2012. november 14., 14:402012. november 14., 14:40
Kelemen Hunor hangsúlyozta, bármelyik párt alakít is kormányt a december 9-én esedékes parlamenti választások után, Románia prioritása a munkahelyteremtés és a közalkalmazotti bérek, valamint nyugdíjak kifizetése kell legyen.
A szövetség ugyanakkor új adótörvénykönyv bevezetését sürgeti, amely a szolidaritási adó mellett egyéb módosításokat is tartalmazna. Az RMDSZ szerint az általános forgalmi adót 24-ről újra 19 százalékra kell csökkenteni, a 16 százalékos egységes adókulcsot pedig lehetőleg szintén le kellene faragni, emelni azonban semmiképpen nem szabad. A társadalombiztosítási járulékokat a jelenlegi 44,5 százalékról első lépésben hat százalékkal, majd egy második ütemben további négy százalékkal csökkentenék.
„A költségvetési egyensúly megengedi az illetékek csökkentését. Az egységes adókulcs szinte mindegyik környező államban alacsonyabb, így érthető, hogy a befektetők nem részesítik előnyben Romániát” – magyarázta Kelemen. Hangsúlyozta, jövőre az országnak 7 milliárd euró hitelt kell visszafizetnie, ennek a költségvetésre nehezedő nyomását csakis munkahelyteremtéssel lehet kivédeni.
Winkler Gyula, európai parlamenti képviselő kifejtette: az adócsalás és a feketemunka mértéke rendkívül magas, a befizetendő illetékekből pedig nagyon keveset sikerül behajtaniuk a hatóságoknak. A befizetendő áfának például átlagosan mindössze 54 százalékát sikerül behajtani, tehát a Romániában kiállított nyugták 46 százaléka adózatlan. Ugyanakkor az adófizetők több mint harmada, mintegy 2,3 millió személy nem hivatalos alkalmazott, vagyis feketemunkát végez.
„Nem az illetékeket kell növelni, hanem az adócsalást és a feketemunkát kell sürgősen visszaszorítani. Az áfa esetében legalább 70 százalékot kellene elérni, ez nem irreális elvárás, hiszen például Bulgáriában ekkora a befizetett általános forgalmi adó mértéke” – magyarázta Winkler. A gazdasági szakember azt is elmondta, az RMDSZ pénzügyi és adóügyi programja kidolgozásánál elsősorban az üzleti szféra elvárásait vették figyelembe. „A vállalkozók stabilitást akarnak, hogy ne kelljen félévente újabb jogszabályokhoz alkalmazkodniuk, 2003 óta ugyanis több mint 90-szer módosították a pénzügyi törvénykönyvet. Ugyanakkor az adórendszer átláthatósága is elengedhetetlen” – fejtette ki Winkler.
Borbély László, a szövetség politikai alelnöke azt is elmondta, a jelenlegi rendszer egyik nagy hibája, hogy a helyi adókból és illetékekből befolyt összegből túl kevés marad az önkormányzatoknál. Az RMDSZ ezért azt javasolja, hogy a befizetett díjaknak csak 20 százaléka kerüljön az államkasszába. A megmaradt 80-ból 45 százalék a helyi költségvetést bővítené, 23 százalék ennek kiegyensúlyozására szolgálna, 12 százalék pedig a megyei tanácshoz kerülne, az összeg elosztásáról pedig a hivatal dönthetne.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.