenti procedúrája.

– Visszatérve még a tavalyi év végén elfogadott salátarendeletre, úgy érzi, hogy az állami szféra kiadásainak a csökkentése meghozza a várt hatást?

– Nincs más alternatíva. Azokkal a költségvetési kiadásokkal, amelyeket 2024-ben láttunk, nem lehet fenntartható költségvetést elfogadni se 2025-re, se 2026-ra, se 2027-re. Az egyetlen megoldás, hogy visszafogjuk a felelőtlen költekezést, és egy olyan karcsú államot hozunk létre, amely kiszolgálja az állampolgárokat.

– A tavalyi év arról szólt, hogy sorra vonultak ki a közszféra különböző ágazatainak képviselői tüntetni. A szakszervezetek eddigi állásfoglalásai alapján most is ez várható. Biztos, hogy nem fognak engedni azok a pártok ennek a nyomásgyakorlásnak, amelyek hagyományosan mindig hajlamosak voltak erre, és teljesítették a követelések legalább egy részét?

– Én úgy gondolom, hogy párbeszéddel és a vállalható, kifizethető összegeknek a bemutatásával a partnereket meg lehet győzni arról, hogy most sokkal fontosabb a stabilitás, sokkal fontosabb az, hogy kifizessük a 2024-es összegeket, és ne vállaljunk felelőtlen ígéreteket.

Idézet
És én biztos vagyok benne, hogy hozzáállásváltással az RMDSZ be tudja bizonyítani, lehet másképp is közpolitikát csinálni, mint ahogy azt megtapasztaltuk az elmúlt egy-két évben.

korábban írtuk

Büntetés a túlóra: tüntettek a börtönőrök a salátarendelet ellen
Büntetés a túlóra: tüntettek a börtönőrök a salátarendelet ellen

Több városban tüntetést szerveztek kedden a börtönőrök.

– Örökös probléma, hogy nem hatékony az adóbehajtás. Van már terv a hatékonyság javítására?

– Van. Talán először az elmúlt jó néhány évben van egy pozitív meglepetés: az Országos Adóhatóság túlteljesítette a 450 milliárd lejes behajtási célt. Ez azt jelenti, hogy digitalizációval, az elektronikus számlázás (e-Factura) és az elektronikus szállítási (e-Transport) rendszereknek a bevezetésével lehet jobb behajtási számokat produkálni. Mindez azt is jelenti természetesen, hogy ha ebből még levonjuk az adóamnesztiát, akkor is bizakodásra adnak okot azok a számok, amelyeket idén produkált az ANAF.

Idézet
Növelni kell az adócsalók elleni küzdelem hatékonyságát, és onnan lehet még plusz bevételeket generálni,

de most már van egy sokkal szolidabb alap. Itt vannak a digitalizált rendszerek, és ebből tovább lehet lépni, lehet növelni a hatékonyságot, erről meg vagyok győződve.

– Ha már jó hírek, meg tudná becsülni, mikor számíthatnak jó hírre azok a kisnyugdíjasok, akik nagyon várták a januári nyugdíjemelést? Ön szerint mikor lehet „kiolvasztani” a most befagyasztott nyugdíjakat?

– Én úgy gondolom, hogy ezek nem eltörölt, hanem elhalasztott nyugdíjemelések, és ha a következő években lesz rá lehetőség, akkor ezeket be kell pótolni. 2025 különleges év, mivel tavaly nagyon-nagyon megugrottak a költségek, és

Idézet
lehetőséget kell teremteni arra, hogy minden egyes nyugdíjat, amelyet novemberben kifizettünk, ki lehessen fizetni a következő hónapokban, 2025. december végéig.

– Tehát az idei minden szempontból nagyon nehéz év lesz. Nem lehet viszont figyelmen kívül hagyni, hogy az előző kormány egy hétéves terv keretében vállalta a költségvetési hiány visszaszorítását. Ön szerint sikerülhet ebben az évben annyira sínre tenni az országot, hogy ne legyen szükség megszorításokra a következő évben is?

– Én bízom abban, hogy igen. Ha a beruházások szintjét tartani tudjuk, ha a gazdasági növekedést 2,5 százalék fölé lehet vinni, ha az inflációt 5 százalék körül lehet tartani, akkor megvan az alapja egy jobb 2026-os évnek.

korábban írtuk

Tánczos Barna: lefaragtuk az állami kiadásokat
Tánczos Barna: lefaragtuk az állami kiadásokat

Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.

5 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Elutasítja a román agrárminiszter az EU költségvetés-tervezetét

A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.

Elutasítja a román agrárminiszter az EU költségvetés-tervezetét
2025. július 17., csütörtök

Roncsolják az elektromos autók vásárlási utalványát, még mindig a levegőben lóg a többi AFM-program

Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.

Roncsolják az elektromos autók vásárlási utalványát, még mindig a levegőben lóg a többi AFM-program
2025. július 17., csütörtök

Nem garancia a román zászló: a sertéshús 80 százaléka importból származik

A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.

Nem garancia a román zászló: a sertéshús 80 százaléka importból származik
2025. július 17., csütörtök

Micsoda időzítés: áfakedvezményeket követel Brüsszel az áfaemelésbe menekülő Romániától

Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.

Micsoda időzítés: áfakedvezményeket követel Brüsszel az áfaemelésbe menekülő Romániától
2025. július 17., csütörtök

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció, és az áfaemelés még csak most jön

Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció, és az áfaemelés még csak most jön
2025. július 17., csütörtök

Grindeanu: már használatban van azon sztrádaszakaszok nagy része, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni

Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.

Grindeanu: már használatban van azon sztrádaszakaszok nagy része, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni
2025. július 17., csütörtök

Erdélyt is megkárosítja az autópályapénzek elügyetlenkedése

Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.

Erdélyt is megkárosítja az autópályapénzek elügyetlenkedése
2025. július 16., szerda

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.

Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket
2025. július 16., szerda

Elbocsátások az egyik legnagyobb tejfeldolgozónál: több erdélyi telephelyét is bezárhatja a holland multi

Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.

Elbocsátások az egyik legnagyobb tejfeldolgozónál: több erdélyi telephelyét is bezárhatja a holland multi
2025. július 16., szerda

Kisebb kerettel, de mégis lesz magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram

Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.

Kisebb kerettel, de mégis lesz magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram