A fogyasztás látványos visszaesésében az enyhe tél mellett szerepet játszott, hogy tavaly alig termelt a legnagyobb romániai gázfogyasztó, a marosvásárhelyi Azomureș kombinát
Fotó: Haáz Vince
Történelmi mélypontra süllyedt 2023-ban a romániai gázfogyasztás; a gáztermelés kissé, az export azonban jelentősen nőtt, míg az import szerény mértékben csökkent – írja a Ziarul Financiar a Transgaz adatai alapján.
2024. január 12., 15:332024. január 12., 15:33
Tavaly a romániai gázfogyasztás mintegy 12 százalékkal csökkent 2022-höz viszonyítva, 9,7 milliárd köbméterre, 1,3 milliárd köbméterrel maradt el az egy évvel korábbitól.
Az országos elosztó hálózatot működtető Transgaz ismertette, hogy körülbelül 9,3 milliárd köbméter földgázt termeltek ki tavaly Romániában, a mennyiségen 10 vállalat osztozott, 95 százalékát a Romgaz, az OMV Petrom és a Black Sea Oil & Gas (BSOG) adta. A 2023-as kitermelés hozzávetőleg 2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi mennyiséget, mely 9,1 milliárd köbméter volt.
Nem jött be Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter előrejelzése, miszerint jöhet a fagy, Románia mostantól a saját kitermelésből, illetve a tározókban levő mennyiségből is képes lesz fedezni a földgázszükségletet, így nem lesz szükség importra.
2023 első kilenc hónapjában az állami tulajdonban levő Romgaz 5 százalékkal kevesebb földgázt aknázott ki, mint 2022 azonos időszakában, 3,5 milliárd köbmétert. Az osztrák többségi tulajdonú OMV Petrom esetében a visszaesés 4 százalékos volt, a kitermelt mennyiség pedig 2,59 milliárd köbméter. Az éves adatokat még nem közölték, azonban a Ziarul Financiar becslései szerint a két nagyvállalat kitermelése 500 millió köbméterrel csökkent. Ezt a kiesést a nyíltvízi kitermelést folytató BSOG ellensúlyozta, mely tavaly 1,1 milliárd köbméter földgázt hozott felszínre, szemben az egy évvel korábbi 500 millió köbméterrel.
2,6 milliárd köbméterre a 2022-es 2,8 milliárdról. Az export csaknem két és félszeresére nőtt, 900 millió köbméterről 2,2 milliárd köbméterre, egy évvel korábban még 1,9 milliárd köbméterrel haladta meg a behozatal az exportot.
Az MTI emlékeztet 1989-ben 37,4 milliárd volt az országos fogyasztás; 30 milliárd köbméter alá 1992-ben csökkent, 20 milliárd alá 1998-ban, 10 milliárd köbméter alá pedig 2023-ban. Ezzel párhuzamosan, a kiaknázás alatt álló gázmezők hozamának apadása miatt Romániában hosszú idő óta leszálló ágon van a kitermelés is. 2014-ben még 11,2 milliárd köbméter földgázt termeltek ki az, ami 2023-ra 17 százalékkal csökkent. A visszaesést mérsékelte, hogy 2022 nyarán elkezdődött a kitermelés a Fekete-tenger kontinentális talapzatából.
Marcel Ciolacu kormányfő pénteken reményét fejezte ki, hogy a marosvásárhelyi Azomureş vegyipari vállalat hamarosan újraindítja a kedvezőtlen üzleti környezet miatt leállított termelését.
Csalódottságát fejezte ki csütörtökön Marosvásárhelyen Virgil Popescu energiaügyi miniszter amiatt, hogy a földgáz árának csökkenése ellenére az Azomureş csak részlegesen indította újra a termelést.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!