2009. augusztus 18., 09:502009. augusztus 18., 09:50
Az innovációs, technológiai és ipari parkok fejlesztését, a kis- és középvállalkozások támogatását tűzte ki céljául az a fejlesztési program, amelyet 2,2 millió eurós európai uniós támogatással a következő 30 hónapban valósítanak meg a dél-kelet-európai régió hét országában, köztük Romániában – jelentették be tegnap a projektet ismertető sajtótájékoztatón Szombathelyen. Románia mellett Magyarország, Szlovákia, Szlovénia, Olaszország, Görögország és megfigyelői státusszal Horvátország érintett a programban.
Tóth Viktor, a projekt megvalósításában részt vevő Nyugat-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. vezérigazgatója közölte: az Európai Unió Délkelet-Európai Transznacionális Együttműködési Programja keretében megvalósuló FIDIBE elnevezésű projekt célja a délkelet-európai térség gazdasági versenyképességének javítása és dinamizálása, amely az érintett országok területén működő kis- és középvállalkozások, innovációs, technológiai és ipari parkok fejlesztésére és támogatására jött létre.
A FIDIBE projekt feladata, az igazgató szavai szerint, hogy elősegítse a vállalati innovációt, támogassa a tudás alapú gazdaság fejlesztését Délkelet-Európában, egyúttal csökkentse a gazdasági fejlődésben mutatkozó egyenlőtlenségeket. Az Európai Unió Délkelet-Európai Transznacionális Együttműködési Programja (South-East Europe programme – SEE) keretében a Közép-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. vezette konzorcium által benyújtott FIDIBE (Development of Innovative Business Parks to Foster Innovation and Entrepreneurship in the SEE Area) elnevezésű projektet az illetékes uniós bírálóbizottság támogatásra érdemesnek ítélte, így elindulhatott a projekt megvalósítása.
Az innovációs projekt keretében a következő két és fél évben elemzik majd a részt vevő régiók innovációs potenciálját, kiválasztják és szélesebb körben megismertetik a régió üzleti - és innovációs parkokban működő és máshol is felhasználásra érdemes legjobb példákat. Elkészítik az innovációs parkok kézikönyvét, elősegítik az innovációs, technológiai és ipari parkjai együttműködését, bekapcsolódnak a parkok közös szabványrendszerének kidolgozásába. Részt vesznek a szakemberképzésben, a hatékonyság javítását célzó tanulmányok elkészítésében, internetes honlapokat fejlesztenek, és konferenciákat szerveznek, valamint kiadványokat jelentetnek meg.
Tóth Viktor kiemelte: 821 pályázó közül választották ki és sorolták a 42 nyertes közé projektjüket. A Nyugat-Pannon Zrt. egy országos hálózattal rendelkező cégcsoportnak, a Regionális Fejlesztési Holdingnak a nyugat-dunántúli régióban működő tagja. A cég sokrétű tevékenységével elsősorban a magyar kis- és közepes vállalkozásoknak, valamint a települési önkormányzatoknak és társulásaiknak nyújt segítséget.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.