Leállítaná a pénzügyi kilengéseket: Tánczos Barna kormányülés utáni sajtótájékoztatója
Fotó: Facebook/Tánczos Barna
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
2024. december 30., 18:202024. december 30., 18:20
2024. december 30., 19:412024. december 30., 19:41
Tánczos Barna pénzügyminiszter, miniszterelnök-helyettes a hétfői kormányülést követő nyilatkozatában kifejtette, hogy ki kell javítani az előző kormány túlköltekezését, hogy kiegyensúlyozott, méltányos és fenntartható költségvetése legyen az országnak 2025-ben.
Az RMDSZ azért vállalta a kormányzást és a nehéz döntéseket, hogy visszavigyük a józan észt és a polgárok tiszteletét a döntéshozatalba. Ha nem biztosítottuk volna a kormánytöbbséget, nélkülünk káosz lenne. Éppen ezért a ma elfogadott fiskális-gazdasági intézkedésekről szóló salátarendeletben biztosítottuk, hogy továbbra is ki tudjuk fizetni a jelenlegi szinten a nyugdíjakat, béreket és juttatásokat, miközben lefaragtuk az állami kiadásokat, megszüntetjük a kivételeket és fenntartjuk a beruházások finanszírozását” – jelentette ki az RMDSZ-politikus.
„Jogos elvárása a polgároknak és a magánszektornak az állam karcsúsítása és a kiadások csökkentése. Éppen ezért a rendeletben vállalt intézkedések teljes hatásának 95%-át az állami kiadások csökkentése teszi ki. A költségvetési kiadások 126 milliárd lejes csökkentésével szemben az adóintézkedések becsült hatása a magánszektorra 7,1 milliárd lejes hozzájárulást jelent. A következő év a szolidaritás éve kell legyen, amelyben a gazdaságnak az állami és európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokra kell támaszkodnia, egyensúlyt teremtve a kiadások és bevételek között, stabilizálva az államháztartást” – hangsúlyozta Tánczos Barna.
A sürgősségi rendelet főbb előírásai közé tartozik a köztisztviselők és a közalkalmazottak bérének és bérpótlékainak, valamint az állami nyugdíjaknak a 2024. novemberi szinten való megtartása, a polgármesterek és megyei tanácselnökök speciális nyugdíjának az elhalasztása, az állami intézmények hatékonyabbá tétele és működési kiadásának csökkentése. A magánszektorban megszűnnek az adóügyi kedvezmények az IT-szektorban, az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozóknak, az osztalékadó 10%-os lesz, és csökken a mikrovállalkozásokra vonatkozó adóküszöb.
hosszútávú fejlődését és a költségvetési hiány fenntartható csökkentését abban a nehéz gazdasági helyzetben, amelybe az előző évek felelőtlen döntései kormányozták az országot” – mondta a pénzügyminiszter.
Tánczos Barna azt is hangsúlyozta, nem akarnak még több terhet róni a vállalkozói szférára, ezért igyekeznek úgy felépíteni a 2025-ös költségvetést, hogy ne legyen szükség sem a jövedelemadó, sem az áfa növelésére.
A miniszter hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a 2025-re vállalt költségvetési hiánycélt mindenképpen tartani kell majd. ,,Nem engedhetjük meg magunknak a kilengéseket, semmilyen irányba” – fogalmazott, hozzátéve, ha bizonyos költségekre nincs pénzügyi keret, azt még januárban közölni kell, fel kell vállalni a döntést.
Bár Marcel Ciolacu azt ígérte, hogy nem lesznek adóemelések, az általa vezetett új kormány hétfőn elfogadta azt a megszorító csomagot, amely új adók bevezetése mellett adókedvezményeket töröl el, és befagyasztja a nyugdíjakat és a közalka
Az ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó az eredetileg tervezett 1,5 százalék helyett 1 százalékos lesz – jelentette be a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
Idén decemberben 4 703 349 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 13 399-cel többet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2748 lej volt az egy hónappal korábban regisztrált 2740 lej után.
Az országos munkaerő-elhelyezési ügynökség (ANOFM) hétfőn közzétett adatai szerint november végén 3,28 százalékos volt a munkanélküliségi ráta Romániában, és 261 511 munkanélküli személyt tartottak nyilván.
Lakásvásárlás vagy bérlés? – merül fel sokakban a kérdés, amikor új otthon után kell nézni. A globális trendekkel ellentétben az erdélyi nagyvárosokban jobban megérheti hitelből új lakást vásárolni, mint új ingatlant bérelni.
Január 1-jétől drágulnak az üzemanyagok: a benzin és a gázolaj is többe fog kerülni.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter minden idők legnagyobb irrigációs beruházásának tartja az öntözőrendszerekbe történő, a következő négy évre tervbe vett, 16 milliárd eurós befektetést. Florin Barbu számos más mezőgazdasági programot is felfuttatna.
Románia hosszú évek várakozása után arra készül, hogy lehetővé tegye a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak – értesült a Profit.ro hírportál.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott bankhitelek egyenlege 2024 novemberében 0,5 százalékkal 418,154 milliárd lejre nőtt az előző hónaphoz képest – tájékoztatott pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
A nem kormányzati ügyfelek bankbetétei idén novemberben az előző hónaphoz képest 2,1 százalékkal 614,472 milliárd lejre nőttek a Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken közzétett adatai szerint.
A várhatóan 8 százalékot meghaladó költségvetési deficit lefaragását szolgáló megszorításokat tartalmazó salátatörvényről egyeztetnek pénteken az új bukaresti koalíciós kormány pártjai.
2 hozzászólás