2009. augusztus 24., 08:222009. augusztus 24., 08:22
„Semmi kétségünk, hogy minden rendbe fog jönni. Nem lesz könynyű ekkora segítséget adni az iparágnak a pénzügyi-gazdasági válság idején, de meg fogjuk tenni” – mondta Putyin az észak-szibériai Mirnijben, ahol meglátogatta az Alrosa egyik új bányáját. Elmondta, hogy a kormány az idén eddig már 3,7 milliárd rubelről 14,5 milliárd rubelre növelte a drágakövek vásárlására szánt keretét, de szerinte „ez még kevés”. Hozzátette: a kormány az Alrosa 3,6 milliárd dolláros hazai és külföldi adósságának átalakításában is segédkezni fog.
A dél-afrikai De Beers fő vetélytársa a világpiacon, az Alrosa adja az orosz gyémánttermelés 97 százalékát és a világtermelés negyedét, és bányászata a fő bevételi forrása Jakutföld 950 ezres lakosságának. Az Alrosa exportjának több mint fele hagyományosan az Egyesült Államokba irányul. „Megértjük, hogy ez az ágazat, amely komoly bevételt termel a szövetségi és a térségi költségvetésnek, nehéz helyzetbe került a világpiaci helyzet miatt, és segítségre van szüksége” – mondta Putyin.
Utolsó adat szerint júniusban a teljes orosz export 24,5 milliárd dollár volt, alig több mint a fele az egy évvel korábbi 43,8 milliárdnak. Ezt a visszaesést nagyrészt az ásványi nyersanyagok és energiahordozók olcsóbbodása és keresletük csökkenése okozta, hiszen ezek a teljes orosz kivitelnek több mint 60 százalékát teszik ki. Az első hét hónapban például 36,9 százalékkal kevesebb orosz földgáz érkezett Európába Ukrajnán át, mint a tavalyi első hét hónapban, az ukrán energiaügyi minisztérium múlt héten kiadott statisztikája szerint. Ez nemcsak az orosz–ukrán vita miatti, januári leállást tükrözi, hanem az ez évi általános keresletcsökkenést is. Oroszország hazai össztermékes (GDP) az idei második negyedévben 10,9 százalékkal, az első negyedévben 9,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.