Szolgáltatói „szélhámosság”? – Az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke szerint odafigyeléssel kivédhető a túlszámlázás

A miniszter átverést kiált. Virgil Popescu azt mondja, sokan keresték meg túlszámlázásra panaszkodva •  Fotó: Pinti Attila

A miniszter átverést kiált. Virgil Popescu azt mondja, sokan keresték meg túlszámlázásra panaszkodva

Fotó: Pinti Attila

Bírságot helyezett kilátásba Virgil Popescu energiaügyi miniszter azokra az energiaszolgáltatókra, amelyek túl magas árat tüntetnek fel a számlán azokban a hónapokban, amikor nem az óra állása alapján számláznak, hanem megsaccolják a fogyasztást. Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke megkeresésünkre azt mondta, nem általános jelenség a tárcavezető által felvetett probléma, ám ha panasz érkezik hozzájuk, kivizsgálják, és ha valóban túlkapásról van szó, akkor büntetnek.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. február 05., 14:052021. február 05., 14:05

2021. szeptember 10., 12:112021. szeptember 10., 12:11

Egyes energiaszolgáltatók túl nagy összeget tüntetnek fel a számlákon, amikor nem az óra állása alapján számláznak, hanem megsaccolják a fogyasztást, ez pedig „egyfajta szélhámosság” – jelentette ki egy televíziós interjúban Virgil Popescu energiaügyi miniszter. „Nagyon sokan kerestek meg. Meg akarom kongatni a vészharangot: vannak olyan szolgáltatók, amelyek forgalmazók is egyben, és nagyon nagy becsült összeget számláznak, ami nagy számlákat eredményez.

Idézet
Gyakorlatilag előleget vesznek el egy olyan fogyasztás fejében, ami nem létezik, használják az emberek pénzét”

– idézi a B1.ro portál a tárcavezető nyilatkozatát.

Virgil Popescu arra kérte az Országos Energiaár-szabályozó Hatóságot (ANRE) és az Országos Fogyasztóvédelmi Hivatalt (ANPC), hogy lépjenek közbe.

Nem fordulhat elő, hogy megterhelik a lakosság számláját becsült fogyasztással, aminek semmi köze az előző évek fogyasztásával, ami alapján látszik, hogy az ügyfél mennyit fogyasztott egy hasonló időszakban.

Idézet
Ez egyfajta szélhámosság, létezik bírság a hasonló gyakorlatra. Szerintem ez átverés a forgalmazók és szolgáltatók részéről”

– szögezte le az energiaügyi miniszter.

ANRE: mindössze elszigetelt esetek

Elképzelhetetlennek tartja Nagy-Bege Zoltán, hogy a villanyáram-ke­reskedők mesterségesen a valós vagy a fogyasztó által becsült árammennyiség két-háromszorosát számlázzák ki csak azért, hogy az így befolyt összegből előre finanszírozzák a tevékenységüket. Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnöke csütörtökön a Krónika megkeresésére elmondta, Virgil Popescu energiaügyi miniszter nyilatkozata után egyeztetett munkatársaival, és kiderült,

a hatóságnál nem iktattak tömeges panaszokat erre vonatkozóan, tehát arra a következtetésre jutottak, nem jelenség, hogy a kereskedők túlbecsülik a számlát.

„Elszigetelt esetekből nem lehet következtetni, 9 millió háztartási fogyasztó helyzetére általánosítani. Nyilván minden, a hatósághoz beérkező panaszt kivizsgálunk, ha beigazolódik, bírságolunk” – mondta az alelnök.

A hatósághoz különben elektronikus levélben, postán és személyesen is lehet fordulni panasszal. Ebben az időszakban még kisebb a túlszámlázás veszélye, hiszen kereskedők vállalták, hogy kedvezményt biztosítanak az általános fogyasztói árra, ha nagyobb mennyiséget tüntetnek fel, több a kedvezmény.

A fogyasztó ellenőrzés alatt tarthatja a számlázást

Nagy-Bege Zoltán hangsúlyozta,

a fogyasztónak rengeteg lehetősége van, hogy a számlázást ellenőrzés alatt tartsa, érdemes élni ezekkel a jogokkal.

Az ANRE rendelettel hagyta jóvá a villamos energia és a végső fogyasztók közötti kapcsolattartás szabályzatát. Ebben az áll, nem kötelező havonta leolvasni a villany­óra állását, de legalább félévente ezt meg kell tenni, és ez alapján kell elszámolni a különbözetet pluszban vagy mínuszban.

Ugyanakkor a szabályzat szerint a szerződésben foglaltaktól függetlenül a fogyasztónak joga van ahhoz, hogy leolvassa a saját villanyóráját.

Minden számlán fel van tüntetve egy telefonszám, ahová a megadott, általában tíznapos időintervallumban be lehet mondani az aktuális óraállást.

Ha ez megtörténik, a szolgáltatónak kötelező módon figyelembe kell vennie. „Elsősorban a hathavonta esedékes hivatalos leolvasás alapján állítják ki a számlát, a második opció a fogyasztó által bemondott adat, ha egyik sem történik meg, a megbecsült villamosenergia-mennyiség alapján számláznak. Viszont ez sem lehet légből kapott, erre is szabályok vannak” – húzta alá Nagy-Bege Zoltán.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy lehetőség van a szolgáltató és a fogyasztó közötti, úgynevezett fogyasztási egyezmény megkötésére, amelyben havi lebontásban szerepel a becsült energiamennyiség. A táblázatban különbségek lehetnek a téli és a nyári hónapok között. Ez bármikor módosítható, ha a fogyasztó egy hét után ráébred, tévesen becsülte meg az elhasznált villamosenergia mennyiséget, kérheti az egyezmény megváltoztatását. Ez az egyezmény opcionális, de ha nincs ilyen, a szolgáltató a korábban elhasznált mennyiségek, a fogyasztói profil alapján állítja ki a becsült számlát. Tehát visszanézi például, hogy a fogyasztó az elmúlt két-három év januárjában mennyi villamosenergiát használt, és kiszámlázza az átlagot.

„Mindenkit arra buzdítok, éljen a jogaival. Ha valaki úgy érzi, túl magas a havonta kiszámlázott becsült mennyiség, telefonáljon, mondja be az óraállást, vagy kössön fogyasztási egyezséget, ami a számára megfelelő havi árammennyiséget rögzíti”

– tanácsolja a hatóság alelnöke. Felhívta egyúttal a figyelmet, hogy ilyen körülmények között félévente történik meg az elszámolás.

Ha valakinek a bemondott óraállás vagy az egyezmény alapján havonta 100 kilowattórát számláznak, de valójában 300-at fogyasztott, hat hónap után kell kifizetnie a több mint ezer kilowattórás különbözetet.

Ha a hatósághoz panasz érkezik, kivizsgálják, megtörtént-e a félévente kötelező leolvasás, figyelembe vette-e a szolgáltató, ha az ügyfél telefonon jelentette az óraállást, létezik-e egyezmény, azt alapul vette-e a számlázáskor, vagy ha egyik sincs, a valós korábbi fogyasztás átlaga alapján állította-e ki a számlát. „Bármilyen visszaélés van, megtaláljuk, és büntetjük” – összegezte Nagy-Bege Zoltán.


Költséges a gyakori óraleolvasás

Az európai irányelv tizenkét havonta kötelező villanyóra-leolvasást ír elő, a romániai szabályzatban féléves kötelezettség szerepel. Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke felhívta a figyelmet, hogy minél gyakoribb a leolvasás, annál magasabbak a költségek. Az óra leolvasása nem a kereskedők, hanem a hálózatokat üzemeltető leosztók feladata, ezek közlik a kereskedőkkel a leolvasott értékeket akkor is, ha nem ugyanahhoz a cégcsoporthoz tartoznak. Az ANRE számításai szerint egy leolvasás átlagosan 3 lejbe kerül, ez az országos átlag, mert a költség városokon kisebb, falvakon, gyéren lakott területeken magasabb. Ha havonta történő leolvasásra köteleznék az elosztókat, az a kilencmillió hazai lakossági fogyasztóval számolva havi 27 millió lejes, évente pedig durván 330 millió lejes pluszköltséget generál. „A havonta történő leolvasás nem indokolt, ezt a pénzt értelmesebb beruházásokra is el lehet költeni, de azzal is számolni kell, hogy esetleg megnöveli a számla értékét” – fogalmazott Nagy-Bege Zoltán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 01., csütörtök

150 millió euróval „dobja meg” az EU fejlesztési bankja a finn multicég nagyváradi gigaberuházását

Az Európai Beruházási Bank (EBB) 150 millió eurós hitelt nyújtott a Nokian Tyresnek a világ első, szén-dioxid (CO2) kibocsátásmentes autógumikat gyártó gyárának nagyváradi megépítéséhez – jelentette be a nemzetközi pénzintézet sajtóközleményében.

150 millió euróval „dobja meg” az EU fejlesztési bankja a finn multicég nagyváradi gigaberuházását
2024. augusztus 01., csütörtök

Nőtt a munkanélküliségi ráta Romániában és az euróövezetben; sok fiatal se nem dolgozik, se nem tanul

A májusi 6,4 százalékról júniusban 6,5 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta az euróövezetben; az Európai Unióban májushoz képest változatlan, 6 százalékos volt a munkanélküliség az év hatodik hónapjában.

Nőtt a munkanélküliségi ráta Romániában és az euróövezetben; sok fiatal se nem dolgozik, se nem tanul
2024. augusztus 01., csütörtök

72 óra helyett már 24 óra alatt be lehet ezentúl jegyezni egy új céget a kormányfő ígérete szerint

Az országos cégbíróság (ONRC) digitalizálásával 72 óráról 24 órára csökken az új cég bejegyzéséhez szükséges idő – közölte a csütörtöki kormányülésen Marcel Ciolacu miniszterelnök.

72 óra helyett már 24 óra alatt be lehet ezentúl jegyezni egy új céget a kormányfő ígérete szerint
2024. július 31., szerda

Tovább terjeszkedik Magyarországon az eMag csoporthoz tartozó futárszolgálat

Újabb magyarországi céget vásárol fel a romániai Sameday futárszolgálat – jelentette be a vállalat.

Tovább terjeszkedik Magyarországon az eMag csoporthoz tartozó futárszolgálat
2024. július 31., szerda

Sokan egyhetesnél rövidebb nyaralást terveznek, különbség van a Z generáció és az idősebbek utazási szokásai között

A 18 és 24 év közötti Z generáció nagyrészt július–augusztusban tervezi a nyaralást (64 százalék), míg a 45 év feletti érett korosztály pedig a többi népességhez képest inkább a szezonon kívül utazást preferálja.

Sokan egyhetesnél rövidebb nyaralást terveznek, különbség van a Z generáció és az idősebbek utazási szokásai között
2024. július 31., szerda

Újraszámítás előtti mérleg: 2250 lej volt júliusban az átlagnyugdíj

Idén júliusban 4 744 722 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 929-cel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2250 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.

Újraszámítás előtti mérleg: 2250 lej volt júliusban az átlagnyugdíj
2024. július 31., szerda

Enyhén visszaesett a lakásépítési kedv, a kiadott engedélyek bő 70 százaléka vidéki lakóépületre vonatkozik

Az év első hat hónapjában 1,3 százalékkal kevesebb építési engedélyt adtak ki lakóépületekre Romániában, mint 2023 első félévében – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén visszaesett a lakásépítési kedv, a kiadott engedélyek bő 70 százaléka vidéki lakóépületre vonatkozik
2024. július 30., kedd

Aratási körkép: idén is csak magas hozamok mellett kifizetődő a szalmás gabonák termesztése

Magyarországon befejeződött, Romániában a végéhez közeledik az aratás. Az értékesítési árak valamivel jobbak a pár hónappal ezelőtt kínált felvásárlási áraknál, azonban jövedelmezőségről csak magas hektárátlagok esetében lehet beszélni.

Aratási körkép: idén is csak magas hozamok mellett kifizetődő a szalmás gabonák termesztése
2024. július 30., kedd

A kétnyelvűséget és az oktatási-nevelési támogatás folyósítását is vállalja az OTP-t felvásárló Transilvania Bank

Lezárult az OTP Bank romániai leányvállalatának megvásárlását célzó tranzakció, miután a bukaresti hatóságok jóváhagyták a Transilvania Bankkal kötött üzletet, a fúzióig a két pénzintézet önállóan folytatja tevékenységét.

A kétnyelvűséget és az oktatási-nevelési támogatás folyósítását is vállalja az OTP-t felvásárló Transilvania Bank
2024. július 30., kedd

Olasz–francia óriáscég lép be a romániai piacra egy helyi vállalkozás felvásárlásával

Az EssilorLuxottica olasz–francia óriáscég belép a román optikai piacra, felvásárolva a szemüvegek, napszemüvegek és optikai gyógyászati segédeszközök kiskereskedelmi forgalmazásával foglalkozó Optical Investment Group nevű román céget.

Olasz–francia óriáscég lép be a romániai piacra egy helyi vállalkozás felvásárlásával